Tajemnica świadomości

Tajemnica świadomości

w świadomie

Tajemnica świadomości to wszystko, co jest potrzebne do rozwiązania trudnego problemu świadomości. Także zmiana naszych założeń na ten temat. Kiedy zdamy sobie sprawę, że świadomość jest zjawiskiem fizycznym, relatywistycznym, tajemnica świadomości naturalnie się rozpływa. Zdolność mózgu do tworzenia świadomości wprawiała ludzi w zakłopotanie od tysiącleci. Tajemnica świadomości polega na tym, że każdy z nas posiada podmiotową zdolność odczuwania i myślenia. W przeciwieństwie do bycia pod narkozą lub głębokim śnie bez snów. Jeśli nie śpimy, nie „żyjemy w ciemności” — doświadczamy świata i siebie. Zagadką pozostaje jednak, w jaki sposób mózg tworzy świadome doświadczenie i jaki obszar mózgu jest odpowiedzialny za nie.

Tajemnica świadomościTajemnica świadomości – Obserwacja:

Jest to dość tajemnicza sprawa, ponieważ wydaje się, że nasze świadome doświadczenie nie może powstać z mózgu, a tak naprawdę nie może powstać z żadnego procesu fizycznego. Choć brzmi to dziwacznie, świadome doświadczenie w naszym mózgu nie może zostać odnalezione ani zredukowane do jakiejś aktywności neuronowej. Gdy czujemy szczęście, mózg tworzy charakterystyczny wzorzec złożonej aktywności nerwowej. Ten wzorzec neuronowy będzie doskonale skorelowany ze świadomym uczuciem szczęścia, ale nie jest to rzeczywiste odczucie. To tylko wzór neuronowy, który reprezentuje szczęście. Z tego powodu nie możemy zredukować świadomego doświadczania tego, co czujemy i myślimy do jakiejkolwiek aktywności mózgu. Możemy znaleźć tylko korelacje z tymi doświadczeniami.

Tajemnica świadomości – Rozważania:

Ta tajemnica znana jest jako trudny problem świadomości. Jest to tak trudny problem, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu dyskutowali o nim tylko filozofowie. Dokonaliśmy ogromnego postępu w zrozumieniu neuronaukowej podstawy świadomości. Jednak nie ma zadowalającej teorii wyjaśniającej, czym jest świadomość i jak rozwiązać ten problem. Zgodnie z nową teorią mózg nie tworzy naszego świadomego doświadczenia, przynajmniej nie poprzez obliczenia. Powodem, dla którego mamy świadome doświadczenie, jest proces fizycznego pomiaru. Krótko mówiąc, różne pomiary fizyczne w różnych układach odniesienia wykazują różne właściwości fizyczne. Mimo iż układy te mierzą to samo zjawisko.

Jest to zupełnie inny pomiar niż to, co robi nasz system sensoryczny. W związku z czym ten rodzaj bezpośredniego pomiaru przejawia inny rodzaj właściwości fizycznych. Nazywamy to świadomym doświadczeniem. W rezultacie, ze swojego poznawczego układu odniesienia, mierzymy swoją aktywność neuronową jako świadome doświadczenie. Konsekwencje takiej teorii są ogromne. Można je zastosować do określenia, które zwierzę jako pierwsze w procesie ewolucyjnym miało świadomość. A także którzy pacjenci z zaburzeniami świadomości są świadomi. Możemy zmierzyć kiedy płód lub dziecko zaczyna być świadome. A także które systemy AI już dziś mają niski stopień świadomości.

Tajemnica świadomości – Podsumowanie:

Natura i funkcja świadomości jest jednym z najważniejszych nierozstrzygniętych problemów nauki o człowieku. Ściśle wiąże się z kwestiami etycznymi, takimi jak leczenie zwierząt, dobrostan pacjentów w uporczywych stanach wegetatywnych. Nawet status moralny przyszłej sztucznej inteligencji. Projekt Świadomość i inteligencja poświęcony jest badaniu jednego aspektu zagadki świadomości. Ta zagadka to jej związki z różnymi aspektami inteligencji i poznania. Co robi świadomość i dlaczego ewoluowała? Czy istnieją określone zdolności psychologiczne (takie jak pamięć epizodyczna, twórczy wgląd lub emocje), które są fundamentalnie związane ze świadomością? Czy świadomość prawdopodobnie pojawi się spontanicznie w sztucznej inteligencji, gdy stanie się bardziej złożona? I na koniec – jak możemy wykryć jej obecność?

PS. Każdy z nas boryka się w życiu z jedną prawdą, której nigdy w pełni nie pojmie. – August Witti

__________________
#TajemnicaSwiadomosci