Rozpoznawanie emocji. Dosyć często znamy objawy, ale nie umiemy nazwać emocji. To częste zjawisko i nie ma się co wstydzić. Warto też zapoznać się ze swoimi emocjami, chociażby z powodu ich rozpoznania i przedsięwzięcia odpowiednich kroków. Jeśli chcemy nauczyć się regulować nasze emocje, musimy być świadomi tych emocji, które się pojawiły. Nie potrafiąc ich określić, walczymy z wiatrakami jak Don Kichot.
Rozpoznawanie emocji
Wszystkie emocje wysyłają wskazówki na temat swojej obecności w nas. Mogą to być odczucia fizyczne ciała lub jego sygnały. Przeanalizujmy po kolei.
Gniew – charakteryzuje się: zaciśniętymi pięściami, łomotem serca, uczuciem gorąca na szyi i twarzy, poczuciem rosnącego ciśnienia krwi, pulsującymi skroniami, napięciem w ciele, zaciśniętą szczęką, drżeniem, zwiększoną potliwością.
Lęk – nasze serce bije szybciej, wolniej, głośniej lub przeskakuje, występuje napięcie w szyi, ramionach, szczękach, spocone dłonie, chęć ucieczki, rozstrój żołądka, ciężki oddech, zawstydzenie, poczucie zawrotów głowy, ciężkość w klatce piersiowej, ból głowy.
Strach – pojawiają się motyle w brzuchu, duszności, suchość w ustach, napięcie wokół oczu i ust, ból żołądka
Smutek – to pustość w klatce piersiowej lub brzuchu, gula w gardle, zbolałość, chęć płaczu, ucisk w klatce piersiowej
Wstyd – to niemożność patrzenia innym w oczy, ból w żołądku, ciężkość w klatce piersiowej, kurczenie się, bo chcemy być niewidzialni, podniesiona temperatura.
Wczesne rozpoznanie, w momencie zaistnienia emocji, może pomóc w ustaleniu nam jak mamy zareagować. Gdy nie jesteśmy świadomi tego, jak się czujemy, jest bardzo prawdopodobne, że zareagujemy nieodpowiednio, nie myśląc o konsekwencjach. Należy też pamiętać, że za każdym razem, gdy doświadczamy emocji np. na skutek rozpamiętywania – myśli, uczucia, zachowania, sygnały ciała i impulsy są obecne w nas. Warto zatem być świadomym emocji pierwotnych i wtórnych.
Rozpoznawanie emocji – Podsumowanie:
Bywa, że w odpowiedzi na jakąś sytuację lub wydarzenie, doświadczymy jednej emocji, po której następuje druga, np. po kłótni z kimś bliskim czujemy złość, później po zastanowieniu wstyd, za swoją złość i agresję. Jeśli wiemy dlaczego w pierwszej kolejności doświadczyliśmy jednej emocji, a później drugiej, wiemy jak je rozwiązać, zniwelować w przyszłości. Ponadto znajomość uczuć i emocji należy do samoświadomości. Rozwiązywanie ich lub osłabianie również.
PS. Emocje bolą, więc warto się ich ustrzec. – August Witti
_________________
#RozpoznawanieEmocji