Najtrudniej poznać samego siebie

Wdzięczność

Wdzięczność jest dobra

w oświecenie/filozoficznie/zdrowotnie

Wdzięczność jest dobra dla naszego organizmu, bo zdrowy umysł to zdrowe ciało. Życzliwość podnosi stan naszego ducha, ogrzewa nasze serca, pomaga w przezwyciężeniu przeciwności i uzdrawia z mocą, której nie przewidywaliśmy. Czym zatem jest?

WdzięcznośćWdzięczność jest dobra

dla mózgu. Podwzgórze jest częścią naszego mózgu, która reguluje wiele funkcji życiowych organizmu: apetyt, sen, temperaturę, metabolizm i wzrost. Jak się okazuje podwzgórze jest aktywowane, gdy jesteśmy wdzięczni i dobrzy. Człowiek jak się okazuje nie może funkcjonować bez łaski.

Akt dobroci i wdzięczności zalewa nasz mózg dopaminą. Ponieważ to uczucie, powstające pod wpływem dopaminy, jest dla nas dobre dobre, stajemy się zmotywowani, spokojni i bardziej skłonni do dziękowania i czynienia dobra. Badania medyczne nad korzyściami ukazują, że ta z kolei daje niebagatelne korzyści zdrowotne.

  1. Przede wszystkim zmniejsza ból;
  2. Leczy i polepsza sen;
  3. Zmniejsza stres;
  4. Redukuje niepokój i depresję;
  5. Zwiększa energię i witalność.

Zaskakująco dużo, a biorąc pod uwagę wymienione korzyści, po prostu czyni nas ona silniejszymi. Silniejszy staje się system odpornościowy /dzięki zdrowemu snu/, zdrowsze staje się serce /zmniejszony stres/, zanika niepokój, a przede wszystkim leczy się depresja, na którą niestety chorujemy z braku świadomości. Bycie wdzięcznym czyni nas bardziej optymistycznymi i tym samym wzmacnia naszą witalność.

Ludzie wdzięczni mają więcej energii, są zrelaksowani, są szczęśliwi i zdrowi. Cóż zatem się zastanawiać? Należy być wdzięcznym, przede wszystkim sobie i światu. Za co? Ano za wszystko czego nam ten świat dostarcza. Nasuwa się też pewien wniosek, a mianowicie poprzez nią możemy wydłużyć nasze życie, a to nie w kij dmuchał. Wdzięczność, gdy stosowana, polepsza jakość naszego życia i sprawia, że staje się ono satysfakcjonujące, jakiekolwiek by nie było.

Nie ma znaczenia czy wdzięczność czyni nas zdrowszymi ze względu na siłę pozytywnych myśli, czy z powodu dostarczonej do naszego mózgu dopaminy. Efekt i tak jest zadziwiający i godny polecenia. Bądź wdzięczny, bo ona jest korzystna dla Twojego ciała, umysłu i duszy. Ponadto poprawia kondycję wszystkich biorących w niej udział. “Bardziej się ciesz z wyświadczonych drugim, niż z odebranych dobrodziejstw, bo za pierwsze masz chwałę, a drugie wkładają na ciebie ciężar wdzięczności.” – Sokrates.

Wdzięczność jest dobra – Podsumowanie:

Nie analizujmy sytuacji, nie róbmy problemów, po prostu bądźmy wdzięczni i powiedzmy “dziękuję”, bo to nic nie kosztuje, a zdecydowanie pomaga. Zacznij od małego “dziękuję”, nie rzucaj się na głęboką wodę. Rozwijaj się i obserwuj. Bo nie potrzebujesz wymówek, aby dodać więcej swojej życzliwości światu, ale fakt, że ona jest zdrowa, jest czymś, za co możemy być wdzięczni i za co powinniśmy podziękować. Komu? Sobie, światu, świadomości.

“Kto przyjmuje dobrodziejstwo z wdzięcznością, spłaca już pierwszą ratę.” – Seneka Starszy

“Nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności.” – św. Ambroży z Mediolanu

“Okazywanie wdzięczności jest miarą naszego człowieczeństwa.” – Jan Stępień

“Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: należy zarówno do jego przyczyn jak i skutków.” – Walter Dirks

“Wdzięczność zależy od pamięci.” – Anne McCaffrey

PS. Szczęścia poszukuj we wdzięczności.

__________
#Wdziecznosc

Hits: 727

najnowsze z oświecenie

Czym jest motywacja

Czym jest motywacja

Czym jest motywacja? To stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą
Życie jest magiczne

Życie jest magiczne

To, że życie jest magiczne, wiem to od zawsze, od nowości. Najpierw
Czym jest szczęście

Czym jest szczęście

Czym jest szczęście? Źródło szczęścia jest w nas samych, dlatego zaczyna się
Ja - duży człowiek

Ja – duży człowiek

Ja – duży człowiek – Świadomość jest zbiorem informacji wszelkich, od nas
Translate »
idź do góry