Najtrudniej poznać samego siebie

Tu i teraz 1

Tu i teraz

w bez kategorii

Obecność to świadomość istnienia, przebywania w ściśle określonej teraźniejszej chwili. Obecność odróżnia nas ludzi od bycia przedmiotem, ale też pozwala na uniknięcie zniewolenia i strachu. To stan uwagi skupiony na …

tu i teraz!

Tu i terazJak zwykle zadajemy pytanie. Co to naprawdę oznacza? Większość z nas przez cały dzień, zamiast skupić się na chwili obecnej, rozmyśla. A to nic dobrego! Rozmyślania dotyczą chwil przyszłych, marzeń, wakacji, weekendu, ale też tego co było przedtem. Ale tak naprawdę nic, oprócz tu i teraz nie istnieje. Dlaczego? Dlatego, że nawet kiedy coś z przeszłości się wydarzało, było obecne w danej chwili. Zatem nasze życie, jego prawdziwy sens istnienia, jest tu i teraz. Nie wczoraj, nie w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale właśnie w tym momencie. Ot cała obecność.

Do przeszłości nie ma co wracać, bo jak wiadomo tamto się nie wróci. Można, owszem, wyciągnąć wnioski, przemyśleć, przepracować, rozwiązać i odpuścić. Ale nic nadto. Natomiast przyszłość jest nam zupełnie nieznana. Zatem rozmyślanie o niej mija się z wszelkim sensem i jest irracjonalne. Planujemy, marzymy, śnimy, a tu bęc, złamana noga. Albo coś bardziej spektakularnego. Może też być cokolwiek, co zmieni nasze plany, marzenia, chęci. Zatem też nie należało by brać tego pod uwagę.

Natomiast wszystko co dzieje się w obecnej chwili, tu i teraz, jest ważne, bo kreuje chwilę następną. Teraz dochodzimy do meritum sprawy, a mianowicie faktu, że obecnie stwarzamy, każdą chwilę przyszłą i przeszłą, patrząc z obecnego punktu widzenia. Obecność tu i teraz okazuje się być na tyle istotna i ważna, że wszystko jest od niej zależne. I drugie – jeżeli chcemy, aby nasza przyszłość i jednocześnie przeszłość były bez zarzutu, to tu i teraz musimy zachowywać się bez najmniejszego zarzutu. Pozytywnie, szczerze, z miłością i wiarą w nasze nieograniczone możliwości. Bo żyjemy tylko tu i teraz.

PS. Skupiając się nad tym co robimy obecnie, powodujemy, że wszystko nam wychodzi, sprzyja i przechodzi najśmielsze oczekiwania :).

_________
#Obecnosc

 

ostatnie z bez kategorii

Moja kolorowa żona śpi

Moja kolorowa żona śpi

Moja kolorowa żona śpi! Kaja do tej pory niechętnie zamieszczała swoje zdjęcia,
żyj na luzie

Żyj na luzie człowieku

Żyj na luzie człowieku! Niejednokrotnie zastanawiałem się dlaczego często towarzyszy mi niepokój? Stres
Translate »
idź do góry