Uwite gniazdko

Uwite gniazdko

w innowacyjnie/polsko

Uwite gniazdko USB. Ludzie zastanawiają się nad wydumanymi sprawami, nad nieistniejącymi problemami, dyskutują zażarcie o polityce, jakby było o czym dyskutować. A prawdziwi wynalazcy myślą, jak zrobić, żeby życie było łatwiejsze. I wymyślają „podatne gniazdo USB”. Taki banał, a genialny wynalazek.

Uwite gniazdko

Uwite gniazdko

Student AGH Jędrzej Blau dostał na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnych Technik i Wyrobów w Genewie złoty medal z wyróżnieniem! Otóż „podatne gniazdo USB typu A” pomimo kiepskiej nazwy rozwiązuje dosyć istotny, częsty i irytujący problem z gniazdem USB.

Aby wetknąć wtyczkę USB musimy zadbać o ustawienie jej właściwie, czyli liczba trafień bez patrzenia pół na pół. Z patrzeniem nie wiele większa, gdyż gniazda z reguły są całkiem zamknięte w oprawce i po prostu nie widać jego ustawienia.

Wynalazek Jędrzeja rozwiązuje ten problem bez bólu. Zaprojektowane przez niego gniazdo posiada wewnątrz listwę, która dopasowuje się do wtyczki urządzenia. Zmiana polega na zastosowaniu elastycznej konstrukcji listwy portu, która dostosowuje się do ułożenia końcówki USB podłączanego urządzenia. Tak proste rozwiązanie a jakże praktyczne. Ponadto same gabaryty gniazda nie uległy zmianie, co oznacza że mogą one być montowane w miejscu starych USB, zachowały również kompatybilności z poprzednimi typami.

Uwite gniazdko – Podsumowanie:

Wniosek patentowy został złożony już w czerwcu 2012 roku, a teraz oczekuje na realizację. Śmieszne co nie? Czy sądzicie, że jest to wolny rynek, oj nie. Na wolnym rynku takie rozwiązanie stosowane już byłoby masowo. Czas poważnie się zastanowić co dla nas jest korzystne, czy trwanie w marazmie poprzedniej epoki z „planowaniem centralnym” i „łapówkarstwem”. Czy uwolnienie rynku i robota dla siebie, bez pośredników.

Ja jestem za pracą bez pośredników i co ważniejsze bez polityków plujących mi w twarz, którzy zatwierdzają krzywiznę banana, wypukłość gruszki, okrągłość jabłka i rodzaj port USB. A w praktyce jest tak jak jest, ani lepiej, a biorąc pod uwagę zmienność i upływ czasu – jest gorzej.

PS. Każdy orze jak może, ten co nie ma ziemi, nie orze.

___________
#GniazdoUSB

 

Tags: