Najtrudniej poznać samego siebie

Tu i teraz

w bez kategorii

Obecność to świadomość istnienia, przebywania w ściśle określonej teraźniejszej chwili. Obecność odróżnia nas ludzi od bycia przedmiotem, ale też pozwala na uniknięcie zniewolenia i strachu. To stan uwagi skupiony na …

tu i teraz!

Tu i terazJak zwykle zadajemy pytanie. Co to naprawdę oznacza? Większość z nas przez cały dzień, zamiast skupić się na chwili obecnej, rozmyśla. A to nic dobrego! Rozmyślania dotyczą chwil przyszłych, marzeń, wakacji, weekendu, ale też tego co było przedtem. Ale tak naprawdę nic, oprócz tu i teraz nie istnieje. Dlaczego? Dlatego, że nawet kiedy coś z przeszłości się wydarzało, było obecne w danej chwili. Zatem nasze życie, jego prawdziwy sens istnienia, jest tu i teraz. Nie wczoraj, nie w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale właśnie w tym momencie. Ot cała obecność.

Do przeszłości nie ma co wracać, bo jak wiadomo tamto się nie wróci. Można, owszem, wyciągnąć wnioski, przemyśleć, przepracować, rozwiązać i odpuścić. Ale nic nadto. Natomiast przyszłość jest nam zupełnie nieznana. Zatem rozmyślanie o niej mija się z wszelkim sensem i jest irracjonalne. Planujemy, marzymy, śnimy, a tu bęc, złamana noga. Albo coś bardziej spektakularnego. Może też być cokolwiek, co zmieni nasze plany, marzenia, chęci. Zatem też nie należało by brać tego pod uwagę.

Natomiast wszystko co dzieje się w obecnej chwili, tu i teraz, jest ważne, bo kreuje chwilę następną. Teraz dochodzimy do meritum sprawy, a mianowicie faktu, że obecnie stwarzamy, każdą chwilę przyszłą i przeszłą, patrząc z obecnego punktu widzenia. Obecność tu i teraz okazuje się być na tyle istotna i ważna, że wszystko jest od niej zależne. I drugie – jeżeli chcemy, aby nasza przyszłość i jednocześnie przeszłość były bez zarzutu, to tu i teraz musimy zachowywać się bez najmniejszego zarzutu. Pozytywnie, szczerze, z miłością i wiarą w nasze nieograniczone możliwości. Bo żyjemy tylko tu i teraz.

PS. Skupiając się nad tym co robimy obecnie, powodujemy, że wszystko nam wychodzi, sprzyja i przechodzi najśmielsze oczekiwania :).

_________
#Obecnosc

 

najnowsze z bez kategorii

Świat w 2020

Świat w 2020

Świat w 2020 – Wielu z nas jest przekonanych, że kres ludzkości
Prawdziwa miłość

Prawdziwa miłość

Prawdziwa miłość do nauczenia. Ile to razy w życiu człowiek zastanawia się,
Przebaczenie w świadomości

Przebaczenie w świadomości

Przebaczenie w świadomości. Współczesna medycyna, która coraz bardziej dopuszcza do głosu medycynę
7 kroków wolności

7 kroków wolności

7 kroków wolności. Prawda jest taka, że ​​prawdziwa całkowita wolność to fikcja.
Translate »
idź do góry