Subdomena

Subdomena

w internetowo/webmastersko

Subdomena. Jak obiecałem tak też robię, a mianowicie wyjaśniam czym, i jaką rolę stanowi subdomena.  Subdomena to podobnie jak domena adres internetowy, jednak tym razem przynależnym do domeny głównej lub domeny wyższego poziomu.

SubdomenaSubdomena

System DNS zezwala max. na 127 poziomów zagnieżdżenia, 63 znaki na etykietę jednego poziomu z ograniczeniem długości całego adresu do 255 znaków /tyle fachowe informacje/. Przykładowo adresy „karolina.bitis.pl” oraz „myslenice.bitis.pl” przynależą do domeny głównej „bitis.pl” i są jej subdomenami. Strona „bitis.pl” jest także subdomeną domeny najwyższego poziomu (TLD) o nazwie „pl”.

Także stosowany często przedrostek „www” jest w rzeczywistości subdomeną „bitis.pl”. Zatem „www.bitis.pl” oraz „bitis.pl” mogą wskazywać na 2 różne strony internetowe. Natomiast jeżeli nie zaistniała taka potrzeba, można ustawić tak, że oba adresy „www.bitis.pl” oraz „bitis.pl” będą równorzędne. I w zasadzie powinno tak być, żeby uniknąć nieporozumień i niewidoczności jednej z domen!

Preferowana domena, to domena stosowana do indeksowania stron /zwana domeną kanoniczną/. Linki mogą kierować do Twojej witryny przez URL-e zarówno w wersji z przedrostkiem www, jak i bez przedrostka www. Jednakże preferowana domena to wersja, której chcesz używać w linkach do witryny w wynikach wyszukiwania. Ja optuję za www.bitis.pl ze względu na stare nawyki i tradycje.

Subdomeny stosuje się najczęściej do rozgraniczenia różnych części serwisu, czy różnych serwerów danej witryny. Na przykład często główna strona danej firmy znajduje się pod adresem „firma.pl”, jej forum – „forum.firma.pl”, a sklep – „sklep.firma.pl”. Subdomeny dosyć często stosuje się w pozycjonowaniu, czyli małych stron /wizytówek/, dotyczących wąskiego zakresu naszej pełnej oferty, czy też lokalizacji, w przypadku gdy działamy na terenie np. kilku województw. Użyte wówczas przedrostki pozwalają lepiej wypozycjonować naszą firmę np. „małopolska.firma.pl” lub „krakow.firma.pl”.

Subdomena – Podsumowanie:

Zaletą subdomeny jest fakt, że skoro wykupiliśmy już domenę, nie musimy za subdomenę płacić. Mało tego takich subdomen możemy posiadać dowolną ilość. Jednakże istnienie samych subdomen bez treści /chociażby wizytówki internetowej/, mija się z celem. Natomiast sprowadzenie wielu subdomen do jednej strony internetowej jest z pkt. widzenia Google nieetyczne i wręcz banowane.

W istocie to webmaster lub pozycjoner powinien państwu wyjaśnić, kiedy, w jakiej sytuacji i w jaki sposób użyć subdomeny.

PS. Róbta co chceta, ale róbta to z głową!

___________
#Subdomena