Najtrudniej poznać samego siebie

Obłąkani – Eliza Graves

w filmowo

Nie byłby to Dziennik Wariata, gdyby nie poruszał tematyki takiego filmu, jakim są “Obłąkani” Brada Andersona.

Obłąkani, to również Eliza Graves.

oblakani1Mamy 1899 rok, młody lekarz Edward Newgate (Jim Sturgess), prosto po ukończeniu studiów, przybywa na staż do zakładu dla obłąkanych o nazwie “Stonehearst Asylum”. Zakładem, a bardziej Hospicjum kieruje charyzmatyczny doktor Lamb, w tej roli Ben Kingsley, który w miejsce terapii rodem z horroru, stosowanych przez swego poprzednika dr Salta (Michael Caine), wprowadził nowoczesną, bezstresową terapię swobód i akceptacji obłędu. “Po cóż leczyć obłęd? Po co mieć nieszczęśliwego człowieka, skoro można mieć szczęśliwego konia”.

W ośrodku /niczym stary rozłożysty zamek/Edward poznaje cierpiącą na histerię, niezwykle piękną i fascynującą Elizę Graves (Kate Beckinsale). Studiując jej przypadek odkrywa, że Lamb i jego współpracownicy skrywają mroczną tajemnicę, związaną z przeszłością ośrodka, zaś w poszukiwaniu tajemnicy, odkrywa uwięzionych w lochach ludzi, którzy mienią się być personelem i lekarzami tegoż ośrodka. Kto wobec tego sprawuje pieczę nad szpitalem i czemu ta cała maskarada służy? Na koniec odkrywamy jeszcze jedną, największą tajemnicę.

Film rewelacyjnie simpanczurski, z dekoracjami zapierającymi dech swą grandżowością, z dobrą grą aktorską i intrygą rodem z Alana Poe, na którym to został oparty scenariusz. Jest klimat, jest intryga, są znani aktorzy. Generalniie film godzien polecenia, zwłaszcza dla koneserów gatunku i XIX wiecznej atmosfery niczym z Sherlocka Holmes’a. Polecam!

reżyseria: Brad Anderson
scenariusz: Joe Gangemi
gatunek: Thriller
produkcja: USA
aktorzy: Kate Beckinsale, Jim Sturgess, Ben Kingsley, Michael Caine, David Thewlis, Sinéad Cusack, Brendan Gleeson, Christopher Fulford

PS. Dzisiaj norma to tacy jak ty, a o sprawiedliwość muszą się dobijać wariaci!

_________
#Oblakani

najnowsze z filmowo

Głęboki wdech

Głęboki wdech

Dzisiaj filmowo – film “Głęboki wdech”. Świetne rosyjskie kino, super tematyka i
Westworld

Westworld czy życie?

Drugi raz mam przyjemność oglądać serial Westworld z 2016 roku, Jonathana Nolana
Botoks

Botoks

Z wielkim zaskoczeniem czytam opinie na temat tego filmu, bo moim zdaniem
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

Właśnie wróciłem z seansu Blade Runner’a 2049. Cóż to była za uczta filmowo-muzyczna...
Translate »
idź do góry