Najtrudniej poznać samego siebie

Pieniądze i szczęście

Pieniądze i szczęście

w oświecenie/prawdziwie/zdrowotnie

Pieniądze i szczęście. Czy za pieniądze można kupić szczęście? To pytanie rozbrzmiewa przez tysiąclecia. Wszystko, co mogą ci dać pieniądze, to więcej rzeczy do kupienia i tzw. wyższy status społeczny, ale szczęścia one dać nie mogą. „Pieniądze nigdy nie uszczęśliwiały człowieka, ani nie będą; nic nie jest w stanie stworzyć szczęścia.” – Benjamin Franklin. Zatem jak do siebie się mają pieniądze i szczęście?

Pieniądze i szczęście

Pieniądze i szczęście

Pomimo oczywistych dowodów, że za pieniądze szczęścia kupić nie można, cały prawie biznes i jego reklama opierają się na micie. Pieniądze i szczęście to bracia, a to tylko dalecy kuzyni i to siódma woda po kisielu. Pieniądze udają nieustannie twoich bliskich przyjaciół, ale wcale nimi nie są. Biznes opiera się na obietnicy – chce dać ci więcej pieniędzy.

Chciwość jest tu główną cechą i nic poza nią. Tysiące, setki tysięcy, miliony, miliardy, to błędne koło i kłamstwo. Ponieważ pieniędzy na świecie jest więcej niż towaru i wszystko przeliczane jest na pieniądze. A nie wszystko da się przeliczyć. Ba, nie wszystko powinno być przeliczane.

Bo co np. ze zdrowiem, szczęściem, miłością, pokojem? Jak one mają się do pieniędzy? Wadzą sobie. Badania wskazują, że czynniki takie jak zdrowie, przyjaciele, wolność, bezpieczeństwo i zaufanie są ważne dla naszego długofalowego szczęścia.

I odwrotnie, takie czynniki jak bezrobocie, inflacja i przewlekły ból odpychają radość, którą znajdujemy w życiu i która jest celem. Ale oto naukowcy z wielu dziedzin neurobiologii, socjologii, psychologii i ekonomii uknuli wzór na szczęście.

Oto formuła szczęścia: H = S + C + V

H – trwałe szczęście.

S – twój indywidualny punkt ustawny /twój stosunek do/. To naturalny poziom szczęścia, coś jak temperatura ciała lub tętno. Owszem, istnieją wahania, ale zawsze wszystko wraca do twojego naturalnego, stabilnego stanu. Jeżeli ten stan jest niski, to żadne pieniądze ci nie pomogą, bo i tak ostatecznie wrócisz do swojego poziomu szczęścia. Nie jesteś jednak bezsilny, bo ​​możesz zmieniać poziom własnego szczęścia, jeśli zdecydujesz, że jednak chcesz.

C – warunki w twoim życiu. Są to rzeczy, których nie możesz zmienić w swoim życiu, takie jak rodzina, wiek, sytuacja rodzinna w dzieciństwie i rzeczy, które wolno się zmieniają, np. stan cywilny, zawód, nazwisko. Pomyśl o warunkach jako o elementach swojego życia, które są relatywnie stałe. Nawet ludzie bardzo chorzy i biedni obywatele trzeciego świata mogą zgłaszać stosunkowo wysoki poziom szczęścia. To co, ty nie możesz?

V – świadoma działalność wolontariacka, rozwój świadomości. Modlitwa, medytacja, zaangażowanie, ćwiczenia, właściwe odżywianie, ale i wolontariat to przykłady tego, czego możesz dokonać w odniesieniu do siebie i własnego czasu, pieniędzy i energii, które mają niebagatelny wpływ na twoje trwałe szczęście. Generalnie kierowanie się miłości jest podstawą szczęścia.

Mimo tego, że za pieniądze szczęścia kupić nie można, istnieje wiele sposobów, które wpływają na twoje szczęście i jego pojmowanie. Niektóre z nich możesz zmieniać, inne nie. Twoje warunki natomiast nie określają twojego szczęścia, chyba że im na to pozwolisz /dasz zgodę/. Jeśli chcesz być naprawdę szczęśliwy ogranicz swoje opcje /Conflict Choice/. Zbyt wiele wyborów paraliżuje, zbyt często prowadząc do braku wyboru w ogóle /Paradoks Wyboru/.

Nieprawdą jest, że większy wybór jest dla nas lepszy. Poszukiwanie najlepszych wyborów pogarsza naszą frustrację. Ponadto ustawia nasz indywidualny standard na „najlepszy”, a to nie koniecznie jest dla nas dobre, wszak doskonali nie jesteśmy. Zatem dobrze jest obniżyć nasze wewnętrzne standardy, po to, aby doprowadzić do szczęśliwszego i zdrowszego życia. Zbyt duża ilość informacji i zbyt wiele wyborów powoduje w nas stany zwątpienia i stany lękowe. Nasza kultura zbyt duży nacisk kładzie na wygraną i współzawodnictwo.

Pytanie „czy jestem wystarczająco dobry” by odnieść sukces, jest nie na miejscu? To nie jest dobre pytanie.

Ludzie mają tendencję do porównywania się z innymi, przez co ich szczęście może wzlecieć lub spaść w zależności od tego, gdzie w skali porównawczej się znajdują. A to tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia, mało tego, nie ma na nic wpływu. Poza tym każdy jest inny. Psychologia nazywa to bieżnią hedoniczną, od słowa hedonizm, oznaczającego pogoń za przyjemnością. I jest to stały i narastający cykl materializmu w poszukiwaniu przyjemności. Trzeba jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem dochodów, statusu, wzrastają oczekiwania, tym samym frustracje, a ostatecznie spada na niższy poziom szczęście. No i masz babo placek.

W konsekwencji podświadomie, a co gorsza nawet świadomie, wybieramy przedmioty materialne, które dają nam namiastkę szczęścia, a nie doświadczenia, które wzbogacają nasze życie i sprawiają, że stają się one niezapomniane. Co ciekawe, nasze połączone cyfrowo życie, mam na myśli internet, może prowadzić do pozytywnych zmian w naszym życiu i obniżenia samej konsumpcji. Media społecznościowe dają nam możliwość dzielenia się doświadczeniami, wrażeniami, a nie rzeczami materialnymi, przez co na nowo uczymy się pojmować świat. Ostatecznym celem powinno być poświęcenie czasu bliskim i sobie oraz porzucenie idei, że pieniądze dają szczęście.

Pieniądze i szczęście – Podsumowanie:

Pamiętać warto, że jeżeli twoja tożsamość zależy od dochodu lub prestiżu, to przejście na emeryturę, bądź rentę, albo porzucenie pracy może być dużym szokiem. Możesz stracić poczucie celu, a to nie leży w twoim interesie. Natomiast gdy masz bogate życie prywatne, pasje i zainteresowania, to przejście na emeryturę może być dla ciebie tylko punktem zwrotnym, w którym będziesz dysponował czasem dla pasji, zainteresowań i przyjaciół. Szczęście, to nie w kij dmuchał i za pieniądze kupić go jednak nie można. A o miłości zapomni.

PS. Szczęście w nieszczęściu.

_______
#Szczescie

najnowsze z oświecenie

Kto jest autentyczny?

Kto jest autentyczny?

Kto jest autentyczny? Osoba autentyczna to ktoś, kto ceni przejrzystość, rzetelność i
http://www.augustynski.eu/oswiecenie-popandemiczne/

Oświecenie popandemiczne

Oświecenie popandemiczne. Dotarliśmy ponownie do okresu pandemicznego i albo wyciągniemy wnioski, albo

Czym jest ambicja?

Czym jest ambicja? Aby osiągnąć życiowy sukces, spełnienie marzeń, rozwój osobistej świadomości,
Czym jest lojalność?

Czym jest lojalność?

Czym jest lojalność? Pisałem już czym jest świadomość. Jest ona szlachetnością, która
Co podtrzymuje Matrixa

Co podtrzymuje Matrixa

Co podtrzymuje Matrixa? Jedyne co tak naprawdę podtrzymuje ten fikcyjny świat Matrixa,
Translate »
idź do góry