Odłączeni od chwili obecnej

Odłączeni od chwili obecnej

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Odłączeni od chwili obecnej. Dużo zostało napisane o uważności i obecności, a i tak zdarzają się zbyt często ludzie żyjący przeszłością. Pozostawanie w przeszłości odrywa nas od rzeczywistości, a odrywając, przylepia nas do starych, niezdrowych emocji. To tak, jakbyśmy stale zadawali sobie ból przypominaniem tego co już było i nie wróci. To czysta niedorzeczność. Przeszłość odbyła się kiedyś i nie ma z dzisiaj /teraz/ nic wspólnego. Nieustanne odgrzewanie przeszłych spraw i emocji nie dosyć, że rujnuje naszą psychikę, to rujnuje nasze zdrowie.

Odłączeni od chwili obecnejOdłączeni od chwili obecnej

Jak rozpoznać, że pozostajemy w przeszłości i jak zerwać z tym niezdrowym nałogiem? Depresja, można by określić, zasadza się na przeszłości. Stałe rozpamiętywanie tego, co było, a nie jest, prowadzi nas do rozpadu osobowości. Zaś trwanie w przeszłości hamuje postęp naszego życia i dążność do celów, których nie tworzymy. Wybierając przeszłość, zamykamy się na teraz i przyszłość, a to jest niezgodne z definicją człowieka, gdyż człowiek podążą. Jak rozpoznać w sobie ciągłe pozostawanie w przeszłości i co z tym zrobić? Oto kilka sztandarowych zasad.

1. Skłonność do nostalgii

Nostalgia to emocja, które jest uniwersalna dla wszystkich ludzi. Wywołuje ją określony nastrój, zapach lub wspomnienie. Częste doświadczanie nostalgii przeradza się w uporczywą chęć przeżywania przeszłości, a raczej konkretnych zdarzeń. Wówczas przypominamy sobie każdy szczegół i pamiętamy, jak byliśmy szczęśliwi. To zaś może sprawić chwilowe dobre samopoczucie, jednak odrywa nas od chwili obecnej. Nostalgia w całości jest energią smutku, mimo iż w pierwszym momencie wywołuje zadowolenie.

2. Ciągle przeżywamy nierozwiązane traumy i konflikty

Traumy z dzieciństwa i poważne konflikty dotyczą nas w większości. To zaś utrudnia porzucenie przeszłości. Ale te bolesne doświadczenia mogą mieć na nas zły wpływ całymi latami. Gdy czujemy się zranieni, często decydujemy się tłumić nasze emocje, miast radzić sobie z nimi. To zdecydowanie łatwiejsze. Z czasem trauma narasta i wpływa na nas w niekoniecznie pozytywny sposób.

3. Kłopoty z odpuszczaniem

Bywa, że mamy trudności z przezwyciężeniem traumatycznego wspomnienia. Wspomnienie to może być banalne i trywialne, ale my przywiązujemy do tego zbyt dużą wagę. To pozostawanie w przeszłości rujnuje nam życie. Postarajmy się nauczyć się odpuszczać, to może uratować nas przed bólem i cierpieniem.

4. Niedostrzeganie zmian

Większość ludzi żyjących przeszłością ma trudności z zaakceptowaniem i przyjęciem wszelkich zmian. Zmiany wywołują w nich oburzenie. Towarzyszy temu trzymanie się dobrze ugruntowanej rutyny, znajomych miejsc i ludzi, ale także brak chęci rozwoju i strach przed opuszczeniem strefy komfortu. Ci ludzie chcą, aby było tak jak dawniej, a to jest całkowite zrezygnowanie z postępu i rozwoju.

5. Kiedyś było lepiej

Życie w przeszłości oznacza skupienie się na negatywnych aspektach obecnego życia, w porównaniu do tego, jak było wcześniej. Trwamy w przekonaniu, że to, co dobre, się już skończyło i nie czeka nas już nic dobrego. To zaś wytwarza w nas nawyk, który pcha w iluzję zeszłego szczęśliwego życia, a wynika bezpośrednio z niemożności bycia wdzięcznym i cieszenia się chwilą obecną.

6. Toksyczna wina

Życie w przeszłości to nie tylko skupianie się na jej pozytywach. Zbyt często ​​przywołujemy bolesne i nieprzyjemne wspomnienia. Mało tego, obwiniamy się za nie, a przecież to już przeszłość i ta chwila nie wróci. Jednak w ten sposób trzymamy się poczucia winy i na nowo przeżywamy wszystko w swoim umyśle, robiąc sobie krzywdę.

7. Chowanie urazy

Często rozpamiętując przeszłe przewinienia, czujemy gorycz z powodu rzeczy, które się kiedyś wydarzyły. Czujemy się urażeni, gdy ktoś wyjaśniając sytuację, zmienia nasz jej obraz albo przekonuje nas do wybaczenia. Emocje nadal biorą górę, a przeszłość dominuje.

8. Porównania z przeszłością

Trwając w przeszłości, porównujemy wszystko, co dzisiaj, z tą przeszłością, z tym co było kiedyś. My sami we wspomnieniach porównujemy naszą obecną wersję siebie z poprzednią, młodszą, co niekoniecznie wychodzi na plus. Cokolwiek to jest, porównania zawsze faworyzują twoją przeszłość i pokazują twoją obecną sytuację w negatywnym świetle.

Jak położyć kres przeszłości i przyjąć teraźniejszość?

Koniecznym jest otworzenie się na tę sytuację. Jeśli zdajemy już sobie sprawę, że nasze przywiązanie do przeszłości powstrzymuje nas przed pójściem naprzód, przed dalszym życiem, wówczas możemy zacząć działać.

1. Uwolnij stare urazy

Czas na głębokie przemyślenia. Czy warto chować urazy? Kto na tym traci? Czasami samo mówienie o przeszłości w nowym świetle może pomóc uwolnić tłumione emocje. Weźmy kawałek papieru i zapiszmy wszystko, co powiedzielibyśmy na temat sytuacji lub osoby z przeszłości. Po czym spalmy lub rozerwijmy kartkę na małe kawałki. To powinno nam pomóc w uwolnieniu starych emocji. Jeśli jest taka potrzeba, zróbmy to kilkakrotnie. Możemy też zadziałać w swej wyobraźni lub wykrzyczeć zaległe emocje. W ten sposób świadomie je uwalniamy.

2. Wybacz sobie i innym

Jeśli obwiniamy się za to, co się wydarzyło w przeszłości, czas sobie uświadomić, że nic nie możemy z tym zrobić, aby to zmienić. Należy się pogodzić ze swoją przeszłością i spróbować spojrzeć na sytuację z perspektywy obserwatora. Ponownie przeanalizujmy tę sytuację, aby wybaczyć. Możemy także w wyobraźni postawić się w odwrotnej roli, po drugiej stronie. Nie oznacza to usprawiedliwienia zdarzenia lub osoby. Ale pozwala dostrzec możliwe przyczyny, aby odpuścić i pójść dalej.

3. Połącz się z teraźniejszością

Trwając w przeszłości, czujemy się odłączeni od teraźniejszości. Tę kwestię rozwiązać można uważnością. Uważność polega na byciu obecnym, na zwracaniu uwagi na to, co dzieje się wokół nas i na wszystko co odczuwamy i czujemy teraz. Wystarczy się skupić. Bądźmy świadomi wszystkiego: dźwięków, zapachów, przedmiotów i ludzi wokół siebie. Zamknijmy swój horyzont.

4. Zaplanuj i spróbuj

Zaangażowanie się w stymulujące działania i próbowanie nowych rzeczy pomoże nam lepiej dostroić się do chwili obecnej i przestać żyć przeszłością. Dobrym rozwiązaniem przed spróbowaniem czegoś nowego jest zaplanowanie. To znacznie ułatwia nam wyjście z naszej strefy komfortu.

Odłączeni od chwili obecnej – Podsumowanie:

Przeszłość już dawno minęła i mimo iż może nadal na nas wpływać, trzeba ją pozostawić. Przeszłość minęła i już nigdy nie wróci, a życie trwa nadal – tu i teraz.

PS. Ludzie potrafią się zmienić, ich przeszłość nigdy. – August Witti

_________
#Odłączenie

Tags: