Najtrudniej poznać samego siebie

Po co ci świadomość

Po co ci świadomość?

w bez kategorii/prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Gdy zadasz sobie pytanie: „Po co ci świadomość?”, najpierw musisz zdefiniować, czym właściwie jest ta świadomość. Potocznie słowo to używane jest w wielu kontekstach, odwołując się do “ducha” czy też “duszy”. W różnych religiach świadomość oznacza postrzeganie nieograniczonej rzeczywistości i mówi się o dualistycznej naturze świadomości, czyli o wzajemnym oddziaływaniu świadomości i duszy. W filozofii zaś robi się jeszcze ciekawiej.

Po co ci świadomośćPo co ci świadomość?

Najbardziej znana nam psychologia świadomość określa na kilka sposobów. Pierwszy to “bądź świadomy” – chodzi tutaj o świadomy stan czuwania żywych istot, który różni się od stanu snu lub nieświadomości. Drugi to “świadomość fenomenalna” – chodzi o to, że żywa istota świadomie przyjmuje bodźce i doświadcza ich. Odczuwasz ból, jesteś szczęśliwy, postrzegasz kolory lub zamarzasz. Trzecia to “zdolność myślenia” – każdy kto myśli, pamięta, planuje, oczekuje, ma taką świadomość.

Świadomość służy do dedykowania lub ignorowania informacji oraz nastawianiu i działaniu zgodnie z intencją lub impulsem. Abyśmy mogli skutecznie działać i uczyć się, musimy zrozumieć ogromną ilość informacji. Nasza świadomość umożliwia nam filtrowanie tych informacji. Można np. skoncentrować się na pracy i wyłączyć bodźce otoczenia. Można świadomie decydować, czy chcemy postrzegać nasze otoczenie jako pozytywne czy negatywne i wykorzystywać uwagę jako świadomy filtr do postrzegania pozytywnych lub negatywnych bodźców.

Jeśli potrafimy zrozumieć wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne informacje, wówczas świadomość pomaga nam planować i ustawiać impulsy, a także unikać niepożądanych konsekwencji, gdyż świadomość tłumi niedopuszczalne zachowania i życzenia. Prawa boskie są w nas wpisane i wiemy co dobre, a co złe. W każdej chwili podejmujemy decyzję o sobie. Podejmujmy ją zatem świadomie z miłością do siebie.

Po co ci świadomość – Podsumowanie:

To, jak postrzegamy i jak postępujemy, jest skorelowane z naszym postrzeganiem rzeczywistości. Ta percepcja jest częściowo nieświadoma, ale możemy ją uświadomić. Świadomie wyznaczyć sobie cele i decydować, na których aspektach naszego życia chcemy się skoncentrować. Poszukując siebie nie możemy być pod wpływem nieświadomości, czyli ego. Ono z przyjemnością nam wszystko odradzi. Dlatego chęć bycia świadomym musi być włączona. Dlatego ważna jest nasza uwaga i bezemocjonalność. Bez tego nadal pozostajemy w sferze ego.

PS. Odczuwając strach, nie jesteś świadomy. – August Witti

__________
#Swiadomosc

najnowsze z bez kategorii

Totalna zmiana paradygmatu

Totalna zmiana paradygmatu

Totalna zmiana paradygmatu. Coraz bardziej odczuwamy ból życia w obecnym paradygmacie. Czujemy,
Niezgoda na wszystko

Niezgoda na wszystko

Niezgoda na wszystko. To co nam się objawia, co codziennie, niezmiennie widzimy,
Prawo przyciągania życia

Prawo przyciągania życia

Prawo Przyciągania życia. Mówiąc najprościej, prawo przyciągania to zdolność przyciągania do naszego
Translate »
idź do góry