W ogrodzie

W ogrodzie

w filozoficznie/prawdziwie/zdrowotnie

W ogrodzie. Wczorajszy grill w ogrodzie był znamienny … tyle dźwięków, różnorodności ptaków, zwierząt, szumu drzew, ruchu, rozmowy, śpiewy, wszystko co nas otacza wydaje dźwięki, a my ich nie zauważamy, nie słyszymy. Zagłuszamy swoje myśli i odgłosy otaczającego świata, a przecież to takie piękne. Wpatrzony w zieleń drzew, słuchałem wraz z Karolem otaczającego świata i … jednogłośnie doszliśmy do wniosku, że traciliśmy cenne wrażenia. Że za pomocą słuchu można budować również wizję świata, co i gdzie się znajduje, w jakiej odległości, jak różnorodny jest świat przyrody i jak zarazem wesoły.

W ogrodzie

W ogrodzie

Wczorajszy grill w ogrodzie wywołał w nas zadowolenie, estetyczne przeżycia i rozkosz słuchania, nie jakiejś tam politycznej paplaniny, nie topornej muzyki, nie silników kosiarek i pił, a zwykłego, normalnego świata przyrody. Poczułem się jak mój ukochany pies Drago, który nieustannie strzyże uszami i słucha, a jak coś go zaniepokoi to szczeka, dając światu znak, że pilnuje i jest na straży. Ja również w pewnym momencie zacząłem strzyc uszami. Nie przypuszczałem w ogóle, że jestem do tego zdolny, że potrafię rozpoznawać nawet odległe dźwięki. Słuchając nakierowuję uszy na te dźwięki i podchodzę. To zadziwiające doświadczenie i jakże obfitujące w doznania. Wyobraźnia oszalała, zaczęła tworzyć inny świat, bardziej realny i rzeczywisty.

W ogrodzie – Podsumowanie:

Gdzieś po drodze, siedząc przed tymi telewizorami, radiami, odtwarzaczami, komputerami i telefonami, zatracamy coraz bardziej ogląd świata. Tego świata bliskiego, tego realnego. Stwarzamy sobie pozory myślowego oglądu i niestety zbyt daleko odbiegamy od rzeczywistości. A ta jest prosta, piękna, czytelna i zrozumiała. Ponadto daje poczucie swobody i zadowolenia, odpręża i skłania do refleksji, nad sobą, nad światem, nad istotą rzeczy. Bo my ludzie tak naprawdę nie znamy prawdziwej istoty rzeczy. Znamy tylko wyobrażenie o czymś, a nie istotny i realny ogląd.

My nie słuchamy, nie widzimy, nie czujemy, nie dotykamy bo nie wypada. Nie mówimy tylko paplamy i co najstraszniejsze – nie myślimy. Nad wszystkim, nad każdą rzeczą i sprawą, trzeba się zastanowić, bo ich istota to clue poznania. Nie znając istoty nie mamy wiedzy. Zatem jak ja wczoraj, tak i wy, usiądźcie i słuchajcie, patrzcie, oglądajcie, wąchajcie, dotykajcie, aby zwiększyć, rozszerzyć doznania poznawcze. A w wielu przypadkach okaże się, że rzeczy i sprawy które znacie, mają zupełnie inny ogląd. Bo nie poznaliście do tej pory istoty rzeczy. Śmieszne? Smutne? Ale za to jaki relaks!

PS. Wiem, że nic nie wiem.

___________
#RealnySwiat

Tags: