Najtrudniej poznać samego siebie

PZL Świdnik

w europejsko/polsko/prawdziwie

Z cyklu “Nasi górą”, troszkę o mocarzach naszego rynku. 3,5 tys. osób pracujących bezpośrednio w firmie. Kilka tysięcy w firmach kooperujących. Zakłady na Lubelszczyźnie są jednymi w Polsce i jednym z największych tego typu na świecie. Śmigłowce …

PZL Świdnik.

smiglowiec1O Świdniku zaczęto mówić głośno po nie otrzymaniu przez nich kontraktu na dostawę helikopterów dla polskiej armii. MON wybrało przestarzały i drogi w utrzymaniu francuski Caracale, mając pod nosem rodzimą firmę z dużymi tradycjami i wysoką myślą techniczną. Podobnie jak PESA, Świdnik sprzedaje dużo na świecie, najmniej w Polsce. Świdnik jest częścią włosko-brytyjskiego koncernu AgustaWestland i dzięki niemu wytwarza /jako podwykonawca/ skrzydła do Airbusów A320, drzwi do luków bagażowych w samolotach pasażerskich i oczywiście śmigłowce Sokół, jako najlepszy eksportowy produkt polski. Najnowszym osiągnięciem Świdnika jest SW-4 Puszczyk, mały, lekki śmigłowiec dla biznesu, doskonale nadający się do transportu, ale i gaszenia pożarów, patroli i nauki latania.

PZL-Świdnik S.A., to firma z ponad 60-letnim doświadczeniem, która wyprodukowała do tej pory 7400 śmigłowców, jako jedna z nielicznych firm na świecie o tak dużej produkcji. To jedyny w Polsce wytwórca OEM z pełną zdolnością w zakresie projektowania, badań i rozwoju, integracji systemów, produkcji, realizacji wsparcia i szkoleń oraz modernizacji śmigłowców. Gama produktów PZL-Świdnik może zadowolić każdego wymagającego użytkownika i może również być zastosowana we wszelkiego rodzaju misjach cywilnych i wojskowych. PZL-Świdnik jest również kluczowym partnerem przemysłu lotniczego na świecie. Od 2010 roku PZL-Świdnik jest częścią grupy AgustaWestland, ale jest firmą polską, zarejestrowaną i prowadzącą działalność gospodarczą, zgodnie z prawem polskim, na terenie Polski. PZL-Świdnik jako przedsiębiorca krajowy uiszcza wszelkie daniny publiczne, w tym podatki i składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce, jak również wypłaca wynagrodzenia swoim polskim pracownikom. Nie ma jakichkolwiek podstaw prawnych, aby traktować PZL-Świdnik jako podmiot o innym statusie niż przedsiębiorca krajowy, w szczególności w kontekście definicji przedsiębiorcy zagranicznego, określonej w art. 5 ust. 3 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013, poz. 672, j.t.). To ostatnie to a propos wypowiedzi wysokich rangą przedstawicieli państwowych, stanowiących komentarze do przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskich sił zbrojnych. Pendolino też wtargnęło do naszego życia szybko i jak szybko wtargnęło, tak zapewne wyleci, rozkraczywszy się uprzednio, a PESA nie przestaje nas zadziwiać, podobnie też europejskich odbiorców. Ale być może nie dają łapówek.

PS. Polak potrafi – jak u nas zrobią dzióbek … to nie ma ch… we wsi.

______
#Polska

najnowsze z europejsko

Gesara i Nesara

Gesara i Nesara

Gesara i Nesara – Zaczęło się lata temu w Stanach Zjednoczonych. Gdy
Sorry Europo

Sorry Europo

Rumakowanie się skończyło, czas na refleksję. Wulkanolodzy ostro alarmują. Siedzimy na beczce
Translate »
idź do góry