Przekładnia Efneo

Przekładnia Efneo

w motoryzacyjnie/polsko/topowo

Przekładnia Efneo. Małe a cieszy! No może nie takie aż małe. Efneo to korba rowerowa z jedną zębatką 28T, w której prawe ramię została wbudowana przekładnia planetarna. Brzmi zachęcająco?

Przekładnia Efneo

Przekładnia Efneo

W normalnej korbie dwu/trzy-rzędowej, łańcuch jest przerzucany za pomocą przedniej przerzutki pomiędzy zębatkami o różnej ilości zębów rotującymi zgodnie z obrotem korby, co oczywiście powoduje pewne niedogodności i czasami brak synchronizacji przerzutu, co w efekcie przenosi się na komfort jazdy, zwłaszcza szybkiej. W Efneo jedna zębatka rotuje z 3 prędkościami: 1-bieg – zębatka obraca się równo z ruchem korby w stosunku 1:1, 2-bieg – zębatka zaczyna obracać się o 43% szybciej niż korba, 3-bieg – zębatka obraca się szybciej o 79%. Tym sposobem mamy 3 biegi bez wykonywania ruchu poziomego /przeskoku/, co powoduje zwiększenie płynności jazdy.

Tą zębatkę można stosować we wszelkich rowerach przystosowanych do montażu wkładu suportu z osią na kwadrat. W rowerach z tylną przekładnią planetarną w piaście również, pod warunkiem, że jej producent przewidział współpracę z korbami o tak małej ilości zębów. A co najważniejsze z przerzutkami tradycyjnymi. Można ją zastosować także w rowerach składakach, rowerach elektrycznych, czy rowerach Single Speed. A co ciekawe zyskamy dzięki temu trzy biegi nie tracąc wyglądu singla. Tutaj kłaniają się wszelkiej maści rowery wyczynowe.

Obecnie Efneo produkowane jest w wersji pod łańcuch, chociaż już planuje się wersja do paska. Korba dostępna jest z długościami ramion 170 mm i 175 mm, o masie 1150 g – 1200 g. Biegi można zmieniać nawet na postoju, podczas jazdy zmiana biegu na wyższe może odbywać się pod pełnym obciążeniem. Zaletą jest łatwy montaż. Pierwsze Efneo można nabyć już w przedsprzedaży za 220-240 USD.

Projekt na Indiegogo: https://www.indiegogo.com/projects/3-speed-front-bicycle-gearbox-efneo/ – wspierajcie projekt
Polska strona producenta: http://www.efneo.com/pl/gearbox/
A tam opisy, filmiki i zdjęcia, polskiej korby :D.

PS. No ciebie, Korba, całkiem pogięło – Lejdis

_______________
#PrzekladniaEfneo