Sny w świetle przebudzenia

Sny w świetle przebudzenia

w świadomie/filozoficznie/zdrowotnie

Sny w świetle przebudzenia. Obudziłem się dzisiaj, w zasadzie zostałem obudzony, a raczej wyrwany z mega koszmaru sennego. To przemożne uczucie nie opuszczało mnie jeszcze przez jakiś czas. Stad moje dzisiejsze zastanowienie i ten felieton. Czym są sny w aspekcie przebudzenia i rozwoju świadomości? I jak je należy odbierać? Jak nad takimi snami przejść do porządku dziennego? I czy w ogóle zawracać sobie tym głowę? To dosyć istotne pytania, tym bardziej, że dosyć często sny jednak coś znaczą.

Sny w świetle przebudzenia

Sny w świetle przebudzenia

Nauka bada sny od wieków. Duchowość również. Kiedy śpimy, nasze umysły w fazie głębokiego snu jest aktywny, tworząc historie i obrazy, które mogą być żywe lub ulotne, bezsensowne i prorocze, lub przerażające, albo całkiem zwykłe. Dlaczego w ogóle śnimy? Czym jest ten sen? Ponoć śnimy cztery do sześciu razy w ciągu nocy, ale ok. 95% snów po prostu zapominamy.

Zwłaszcza te zwykłe lub całkowicie pozytywne i przyjemne zapominamy. Podobnież jak w życiu mało co pamiętamy pozytywnego, za to negatywy są zawsze na podorędziu. Koszmary, bo o nich tu mowa, odciskają piętno na naszym życiu. Nie raz budząc się z koszmaru, mamy podejrzenie, że trwa on nadal, a pozbycie się tego odczucia graniczy z cudem.

Sny trwają przez całą noc, ale te najbardziej żywe i często zapamiętane mają miejsce podczas snu w fazie REM. Technicznie objawia się teki sen szybkimi ruchami gałek ocznych, ale kto by tam patrzył sobie wówczas w oczy?

Na nasz sen mają wpływ: nasze myśli, doświadczenia, ale i przeżyte traumy, a także stan naszego ciała. Sny mogą ujawniać to, czego zwyczajnie unikamy na co dzień, o czym staramy się nie myśleć. Co stanowi nasze obawy. Ponoć 65% snów jest związanych z doświadczeniami na jawie. A że wszystko odbywa się teraz, tak i w snach czas nie występuje.

Większość naszych snów ma charakter wizualny, czyli bazuje na obrazach. Pozostałe zmysły na ogół nie biorą w nich udziału. Im bardziej jesteśmy zrelaksowani, tym przyjemniejsze są nasze sny. Natomiast koszmary to sny, które są przerażające lub niepokojące. Nauka mówi nam, że przyczyny koszmarów tkwią w tym co oglądamy lub czytamy, w braku przez dłuższy czas snu, z powodu nocnego obżarstwa, na wskutek leków, w czasie gorączki lub choroby. Mówi też, że osoby doświadczające stresu lub mające problemy psychiczne, mogą mieć właśnie sny koszmarne.

Koszmary na ogół dotyczą śmierć lub umierania, przemocy fizycznej bądź obrony, ścigania lub wręcz polowania na nas i zguby. Ale co w istocie powoduje te nasze nocne lęki, tego nie wie nikt. Gdy we śnie jesteśmy przerażeni, budzimy się przerażeni, mając na ogół mgliste pojęcie fabuły snu. To przerażenie senne, przeradza się następnie w niepokój i może się utrzymywać długi czas. Podczas takich snów krzyczymy, jęczymy, poruszamy się gwałtownie, ciężko oddychamy, tętno nam wzrasta. Czujemy się zdezorientowani, zatem koszmary nie są snem sensu stricto, ale jego zaburzeniem.

Rodzaje snów:

Świadomy sen:

Świadome śnienie to nasza pełna świadomość tego, że śnisz, gdy jesteś we śnie. Jak większość snów, powstaje podczas fazy REM. Świadomy sen ćwiczymy i uczymy się w ten sposób śnić. Wówczas możemy kontrolować świadomy sen, ale to wiąże się z praktyką świadomego śnienia. Pomaga nam to kontrolować sny, zwłaszcza jeśli występuje w nas tendencja do powtarzających się snów lub koszmarów.

Sny na jawie:

Sny na jawie są świadome, ale czujemy, że nie jesteśmy przebudzeni i świadomi swojego otoczenia. Ten rodzaj snu dotyczy na ogół innych ludzi, prawdziwych lub wyimaginowanych. Marzenia snu na jawie. które dotyczą znanych, bliskich nam osób, prowadzą do dobrego samopoczucia. Sny na jawie o ludziach dalekich, bądź zmarłych, zwiększają poczucie samotności i w ogóle gorsze samopoczucie. Tak mówi nauka.

Powtarzające się sny:

Te sny to na ogół konfrontacje, ściganie, upadek, strata lub szukanie. Te sny są jak serial telewizyjny z którego jako bohaterowie wcale nie jesteśmy zadowoleni. Bo i jak można być w nastroju jak jesteś: ścigany lub atakowany, spadasz w nieznane, drżysz ze strachu, budzisz się we śnie, gdy on nadal trwa.

Sny uzdrawiające:

To sny, które ze swej natury i fabuły przynoszą równowagę lub harmonię, dają poczucie związku, znaczenia i celu, doprowadzają do pojednania, pozostawiają w nas uczucie radości i spokoju. Ten rodzaj snu jest bardziej pożądany i wspaniale na nas oddziaływający.

Sny prorocze:

To sny przepowiadające przyszłe wydarzenia. Dawniej bardzo poważnie traktowano taki sny. Uważano, że dostarczają nam mądrości, poprzez przewidywanie przyszłość właśnie. Nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy sen jest proroczy, czy nie. Sprawdza się on po czasie. Powodem takich snów jest duża wrażliwość, wysoko rozwinięta świadomość lub intuicja, telepatia i jasnowidzenie. Nasze zdolności jeszcze nie w pełni uświadomione i zbadane.

Żywe sny

To intensywny sen, który wydaje się być bardzo realny. Na ogół te sny są świetnie przez nas pamiętane i o wiele łatwiej zapamiętywane.

Koszmar:

To długotrwałe śnienie, wywołujące przerażenie. Jak wszystkie sny występujące w fazie REM. Fabuła na ogół zagraża życiu, bezpieczeństwu czy integralności. Koszmarom towarzyszą negatywne emocje /przerażenie, gniew, lęk i złość/. Te sny powodują też bezsenność, wywołują negatywne konsekwencje zdrowotne, powodują problemy z koncentracją w ciągu dnia, poczucie zagrożenia lub chronicznego zmęczenia.

PS. Sen daje wypoczynek i zdrowie, ale czasami może nas koszmarnie zmęczyć. – August Witti

Tags: