Pozytywne myślenie, rozważania i spostrzeżenia mają znaczenie
3 min czytania

Pozytywne myślenie, rozważania i spostrzeżenia mają znaczenie

Pozytywne myślenie, rozważania i spostrzeżenia mają znaczenie. Higiena myśli jest bardzo, bardzo ważna i istotna, gdyż mimo wszelkich zaprzeczeń stwarzamy swe życie w sposób całkowity. Medytacja dla przykładu wiąże się ze zwiększonym współczuciem i pozwala nam się zmieniać, dojrzewać i rozwijać. A jeśli tak niewiele potrzeba wysiłku, aby wyregulować swoje emocje, to warto je stosować i praktykować. Jeśli nauka mówi nam dobitnie, że mózg wymyśla “historię” o rzeczywistości, to dlaczego nie szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ta rzeczywistość może być błędna i zależna od naszych myśli, rozważań i spostrzeżeń?

Pozytywne myślenie, rozważania i spostrzeżenia mają znaczeniePozytywne myślenie, rozważania i spostrzeżenia mają znaczenie

Nasz mózg opowiada nam historie o każdej, nawet najmniejszej rzeczy, które postrzegamy. Opowiada nam również historie bardziej złożone, o których myślimy i tworząc założenia na temat rzeczy, a dostrzegając różnice wnioskuje. Historie, które nasz mózg opowiada nam o rzeczywistości, są niezwykle przekonujące, nawet jeśli są błędne. Tak naprawdę nie widzimy rzeczywistości. Oglądamy opowieść o świecie, na podstawie tego co o nim wiemy. Tym bardziej, że aby dokładnie przetworzyć całą ilość informacji, którymi jesteśmy nieustannie, codziennie bombardowani, musimy je uprościć.

Mało tego, nasz mózg przewiduje ścieżkę ruchu, zanim on nastąpi. Opowiada nam historię o tym, dokąd zmierza obiekt, a ta historia staje się naszą rzeczywistością i przydarza się to nam cały czas. Odnosi się to nie tylko do naszej percepcji ruchu, ale także do wielu naszych świadomych doświadczeń. Opowiada nam również historie o bardziej skomplikowanych aspektach naszego świata wizualnego, takich jak kolor – czyli właściwości, cechy i zachowanie. A ten np. kolor jest wnioskowaniem, którego dokonujemy i służy nam ono do podejmowania znaczących decyzji dotyczących obiektów w świecie. Czasami te domysły są błędne, a czasami przyjmujemy inne założenia niż inni. Całe to postrzeganie zależne jest od tego jakim człowiekiem jesteśmy w środku i o jakim usposobieniu. Mózg robi wiele nieświadomych wniosków i nie mówi nam, że to jest wnioskowanie. Widzi wszystko, co widzi i jakim w środku jesteś człowiekiem.

Pozytywne myślenie – Wnioski:

Zatem wniosek nasuwa się jeden. Lepiej być pozytywnym, aktywnym człowiekiem, z wyobraźnią, niż ponurym, zasiedziałym operatorem starego paradygmatu. Ale aby wykształcić w sobie pozytyw, trzeba codziennie, konsekwentnie i świadomie nad tym pracować. Wygładzać wszystkie zgięcia rzeczywistości, korygować własne błędy, rozwijać się i snuć jak najwięcej pozytywnych myśli. A najlepszą drogą do takiej postawy są nasze marzenia i wyobrażenia. Jeśli jesteśmy w stanie w naszej głowie, w naszych myślach przekształcić świat na pozytywny, wówczas nasze życie się odmienia na dostatnie, spokojne i pozytywne. Różnica między dniem dzisiejszym, a tym np. dwa lata temu polega na tym, że dzisiaj myślę pozytywnie o wszystkim, mimo iż zgaduję nadal co widzę. Ale to zgadywanie jest pozytywne, zatem postrzegam świat pozytywnie.

Czasami, zwłaszcza gdy informacje, które otrzymujemy, są niejasne, widzimy to, co chcemy zobaczyć. Jednocześnie nie da się całkowicie usunąć uprzedzeń z mózgu. Zatem o wiele korzystniej jest ich nie tworzyć. To jak nasze mózgi przetwarzają to co widzimy, leży u podstaw większości naszego myślenia. Iluzje są podstawą przesądów, magicznego myślenia, a to podstawa wielu błędnych przekonań. A my tymczasem czujemy się bardzo niekomfortowo z niepewności. Niejednoznaczność zostanie rozwiązana w taki czy inny sposób, a czasami w sposób, który nie pasuje do rzeczywistości.

Pozytywne myślenie – Podsumowanie:

Podobnie jest, gdy patrzymy na obraz i widzimy rzeczy, których tak naprawdę tam nie ma. Możemy patrzeć na świat z wypaczonym postrzeganiem rzeczywistości. Nasze mózgi ciężko pracują, aby nagiąć naszą rzeczywistość, aby sprostać naszym wcześniejszym doświadczeniom, emocjom i dyskomfortowi z powodu niepewności. Dzieje się tak z naszym wzrokiem i postrzeganiem rzeczywistości. Ale dzieje się tak również w przypadku bardziej skomplikowanych procesów, takich jak myślenie o religii, polityce, pandemii czy realiach zmian klimatycznych. Nie ma jednej odpowiedzi i jednego wnioskowania. Ale to my powinniśmy być ciekawi naszych niedoskonałości, ponieważ ta ciekawość może nas przybliżyć do prawdy. A nie jest grzechem powiedzieć “myliłem się”.

PS. My ludzie mamy w sobie naiwny realizm i myślimy, że jaki świat postrzegamy, taki on jest naprawdę. – August Witti

Poprzednia historia

Gena nie wydłubiesz

Następna historia

Świadomość siebie nie jest standardem