Sztuka uczy wyobraźni

Sztuka uczy wyobraźni

w sztuka

Sztuka uczy wyobraźni, tym samym daje wolność. Każdy rodzi się z wyobraźnią i kreatywnością. Niestety, aby ją rozwinąć, trzeba się jej uczyć, kultywować i uprawiać. Wyobraźnia pozwala odczytywać świat właściwie poprzez rozwijanie wrażliwości /emocje/, ale i poprzez informacje, które niesie. Czasami rodzice pielęgnują wyobraźnię dzieci i odgrywają rolę w ich twórczych myślach i działaniach. Ale mogą też stłumić dziecięcą wyobraźnię i ograniczyć widzenie co jest prawdziwe, a co nierealne. Einstein powiedział: „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza”. Wyobraźnia jest drzwiami do możliwości.

To tam zaczyna się kreatywność, pomysłowość i nieszablonowe myślenie. Wyobraźnia sprzyja rozwojowi poznawczemu i społecznemu, daje też najwyższy potencjał intelektualny i społeczno-emocjonalny. Ale aby zaistniał potencjał, trzeba tę wyobraźnie nieustannie rozwijać. Zwłaszcza we wczesnej edukacji umiejętności krytycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. Wyobrażanie sobie, wypróbowywanie nowych sposobów działania i eksperymentowanie i rozwijanie krytycznego myślenia sprzyja kreatywnemu rozwiązywaniu problemów. Ponadto wyobraźnia oprócz tego, że buduje rozwój społeczno-emocjonalny, umożliwia również rozważanie różnych postanowień, a tym samym zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Sztuka uczy wyobraźniSztuka uczy wyobraźni – Obserwacja:

A teraz zadać należy pytanie, dlaczego nasz system nie uczy nas sztuki /muzyki i plastyki/, skoro to one rozwijają wyobraźnię? Odpowiedź jest prosta, system chce niewrażliwych, niedouczonych i bez wyobraźni ludzi, aby nie rozwijały się w nas sposoby twórczego myślenia, kwestionowania, formułowania przypuszczeń i rozwijania kreatywnych umysłów. I póki co mu się to udaje. My zaś się na to godzimy, podobnież jak na wszystkie pomysły ograniczające naszą wolność. Kiedy wchodzimy w przestrzeń wyobraźni, zaczynamy doświadczać takich pojęć jak wieczność i spotykamy się z zupełnie innym poczuciem priorytetów, jakich oczekuje się w codziennym zachodnim społeczeństwie. Ponadto wówczas odkrywamy świat możliwości i budujemy wiarę w siebie. Możemy wówczas tworzyć własne kodeksy moralne i granice na podstawie głęboko przeżywanego doświadczenia bycia człowiekiem. Gdy żyjemy w otwartości na wyobraźnię, nasz związek z nią wzmacnia się. Wyobraźnia tworzy obszerną opowieść o naszej przeszłości i teraźniejszości. To miejsce, w którym możemy być całkowicie wolni.

Sztuka uczy wyobraźni – Rozważania:

Kreatywność zmniejsza niepokój, depresję i stres oraz zwiększa szczęście, skupienie i motywację. Używanie wyobraźni i ekspresji podczas zabawy zwiększa hormony szczęścia w umyśle i ciele. Pomaga w przetwarzaniu negatywnych wydarzeń i traum. Pisanie lub rysowanie na przykład pomaga ludziom radzić sobie z negatywnymi emocjami w produktywny sposób. Pisanie pomaga przetwarzać myśli, a malowanie lub rysowanie pomaga ludziom wyrazić traumę lub doświadczenia, które są zbyt trudne do wyrażenia słowami. Bycie kreatywnym może zwiększyć pozytywne emocje, poprawić produkcję oksytocyny i serotoniny, naszych naturalnych hormonów szczęścia. Poprawia także funkcjonowanie układu odpornościowego. A to tylko nieliczne zalety sztuki. Bycie kreatywnym oznacza, że ​​masz ujście dla swojej wyobraźni i wyrażania swoich uczuć i emocji. Wszyscy potrzebujemy przetwarzać i mieć ujście dla emocji, zwłaszcza tych negatywnych, ponieważ bez tego mechanizmu możemy łatwo zostać przytłoczeni.

Jednym z głównych celów posiadania kreatywnego ujścia jest wyrażanie siebie w celu radzenia sobie z cierpieniem. Zwłaszcza jeśli wynika ono z ogólnego stresu lub innych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja i lęk. Sztuka – w szerszym znaczeniu jest zbawienna w dostarczaniu chwil uważności, jakościowego wyciszenia i ucieczki od pędzącego życia. Można ją uprawiać samodzielnie, w grupie lub ze specjalistą, który pomoże odkryć, jak najlepiej wyrazić siebie poprzez sztukę. Możliwość bycia kreatywnym poprzez sztukę stymuluje części mózgu odpowiedzialne za poznanie. Szczególnie jeśli chodzi o uczenie się, rozwiązywanie problemów, koncentrację i pamięć. Nawet sztuka ma przeszkody i wyzwania, a kiedy masz okazję pomyśleć, szukasz sposobów, aby do nich podejść. Rozwiązywanie problemów można rozwijać w czasie, by być w stanie znaleźć kreatywne rozwiązania zwykłych problemów w codziennym życiu. Jest to ważny zestaw umiejętności rozwojowych, który bez umiejętności posługiwania się sztuką jako medium może ten rozwój ograniczać.

Sztuka uczy wyobraźni – Podsumowanie:

Sztuka przede wszystkim podnosi poczucie własnej wartości, ponieważ daje poczucie spełnienia, którego nie można osiągnąć gdzie indziej. Ale sztuka jest po prostu zabawą i świetnym sposobem na umilenie czasu. Łatwo jest dać pochłonąć się temu, co tworzysz, a to może pomóc złagodzić nudę i jej negatywne skutki. Zabawa i czerpanie przyjemności jest dobre dla zdrowia psychicznego po prostu dlatego, że poprawia nastrój i daje poczucie satysfakcji. Dla wielu z nas sztuka stała się ważną częścią naszego życia i staje się czymś, na co nie możemy się doczekać i aktywnie znaleźć na to czas. Możemy dostrzec jak cenna może być sztuka dla zdrowia psychicznego, poczucia spełnienia i wzrostu wartości. I nie chodzi tutaj o tworzenie arcydzieł, ale o prostą możliwość wyrażania siebie. Tworzenia czegoś, co sprawia radość, poprawia nastrój i bawi.

PS. Wszystko, co sobie wyobrażasz, jest prawdziwe. – August Witti

______
#Sztuka

 

Tags: