Oddychanie holotropowe

Oddychanie holotropowe

w filozoficznie/oświecenie

Oddychanie holotropowe OH (z gr. holos – całość, trepein – zmierzanie w kierunku czegoś) to technika psychoterapeutyczna, umożliwiająca dostęp do odmiennych stanów świadomości. Metoda łączy w sobie pogłębione i przyspieszone oddychanie oraz relaksację i muzykę jako czynniki wspomagające.

Oddychanie holotropoweOddychanie holotropowe

Przyspieszenie tempa i pogłębienie oddechu ma za zadanie rozluźnić psychologiczne mechanizmy obronne, prowadząc do wyzwolenia odmiennego stanu świadomości. Wówczas to wyłaniają się nieświadome i nadświadome wizyje naszego życia.

Tak uzyskany stan ma aktywować naturalne wewnętrzne procesy uzdrawiające. Poprzez serię głębokich przeżyć, unikalnych i indywidualnych, dostrzegamy, co jest w danej chwili najistotniejsze dla nas w procesie uzdrawiania i rozwoju.

Podczas oddychania holotropowego uwalniana jest zablokowana energia. Odbywa się to poprzez integrację i odczytanie wyłaniających się emocjonalnych przeżyć. Tyle definicyjnie.

Korzyści

  • łagodzi ból,
  • łagodzi skutki depresji,
  • skuteczna metoda relaksacyjna,
  • pomaga w problemach emocjonalnych,
  • pomaga w terapii stresu pourazowego PTSD.

Oddychanie holotropowe przeznaczone jest dla tych, którzy chcą się uwolnić od bólu fizycznego lub obciążeń emocjonalnych. Starają się pogłębić swoją duchowość i stan świadomości. Pragną przypomnieć sobie stłumione wspomnienia. Te nazywamy regresem. Czyli sięgnięciem pamięcią do czasów przeszłych, prenatalnych oraz poprzednich wcieleń.

Objaśnienia

Oddychanie holotropowe zostało opracowana przez Stanislava Grofa i jego żonę Christinę Grof. Ta technika psychoterapeutyczna umożliwia pojawienie się odmiennych stanów świadomości. Metoda jest prosta. Jednak zachować trzeba bezpieczeństwo.

Odmiennym, uzyskanym w ten sposób stanem świadomości, jest świadomy sen (LD). Także doświadczenie poza ciałem (OBE). Na początku, podczas jego wykonywania, mogą wystąpić różne uczucia zmuszające do przerwania czynności. Pojawia się to tylko na początku treningu, z czasem zanika.

Oddychanie holotropowe to pogłębione i przyspieszone oddychanie oraz relaksacja. Kojąca muzyka może przyśpieszyć pojawiające się uczucia i doświadczenia w czasie treningu.

Technika

Wdychasz głęboko powietrze i jak najszybciej je wydychasz. Dobrze, gdy jest to oddech świadomy, czyli: wdech nosem, wydech ustami. Nie jest to jednak konieczne. I tak na okrągło. Zaleca się aby przy osobie wykonującej OH był ktoś, kto obserwuje.

  • Połóż się wygodnie.
  • Zrelaksuj i oczyść umysł /10-20 minut/.
  • Zacznij szybkie, głębokie i zrównoważone oddychanie. Wydychaj maksymalnie powietrze.
  • Gdy robisz to samodzielnie /bez obserwatora/ zacznij od 10 głębokich oddechów i obserwuj ciało. Następnie powiększ do 50 oddechów i obserwuj ciało. Jeśli coś jest nie tak, co sprawia cierpienie i ból zakończ sesję. Jeśli będzie OK rób do 200-300 oddechów.
  • Zachowaj spokój – nie umierasz.

Oddychanie holotropowe – Podsumowanie:

Poniższa technika jest dla mało świadomych trudna, gdyż sięgamy często pamięcią do miejsc, które głęboko zakopaliśmy w podświadomości i obawiamy się tego. Często nazywamy to koszmarem lub własnymi demonami. Istotna jest tutaj świadomość i rozróżnienie wizji od tzw. „życia”.

Warto też na ten temat poczytać i skorzystać z pomocy terapeuty. Kursy takie są już organizowane w całej Polsce, a na pewno w Krakowie.

PS. Szukajcie a znajdziecie, o ile w ogóle dojdziecie. – August Witti

_______
#Oddech