Polska świnia gwarantem zdrowia

Polska świnia gwarantem zdrowia

w innowacyjnie/polsko

Polska świnia gwarantem zdrowia i prawdziwym hitem eksportowym. Brzmi to nieco kuriozalnie i niedorzecznie, zwłaszcza w kontekście niemieckiego „Polnische Schweine”, ale polskie świnie mogą być nietuczące, zdrowe dla serca, niewywołujące alergii.

Polska świnia gwarantem zdrowia

Polska świnia gwarantem zdrowia

Polski eksport spożywczy bije rekordy. Polska była kiedyś spichlerzem Europy. Jednak jako wytwórcy sprzedajemy mało przetworzone towary, a to nie jest korzystne, ani dla eksporterów, ani tym bardziej dla ludzi głodnych pracy. I oto na horyzoncie pojawia się technologia produkcji i przetwórstwa wieprzowiny funkcjonalnej. Opracowana na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) i w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu.

Ten „wynalazek” może wszystko zmienić i doprowadzić nas na szczyt produkcyjny. Ta technologia sprawia bowiem, że mięso świni /wieprzowina/ będzie posiadać więcej składników mineralnych, witamin, białka. Jak najmniej tłuszczów nasyconych czy substancji alergennych. Świńskie mięso i wyroby stają się, dzięki innowacyjnej technologii, o 40% mniej kaloryczne. Mają o połowę mniej soli, zawierają antyoksydanty i więcej tłuszczów nienasyconych. Mamy zatem do czynienia z ekologiczną biożywnością o walorach prozdrowotnych. To prawdziwy cud technologiczny i przetwórczy.

Polska świnia gwarantem zdrowia – Podsumowanie:

Naukowcy z Jastrzębca chcą nieodpłatnie udostępniać technologię rolnikom i zakładom przetwórczym, aby ułatwić szerokie wdrożenie w przemyśle mięsnym. Że spowoduje to przewrót w przemyśle mięsnym, to rzecz jasna. Spowoduje także konkurencyjność polskiej produkcji to oczywiste. Ale że może spowodować odzyskanie normy „spichlerza europy” to sprawa już nie tak oczywista, bo zależna od podejścia wytwórców i ogólnie opinii społecznej. Ta zaś nie zawsze kieruje się racjonalnymi przesłankami. Zatem z całego serca życzę polskiej świni sukcesu i zobowiązuje się być jednym z pierwszych koneserów szynki, schabowego i golonka.

Krok po kroczku, kroków parę, a staniemy się Katarem. Więcej na temat projektu BIOŻYWNOŚĆ.

PS. Od dziś miano „polskiej świni” to zaszczyt i honor.

___________
#PolskaSwinia