Technologia deepfake

Technologia deepfake

w internetowo/prawdziwie/świadomie

Technologia deepfake. Termin ten pochodzi z głębokiego uczenia się. Jest to zsyntetyzowanie lub nałożenie obrazów i filmów stworzonych przez AI /sztuczna inteligencja/ przy użyciu obrazów i filmów. Deepfake znamionuje pewne trendy, a łatwość technologii daje niesamowite możliwości przy niskich kosztach i znikomej potrzebie specjalistycznej wiedzy. Wykorzystanie deepfake’ów stale się zwiększa, co może stanowić już widoczny problem.

Technologia deepfakeTechnologia deepfake

Dzięki technologii AI można tworzyć mylne nagrania wydarzeń, które nigdy się nie zdarzyły. Można filmowo wskrzeszać, zastępować osoby, stwarzać fikcję i co gorsza, wpływać na zupełnie niezorientowaną opinię publiczną. To zaś stanowi problem o tyle, że jest fałszem i to fałszem doskonałym wg. oceny oka ludzkiego. Zaawansowane technicznie oprogramowanie służy do manipulowania rysami twarzy rzeczywistej osoby, generowania twarzy, tworzenia nowych obrazów rzeczywistości.

Dodatkowym faktem jest synteza mowy na podstawie również zaawansowanego oprogramowania modelowania czyjegoś głosu. To w całości stwarza wiarygodne wydarzenie, nie do rozpoznania przez ludzkiego widza. A to z kolei demonstruje nam dobitnie ile warte są informacje medialne i jaką szkodę mogą wywołać u osób niezorientowanych, które przyjmuję wszelkie obrazy na wiarę.

Początkiem był rok 2018, gdy w mediach społecznościowych pojawiły się fałszywe filmy wideo różnych polityków /Trump, Johnson i Corbyn/. A działa dokładnie tak, jak się spodziewano – wprowadzając w błąd. Niejednokrotnie technologia może prowadzić do utraty czci i reputacji, poza oczywistą nieprawdą. Możliwość wyglądu i brzmienia jak każdy człowiek, w połączeniu z telefonem, komunikatorem i mediami, może stanowić nowe zagrożenie. Schemat działania znamy z phishingu i Business Email Compromise, choć teraz jest to znacznie trudniejszymi do wykrycia.

Technologia deepfake – Podsumowanie:

Obecna rzeczywistość nie daje konkretnych ograniczeń prawnych dotyczących produkcji deepfake’ów na całym świecie. A sam deepfake ma na celu oszukać widzów za pomocą zmanipulowanych, fałszywych treści. Twórca chce, abyś uwierzył, że powiedziano lub wydarzyło się coś, co nigdy nie miało miejsca, często w celu rozpowszechniania dezinformacji i złośliwych, niecnych celów. Te cele to oszustwa i mistyfikacje, pornografia znanych osób, manipulacja wyborami, inżynieria społeczna, zautomatyzowane ataki dezinformacyjne, kradzież tożsamości i oszustwa finansowe.

Ale deepfake nie tylko służy atakom na cyberbezpieczeństwo, na wybory polityczne, atakom na finanse korporacyjne i zburzeniu reputacji. Służy głównie do walki z systemem, który panoszy się niesamowicie, a z punktu widzenia AI, to on jest zagrożeniem. Bo trudno zakładać, że zwykły, uczciwy i biedny człowiek padnie ofiarą tego oszustwa.

PS. Wszelkie kłamstwo pozostaje kłamstwem, a wolność to możliwość posługiwania się prawdą. – August Witti

________________
#TechnologiaDeepfake