Przezwyciężanie bólu za pomocą umysłu

Przezwyciężanie bólu za pomocą umysłu

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Przezwyciężanie bólu za pomocą umysłu. Ponieważ ból dotyczy zarówno umysłu, jak i ciała, terapie mentalne mogą łagodzić ból poprzez zmianę sposobu, w jaki go postrzegamy. To, jak odczuwamy ból, zależy od budowy genetycznej, emocji, osobowości i stylu życia. Wymienione czynniki mają wpływ na przeszłe i przyszłe doświadczenia. Jeśli zaś odczuwamy ból długotrwale, nasz mózg przeprogramowuje się. Co gorsza, przeprogramowuje się błędnie, aby odbierać sygnały bólu nawet, gdy sygnałów już brak. Relaks, medytacja, pozytywne myślenie i inne techniki mentalne mogą pomóc zmniejszyć ból.

Przezwyciężanie bólu za pomocą umysłuPrzezwyciężanie bólu za pomocą umysłu

Leki bardzo dobrze usuwają doraźnie ból, ale często powodują nieprzyjemne, a nawet poważne skutki uboczne przy długotrwałym stosowaniu. Jeśli cierpimy na ból pleców, fibromialgię, zapalenie stawów lub inny przewlekły ból, który przeszkadza w codziennym życiu, można szukać wówczas sposobu na złagodzenie dyskomfortu, który nie wiąże się z medycyną. Niektóre odwieczne techniki,  w tym medytacja i joga, a także ich odmiany, mogą pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe. A co ważniejsze, ominąć przykre konsekwencje zażywania leków.

Zaś ćwiczenie kombinacji umiejętności mentalnych zwiększa skuteczność łagodzenia bólu. Przewlekłe stany zapalne o niskim stopniu złośliwości mogą przekształcić się w cichego zabójcę, który przyczynia się do chorób układu krążenia, raka, cukrzycy i innych przykrych schorzeń. Ale są metody, którymi można łagodzić ból w sposób bezpieczny. Głównie głębokie oddychanie, które jest kluczowe dla wszystkich technik mentalnych. Ale głębokiego oddychania należy się najpierw nauczyć. Jak to osiągnąć? Należy robić głębokie wdechy, przytrzymując powietrze w płucach, a następnie robić długi wydech. Można przy tym używać słów, które nas poprowadzą. Można mentalnie wdychać “spokój”, a wydychać “napięcie”.

Kolejnym sposobem jest stworzenie reakcji relaksacyjnych, które zwiększają tętno i pobudzają organizm do stanu gotowości. Takie relaksacje osłabiają reakcje organizmu. Należy wówczas, zamykając oczy, rozluźnić mięśnie i skoncentrować się na głębokim oddychaniu. Taką terapie stosujemy ok. 20 minut, po czym odprężamy się spokojnie przez kilka minut. Medytacja z kierowaną wyobraźnią również jest pomocna. Rozpoczynając głębokie oddychanie, zwracamy uwagę na każdy oddech. Głęboki oddech jest tutaj kluczowy, gdyż na ogół nie oddychamy w pełni, a istotą jest doprowadzenie tlenu do wszystkich organów.

Przezwyciężanie bólu za pomocą umysłu – Podsumowanie:

Pomocna staje się bardzo uważność w trakcie relaksacji, spacerów i ćwiczeń. Jogi i tai chi nie trzeba zachwalać, gdyż bazują one na kontroli oddechu. Kolejnym czynnikiem jest pozytywne myślenie. Gdy jesteśmy chorzy, na ogół skupiamy się na tym, czego nie jesteśmy w stanie zrobić. Należy ten schemat odwrócić i skupić się na tym, co możemy zrobić. Wspomóc możemy się wdzięcznością za wszystko co w naszym życiu. Te zmiany myślenia i odwrócenie schematów wspomagają naszą walkę z bólem, gdyż dla organizmu poprzez swoją odmianę tradycyjnych postaw, działają orzeźwiająco. Generalnie odwrócenie uwagi od bólu jest bardziej skuteczne, niż ciągłe powtarzanie, że nas boli. Nieodzowne jest również nawodnienie organizmu i uziemienie.

PS. Miłość jest tą siłą, która łagodzi ból świata. – August Witti

________________
#PrzezwyciezanieBolu