O ekologii słów kilka

O ekologii słów kilka

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

O ekologii słów kilka. Wszyscy wiemy, że środowisko jest niezwykle zanieczyszczone przez nowoczesny przemysł i społeczeństwo konsumpcyjne. Wiemy to, bo widzimy. Zresztą sami to środowisko degradujemy swoją konsumpcją i brakiem działania ekologicznego. Wszyscy przyczyniamy się do upadku planety nadającej się jeszcze do życia. Wydawać by się mogło, że indywidualne starania są skazane na bezsensowność, ale tak nie jest. Aby rozwiązać globalny problem ekologiczny, jednostkowe działania nie wystarczą. Ale wystarczą dla naszej okolicy i im więcej ludzi weźmie w tym udział. tym więcej zdziała. To oczywiste.

O ekologii słów kilkaO ekologii słów kilka

Z powodu Covid i działań wojennych na Ukrainie, gołym okiem widać, że na polityków i biurokrację nie ma co liczyć. A wiara w te instytucje mija się z celem i jest ostatecznie niedorzecznością. Polityka i politycy to branża, jak każda, nastawiona na zysk, nic więcej. Jednak my sami możemy wiele zdziałać, a połączeni zmienić nasz otaczający świat. Kiedy byłem młodzieńcem, interesowała mnie przyroda i ekologia. Wydarzyło się to dzięki mojemu przyjacielowi, który to zaszczepił we mnie miłość do przyrody, a zwłaszcza do gór.

Ekologią zacząłem interesować się dosyć wcześnie, zaraz po maturze. Studiując na PK brałem czynny udział w pracach PKE /Polskiego Klubu Ekologicznego w Krakowie/. Ekologia jest mi bliska i chętnie działam na własną rękę w celach ekologicznych, ale i z dużym rozmysłem. W kilku słowach opiszę co możemy osobiście zrobić dla tego świata, a przynajmniej świata wokół nas.

Warto zainstalować energooszczędne żarówki

Zmniejsza to zdecydowanie zużycie energii, co jest jednym z najłatwiejszych sposobów łagodzenia zmian klimatycznych. Nie dosyć, że to działanie zmniejsza zużycie energii w domu, to jeszcze znacznie obniża koszty tej energii. Zmiana na żarówki LED lub kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) zmniejszamy pobór mocy, płatności ect. Żarówki te działają również znacznie dłużej niż tradycyjne i są jaśniejsze.

Warto wesprzeć rodzime eko-biznesy i przedsiębiorców

Jednymi z największych niszczycieli środowiska są korporacje. Warto zatem wesprzeć małe firmy, które nie mogą bezkarnie niszczyć środowiska, bo są obecnie na cenzurowanym. Dlaczego? Korporacje płacą ogromne łapówki, aby pozbyć się konkurencji, a biurokracja temu przyklaskuje dla forsy. Korporacji nie ruszy, ale małego przedsiębiorcę owszem. Ponadto kupowanie zrównoważonych produktów zwiększa popyt i zmusza firmy do rozważenia wpływu na planetę.

Udostępniaj dane zmian klimatycznych

Wiemy już, że zmiany klimatu to spory problem. Widać to już gołym okiem. Czy są to zmiany specjalnie prowadzone przez dysydentów, czy ze zwykłej nierozwagi, jest mniej istotne, niż fakt, że są. I nam szkodzą. Szerzenie informacji i edukacja ekologiczna są istotne, gdyż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. A czas najwyższy działać! Znalezienie źródeł nie jest trudne, ale ważny jest tutaj wybór źródeł. Niektóre źródła zniekształcają /łagodzą/ wypowiedzi znawców.

Sprawdź swoje piece pod względem ekologii

Ogrzewając pomieszczenia zużywamy dużo energii. Wielu z nas co dnia używa pieca do ogrzewania i klimatyzatora do chłodzenia. Istotna tutaj jest stała wymiana filtrów w tych urządzeniach, aby zmniejszyć zużycie energii. Najbardziej ekonomiczne piece to te zasilane drewnem: kominki, piece żeliwne, kozy, pod warunkiem, że palimy w nich drewnem, nie śmieciami.

Rozważ jazdę na rowerze

Nikomu już nie trzeba tłumaczyć, że rower nie dosyć, że chroni środowisko, to pomnaża nasze siły witalne. Chodzi tutaj głównie o głęboki oddech. Warto rozważyć zastąpienie pojazdów mechanicznych tymi mięśniowymi czy też elektrycznymi. Dojazdy do pracy to ogromne marnotrawstwo energii. A jazda na rowerze, czy wspólne przejazdy do pracy lub też spacer to ekologiczne działania.

Świadomie wykorzystuj swoją energię

My ludzie marnujemy zbyt dużo energii bez wyraźnego powodu. Nieustannie włączamy i wyłączamy elektronikę i urządzenia elektryczne np. korzystając z ciepłej wody, gdy zimna była by OK. Wiele z systemów w naszych domach stanowi systemy marnujące energię. Dobrze byłoby to również rozważyć i zapoznać się z alternatywami. Pomyślmy o tym, co robimy w ciągu dnia i zastanówmy się, jak zaoszczędzić energię, również naszą subtelną.

O ekologii słów kilka – Podsumowanie:

Istnieje wiele sposobów na poprawę środowiska. Gdybyśmy wszyscy poświęcili czas, aby naprawdę przyjrzeć się temu jak wykorzystujemy zasoby, moglibyśmy ograniczyć emisje i stworzyć lepszy świat. Każde posadzone drzewo, każda plantacja konopi, każdy akwen wodny dostarcza nam tlenu, którego powoli, ale odczuwalnie zaczyna brakować. Brakuje też chłodu w lecie, który te obiekty dostarczają. Warto zwrócić na to uwagę.

PS. Ekologia to powinność świadomego człowieka. – August Witti

Tags: