świadomy oddech

Świadomy oddech istoty ludzkiej

w bez kategorii

Oddychanie jest dla życia każdego żywego stworzenia absolutnie niezbędne, ale pomijane jest jako konieczność dobrego zdrowia. Pełny, swobodny oddech jest potężnym narzędziem poprawy samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i duchowego, mało kto jednak ma tego świadomość, bo oddycha się samoczynnie. Taką olbrzymią moc ma jednak …

Świadomy oddech istoty ludzkiej.

świadomy oddechŚwiadomy oddech – obserwacja

Przypatrzmy się nowo narodzonemu dziecku. Wdech wypełnia brzuszek dziecka jak balon, miednica się rozszerza, nogi również, klatka piersiowa unosi się i opada miarowo. Powietrze zasysane jest nosem, a wypuszczany ustami, co jest bardzo istotne. Wydawać by się mogło, że przy oddychaniu za każdym wdechem i wydechem, przyjmujemy i oddajemy życie. Wraz z dorastaniem dziecko absorbuje i akumuluje wszystko. Napięcia i stresy rodziny, wzorce zachowań, reakcje i emocje. Gdy doświadczamy radości, wyzwań i urazów, uczymy się i zaczynamy przewidywać, reagować na nasze doświadczenia. Tracimy też wówczas wolność i ekspansywność. Wzrasta w nas strach przed dezaprobatą, karą i porzuceniem.

Uczymy się siebie kontrolować, ograniczać. Chcemy być dobrzy, aby świat nam sprzyjał swoją uwagą. Odkładamy nasze pragnienia, a w zamian zabiegamy o aprobatę. Po co to robimy? Co nam to daje? Kontrolowanie siebie wywołuje nieświadomie napięcie mięśniowe i ograniczenie oddechu. A im mniej oddychamy, tym mniej odczuwamy. Powstają nawykowe reakcje, blokujące ciało. Przepływ energii sił życiowych w naszym ciele zostaje utrudniony. Z wiekiem mamy tendencję do oddychania małymi i płytkimi oddechami. Często przestajemy oddychać w sytuacjach stresowych i koncentracji. To zaś prowadzi do udręki w ciele. Duszenie prowadzi do cierpienia i utraty przytomności.

Brak tlenu i zwiększone napięcie utrudnia przepływ krwi, a wraz z nią składników odżywczych i energii życiowej. Gdy tłumimy lub wstrzymujemy oddech, tracimy kontakt z obecną chwilą. Jesteśmy wrzucani w przeszłość i przyszłości, a to nie tu i teraz. Umysły zajęty myślami martwi się, zastanawia i planuje, a przez to tracimy wolność, ale i radość i zdecydowanie. Gdy zaś popracujemy nad swoim oddechem, nad nauczeniem się właściwego przepływu powietrza, odzyskujemy, co straciliśmy.

Świadomy oddech – podsumowanie

Wówczas na nowo, podobnie jak dzieci, możemy doświadczyć pełnego uczucia, możliwości i połączenia każdej chwili. To jest sztuka świadomego oddechu, bo wówczas stajemy się świadomi swojego oddechu. Wiele technik medytacyjnych opiera się na świadomym oddychaniu, a gdy jest on, ten oddech, pełny i głębszy, czujemy rozluźnienie i otwarcie wewnątrz. Więcej nam się chce. Ponadto świadome oddychanie jest uzdrawiające, regenerujące i wyciszające. Oczyszcza z toksyn.

Joga, sztuki walki, wiele kultur i duchowych wzrostów bazują na kultywowaniu świadomego oddechu. To oddychanie wytwarza energię elektromagnetyczną i siły życiowe /Prana, Qi, Mana/, która uzdrawia nasze ciało i ducha. Oddychanie to sposób na likwidację nawykowych reakcji na stres. To dzięki niemu nabieramy głębszego zaufania do siebie i obecności tu i teraz.

Świadomy oddech – ćwiczenie oddechowe

Usiądź prosto na krześle, połóż dłoń na brzuchu i weź głęboki wdech przez nos. Przy wdechu brzuch powinien się rozluźnić i rozszerzyć. Oddech najpierw wypełnia brzuch, a następnie przechodzi do klatki piersiowej i wyższych obszarów płuc. Oddychaj głęboko, aby cała klatka piersiowa brała w tym udział. Podczas wydechu wciągnij brzuch, aby wypchnąć oddech. To istotne. Oddychaj przez nos w obu kierunkach, zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Bądź świadom oddechu. Kontynuuj przez 3 minuty. Wdech i przytrzymaj przez 10-15 sekund. Wydech i relaks.

Pierwszą czynnością dziecka po urodzeniu jest głęboki oddech. Oddychamy zawsze i wszędzie, a nasz oddech określa nasze życie. Nasze myśli, pomysły, uczucia i emocje znajdują odzwierciedlenie w poziomie ruchu i energii, a co za tym idzie w oddechu. Oddech to życie, a życie to oddech. Nie ma między nimi żadnej różnicy.

PS. Oddychaj głębiej, kochaj bardziej i bezwarunkowo, raduj się i ciesz, bo żyjesz!