Ukryty alkoholizm

Ukryty alkoholizm

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Ukryty alkoholizm objawia się tym, że nikt o nim nie mówi, ale wszyscy się domyślają. W naszym kraju to bardzo realny alkoholizm, gdyż dotyczy nader sporej rzeszy ludzi. Jedno, dwa, trzy piwka dziennie, flaszeczka w piątek, flaszeczka z piwkiem w sobotę. Generalnie większość pije, ale nie zdają sobie sprawy, że są alkoholikami. Bo co to jest 2-3 piwka wieczorkiem?

Ukryty alkoholizmUkryty alkoholizm

Alkoholizm to termin, którego czasami używa się do opisania tak zwanego zaburzenia związanego z używaniem alkoholu. Jednak w naszym kraju rzadko określa się kogoś w ten sposób. A przecież zaburzenie związane z używaniem alkoholu jest uważane za chorobę postępującą, co oznacza, że ​​skutki picia alkoholu z czasem stają się coraz bardziej dotkliwe.

Osoby używające alkoholu mogą zacząć wykazywać wczesne oznaki problemu. A choroba ta jest często postępująca i śmiertelna. Charakteryzuje się ona zaburzoną kontrolą nad piciem, zaabsorbowaniem alkoholem narkotykowym, używaniem alkoholu pomimo negatywnych konsekwencji oraz zniekształceniem w myśleniu.

I tak naprawdę gdzie się nie obejrzę, tam widzę alkoholizm. Ale nikt go tak nie nazywa, bo na ogół ludzie się wstydzą. Nie picia się wstydzą, ale nazwy “alkoholik”. Gdyż alkoholik to obecnie skończony frajer, bez ambicji i pasji. Dziś na szczęście już wiemy, że objawy alkoholizmu mogą się różnić w zależności od osoby.

A ponieważ stan jest postępujący, objawy te mogą z czasem narastać pod względem liczby objawów, ich nasilenia i wpływu. Co to za objawy? To np. ustalony wzorzec intensywnego picia, picie w niebezpiecznych sytuacjach, np. podczas prowadzenia samochodu, częste zatrucia, planowanie działań związanych ze spożywaniem alkoholu, myślenie o alkoholu, drastyczne zmiany zachowania podczas picia.

Postępujące objawy nadużywania alkoholu pojawiają się, gdy kontynuujesz picie po osiągnięciu poziomu, który powoduje nawracające problemy. Objawy te mogą obejmować: spożywanie większej ilości alkoholu niż planowano, zaprzeczanie istnieniu problemu z piciem, picie zaraz po przebudzeniu. Również doświadczanie wahań nastroju i zmian osobowości, doświadczanie objawów odstawienia alkoholu. Fizyczne oznaki alkoholizmu to: pęknięte naczynka na twarzy i nosie, sucha skóra oraz łamliwe włosy i paznokcie spowodowane odwadniającym działaniem alkoholu, co może powodować szybsze starzenie się i zmarszczki, niewłaściwa higiena.

Częsty zapach alkoholu w oddechu, który może utrzymywać się godzinami po intensywnym piciu, utrata masy ciała z powodu zaniedbania jedzenia na rzecz picia, żółte oczy i skóra z powodu uszkodzenia wątroby. Co jeszcze wskazuje na alkoholizm? Częste picie alkoholu w większych ilościach lub przez dłuższy czas niż zamierzony. Mimo chęci ograniczenia lub kontrolowania spożywania alkoholu, wysiłki mogą się nie powieść. Spędzamy dużo czasu na zdobywaniu alkoholu, używaniu go i regenerowaniu się po skutkach picia. Ochota na alkohol.

Spożywanie alkoholu skutkuje niewypełnieniem obowiązków w pracy, szkole lub domu. Nawracające problemy społeczne lub w związkach. Rezygnacja lub ograniczenie udziału w ważnych zajęciach towarzyskich, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu spożywania alkoholu. Używanie alkoholu w sytuacjach, w których jest on fizycznie niebezpieczny /prowadzenie pojazdu, obsługa maszyn lub wykonywanie operacji/. Odczuwanie tolerancji na alkohol i potrzeba większej ilości alkoholu w celu odurzenia. Doświadczenia zespołu odstawienia lub używanie alkoholu lub innych substancji, aby zapobiec objawom odstawienia.

Alkoholizm jest wynikiem kombinacji czynników genetycznych, społecznych, psychologicznych i środowiskowych. Alkoholizm może mieć czynnik genetyczny, ponieważ ludzie mogą być bardziej podatni na rozwój zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, jeśli mają członków rodziny z tym schorzeniem. Osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak choroba afektywna dwubiegunowa, lęk lub depresja, częściej mają problemy z alkoholem.

Czasami ludzie mogą sięgać po alkohol, aby poradzić sobie z objawami współwystępującej choroby psychicznej. Posiadanie rówieśników, partnerów, współpracowników i rodziców, którzy regularnie lub nadmiernie spożywają alkohol prowadzi do alkoholizmu. Może to zwiększać też prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Ukryty alkoholizm – Podsumowanie:

Ludzie mogą sięgać po alkohol, aby radzić sobie ze stresem lub trudnymi emocjami, takimi jak gniew, frustracja, smutek, samotność lub niepokój. Alkohol wydaje się nas uspakajać, ale tak naprawdę otępia i obniża świadomość. Alkoholizm jest chorobą uleczalną, z wieloma programami leczenia i dostępnymi metodami wspierania alkoholików, którzy zdecydowali się uzyskać pomoc. Uzyskanie pomocy, zanim problem z piciem przekształci się w ciężkie zaburzenie związane z używaniem alkoholu, może uratować życie. Ale przede wszystkim może uchronić rodzinę przed cierpieniem, bólem, smutkiem i porzuceniem.

PS. Gdzie nie popatrzę tam alkoholik, ale nikt o tym nie mówi, tylko cierpi. – August Witti

______________
#UkrytyAlkoholizm