Oznaki szczęścia

Oznaki szczęścia

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Oznaki szczęścia. Szczęście to stan emocjonalny charakteryzujący się uczuciem radości, satysfakcji, zadowolenia i spełnienia. Związany jest z pozytywnymi emocjami w nas i satysfakcją z życia. Szczęście to składnia dwóch czynników: równowagi emocjonalnej i oznak szczęścia.

Oznaki szczęściaOznaki szczęścia

Równowaga emocjonalna to doświadczanie pozytywnych i negatywnych emocji, uczuć i nastrojów, bez oceniania, ale szczęście wiąże się z doświadczaniem bardziej pozytywnych emocji i uczuć. Zadowolenie z życia zaś odnosi się do tego, jak bardzo jesteśmy zadowoleni z relacji, pracy, osiągnięć i innych. Oznaką szczęścia jest poczucie spełnienia, dobrostanu, celu, uczucie zadowolenia, pozytywny nastrój.

Natomiast nie jest to stanem ciągłej euforii. Szczęśliwi w obliczu dyskomfortu czy niepowodzenia mają poczucie optymizmu, nadzieję, że sprawy się poprawią, a oni poradzą sobie z tym, co się dzieje i że ponownie będą szczęśliwi. To wszystko nazywamy optymizmem. Istnieje wiele określeń szczęścia. Hedonistyczne szczęście wywodzi się z przyjemności. Najczęściej wiąże się to z robieniem tego, co sprawia przyjemność, dbaniem o siebie, spełnianiem pragnień, przeżywaniem radości i poczuciem satysfakcji.

Eudaimonia zaś to rodzaj szczęścia wywodzący się z poszukiwań cnoty i znaczenia. Poczucie, że życie ma sens, wartość i cel. Zaangażowanie – to uczucia wessania i uczestnictwa w różnych dziedzinach życia. Niektóre rodzaje szczęścia obejmują radość, podekscytowanie, wdzięczność, dumę, optymizm i zadowolenie. Szczęście tez można pielęgnować poprzez realizację celów i osiąganie tychże. Towarzyszy temu silne poczucie radości.

Gdy tkwimy w pesymizmie i negatywności, sposobem na wyrwanie z niego jest zmiana myśli na pozytyw. Standardowo ludzkie jest nastawienie negatywne oraz tendencja do zwracania większej uwagi na złe rzeczy niż na te dobre. Pomijanie pozytywów zniekształca obraz świata i przyczynia się do negatywnych myśli. Czas to zauważyć i przestać narzekać na każdym kroku. Ludzkość stała się delikatna, a delikatni giną.

PS. Nieszczęściem życia jest nie zaznać szczęścia. – August Witti

________
#Szczescie