Najtrudniej poznać samego siebie

Rozum nie jest nieomylny

Rozum nie jest nieomylny

w filozoficznie/prawdziwie/zdrowotnie

Okazuje się, że myślenie, zwłaszcza to które opiera się na doświadczeniu, wyuczonej wiedzy i tym co podaje się nam do publicznej wiadomości, czyli manipulacji otaczającego świata, wcale nie jest najlepsze w podejmowaniu decyzji i określaniu rzeczywistości. O wiele lepsza jest intuicja, wrażliwość, uczuciowość, przeczucie, szósty zmysł, trzecie oko etc. To właśnie one są bliżej istoty rzeczy, a nie rozum. Nasz mózg jest zmanipulowany i ogłupiały, przez co …

rozum nie jest nieomylny.

Rozum nie jest nieomylnyRacjonalizm to podejście zgoła fałszywe, zakładające możliwość dotarcia do prawdy z użyciem samego rozumu, z pominięciem doświadczenia, poprzez stworzenie systemu opartego na aksjomatach, z których poprzez dedukcję można wywieść całość wiedzy. Doświadczenie zaś jest powszechnym pojęciem składającym się z wiedzy lub umiejętności w obserwacjach pewnych rzeczy, wydarzeń, uzyskanych poprzez zaangażowanie w ujawnienie tych rzeczy lub wydarzeń. Doświadczenie, czyli eksperiencja, jest jak słychać w tym pięknym, staropolskim słowie, blisko związana z pojęciem eksperymentu. Razem, wydawać by się mogło tworzą duet doskonały, sugerujący pojęcie istoty. Nic bardziej mylnego!

Pojęcie doświadczenia odnosi się do wiedzy, wiedzy empirycznej lub wiedzy a posteriori, ale całość wiedzy oparta jest na aksjomatach, nie koniecznie prawdziwych. Rzeczywistość coraz bardziej pokazuje nam, że wiedza, a ściślej nauka, może się mylić i myli się w zbyt wielu sprawach. Zatem rozum nie daje nam wiarygodnego obrazu. Natomiast wszystko to razem plus intuicja, która jest najbliżej istoty, acz nie do udowodnienia, dają nam możliwość popatrzenia na otaczające rzeczy i sprawy, bardziej wnikliwie. Stąd taki szacunek do intuicji, acz jeszcze nie nazbyt rozpropagowany. Istotą wszechrzeczy jest miłość, miłość do siebie i bliskich, miłość do ludzi i zwierząt, miłość do przyrody i całej planety. Ale to nazbyt wiele dla zniewolonego umysłu i trzeba to przyjąć na wiarę – jak wiele lub nawet wszystko.

PS. Przysięgam nic nie piłem i nie brałem.

_______
#Rozum

najnowsze z filozoficznie

Świat Ery Wodnika

Świat Ery Wodnika

Świat Ery Wodnika – To, że na naszej planecie zachodzą gigantyczne zmiany
podświadomość

Czym jest podświadomość?

Czym jest podświadomość? Podświadomość to potężna warstwa pod spodem umysłu. Obejmuje świadomość
Translate »
idź do góry