Praktyka uwagi

Praktyka uwagi

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Praktyka uwagi. Obecność to tak naprawdę medytacja w ruchu. Wymaga ona jednak wprowadzania uważności do życia. Obecność powoduje dużą zmianę. Zmieniamy zwykły stan wędrówki umysłu na uważność, czyli doświadczenie tego, co dzieje się tu i teraz. Życie bez obecności toczy się dość szybko. Bez niej budzimy się, wstajemy, idziemy do pracy, robimy mnóstwo rzeczy, które „musimy” zrobić i niestety robimy to na autopilocie. A życie przemija obok. Bo życiem nie nazywamy tego co zwykle musimy, ale to czego pragniemy.

Praktyka uwagiPraktyka uwagi

W rzeczywistości, ćwicząc obecność, nie żyjemy dłużej czasowo, ale nasze doświadczenia i postrzeganie czasu zwiększają się. Mamy więcej czasu dla siebie, na własne, osobiste sprawy, na rozwój, na przyjemności. Nasze postrzeganie czasu zmienia się, tworząc czas dla nas. Są też inne korzyści. Obecność zmienia jakość tego, co robisz, prowadząc do kreacji, lepszych relacji i zwiększonej produktywności w domu i w pracy. Powoduje, że najzwyklejsze chwile stają się niezwykłe. A to już coś istotnego.

Po pierwsze, kiedy w pełni doświadczamy tego, co jest tu i teraz, nie odkładamy już tego, czego najbardziej pragniemy. Żyjemy teraz pełnią życia. Po drugie, będąc uważni, możemy wykorzystać wszystkie możliwości, które istnieją w każdej chwili. Pozwala nam to dostosować się do najtrudniejszych sytuacji. Wówczas znikają strach, lęk i uraza. Doświadczamy większej swobody, spokoju i pokoju duszy. Po trzecie, otwiera się przed nami szczęście i dobre samopoczucie, a przecież o to nam chodzi.

Na co dzień nasz umysł podróżuje przez przeszłość i przyszłość. Zwykle wpadamy wówczas w pułapkę wielu negatywnych emocji. Gdy jednak udaje nam się wejść w moment obecności, znikają lęki i urazy, znika niepokój. Wszyscy wiemy czym jest chwila obecna. Jest tym, co dzieje się teraz. Jednak nasz umysł skrzętnie to omija, a to przecież jest życie. To co było, już znamy. To co będzie, jest dla nas niewiadomą, gdy jesteśmy nieświadomi. Natomiast tym co jest obecnie, możemy śmiało kreować to co będzie. Ot i co.

Spędzanie czasu w chwili obecnej prowadzi do większego szczęścia. W jaki sposób? W rzeczywistości przeciętny człowiek spędza 47% swego czasu na wędrówce po umyśle: myśląc o czymś innym niż chwila, w której się znajduje. Ten fakt nie niesie pozytywów. Wspominamy nie tylko dobre chwile, wspominamy wszystkie. A do wielu z nich są podpięte emocje. Zatem przeżywamy te emocje na nowo, a to nas spowolnia, smuci, deprymuje, rozkojarza i ogranicza. To zaś absolutnie nie leży w naszym interesie.

Praktyka uwagi – Podsumowanie:

Sprawdź, czy możesz stać się świadomy. Za każdym razem, gdy robisz coś zwykłego, przenieś swoją uwagę na obrazy, dźwięki i odczucia chwili obecnej. W tym celu uziem swoje stopy i skup uwagę na oddechu. To pomoże ci budować nawyk przenoszenia uwagi na chwilę obecną. Zapisz to w swojej pamięci, aby wiedzieć, że jednak możesz być obecny. Powtarzaj to ile razy możesz. Dla swojego szczęścia i miłości. I nie mów, że to nie działa, bo działa. Już starożytni korzystali z tej mocy, zauważając jej siłę. Poczytaj, zastanów się, wdróż i skorzystaj.

PS. Nieobecność staje się dręczącą obecnością, jak choroba. – August Witti

____________
#PraktykaUwagi