Oddech a świadomość

Oddech a świadomość

w świadomie/zdrowotnie

Oddech a świadomość – oddychanie jest jednym z największych cudów, gdyż nie tylko dostarcza energii życiowej, ale także uzdrawia nasze jestestwo, zdrowie i świadomość. Wdech jest napełnieniem energią życia, a wydech jest oczyszczeniem. Nasze spowszedniałe życie w ignorancji, nie dostarcza nam zbyt wielu okazji do świadomego oddychania, jeśli w ogóle. Dzięki zaś pogłębiającej się świadomość powracamy do wewnętrznie uzdrawiającej mocy świadomego oddechu.

Oddech a świadomośćPrzez całe wieki świadomy oddech był integralną częścią medytacji. To na skupionym oddechu dochodzimy do wewnętrznej przemiany, uzdrowienia, zmiany, czy przeobrażenia. Oddech, poprzez swoje odmiany i warianty, przenosi naszą świadomość do naszego ciała i owiewając jego poszczególne części może je uzdrowić bądź zmienić. Jednak mimo iż każdy z nas oddycha, mało kto wie, jak oddychać prawidłowo. A to niezwykle istotne, gdyż to właśnie świadomym oddechem, można polepszyć nie tylko swoje samopoczucie, ale też stan umysłu, świadomości i emocji.

Długi, spokojny świadomy oddech jest miarą jakości życia, równowagi emocjonalnej, zdrowia fizycznego, psychicznego i długowieczności.

Oddech a świadomość – Fakty o oddechu:

  • podczas głębokiego oddechu nasz organizm pobiera 10 razy więcej powietrza niż przy zwykłym płytkim oddechu,
  • spokojny, głęboki oddech usprawnia pracę układu limfatycznego,
  • 70% zbędnych substancji i toksyn jest usuwana wraz z wydechem świadomego, głębokiego oddechu,
  • mózg zużywa 80% wdychanego z powietrzem tlenu, zatem długi oddech go natlenia, czym polepsza jego działanie,
  • długi, świadomy oddech opóźnia procesy starzenia,
  • bez pożywienia można przeżyć 3 tygodnie, bez picia 3 dni, bez oddechu tylko 3 minuty.

To, czy wiesz, jak oddychać, bardzo wiele mówi o tobie. Krótki, urywany – wskazuje, na stres, lek i napięcie, niską samoocenę i brak równowagi. Długi zaś charakteryzuje relaks, zrównoważenie, zadowolenie z życia, pewność siebie. To naturalna reakcja fizjologiczna organizmu. Zdenerwowani oddychamy płytko i szybko, podobnie jak wszystkie stworzenia ziemskie. Spokój powoduje pogłębienie i wydłużenie oddechu. Jednak jako że żyjemy w ciekawych czasach, ciągłej pogoni, nadmiarze informacji, oczekiwaniach i napięciu, na długi, głęboki oddech już czasu nie ma. Musimy zastąpić to medytacją i świadomym oddechem, aby uaktywnić to, co utraciliśmy na wskutek zmiany przyzwyczajeń.

Oddech a świadomość – Jak oddychać?

Usiądź w skrzyżnym siadzie lub połóż się wygodnie, wyprostuj kręgosłup, zrelaksuj się, zamknij oczy, dłonie na kolanach lub wzdłuż ciała. Zacznij oddychać miarowo, coraz głębiej w płuca, coraz głębiej w brzuch. Wypuszczając otwórz usta i wyrzuć powietrze do końca. Miej świadomość każdego wdechu i wydechu powtarzając sobie w głowie: wdech, wydech i coraz głębiej, coraz dłużej. Zrób przynajmniej 10 takich oddechów. Powtarzaj tą czynność kilka razy dziennie i obserwuj zmiany zachodzące w twoim ciele, w tobie i wokół. Dodatkowo skoordynujesz pracę półkul mózgowych, wspomożesz pamięć i koncentrację, zredukujesz napięcie, zregenerujesz i zharmonizujesz system nerwowy. Powodzenia.

PS. Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach. – Maya Angelou