Najtrudniej poznać samego siebie

Wdzięczność 1

Wdzięczność

w oświecenie/filozoficznie/zdrowotnie

Wdzięczność jest dobra dla naszego organizmu, bo zdrowy umysł to zdrowe ciało. Życzliwość podnosi stan naszego ducha, ogrzewa nasze serca, pomaga w przezwyciężeniu przeciwności i uzdrawia z mocą, której nie przewidywaliśmy. Czym zatem jest …

wdzięczność?

WdzięcznośćWdzięczność jest dobra dla mózgu.

Podwzgórze jest częścią naszego mózgu, która reguluje wiele funkcji życiowych organizmu: apetyt, sen, temperaturę, metabolizm i wzrost. Jak się okazuje podwzgórze jest aktywowane, gdy jesteśmy wdzięczni i dobrzy. Człowiek jak się okazuje nie może funkcjonować bez łaski. Akt dobroci i wdzięczności zalewa nasz mózg dopaminą. Ponieważ to uczucie, powstające pod wpływem dopaminy, jest dla nas dobre dobre, stajemy się zmotywowani, spokojni i bardziej skłonni do dziękowania i czynienia dobra. Badania medyczne nad korzyściami wdzięczności ukazują, że ta z kolei daje niebagatelne korzyści zdrowotne.

  1. Przede wszystkim zmniejsza poziom bólu;
  2. Leczy i polepsza sen;
  3. Zmniejsza stres;
  4. Redukuje niepokój i depresję;
  5. Zwiększa energię i witalność.

Zaskakująco dużo, a biorąc pod uwagę wymienione korzyści, po prostu czyni nas ona silniejszymi. Silniejszy staje się system odpornościowy /dzięki zdrowemu snu/, zdrowsze staje się serce /zmniejszony stres/, zanika niepokój, a przede wszystkim leczy się depresja, na którą niestety chorujemy z braku świadomości. Bycie wdzięcznym czyni nas bardziej optymistycznymi i tym samym wzmacnia naszą witalność.

Ludzie wdzięczni mają więcej energii, są zrelaksowani, są szczęśliwi i zdrowi. Cóż zatem się zastanawiać? Należy być wdzięcznym, przede wszystkim sobie i światu. Za co? Ano za wszystko czego nam ten świat dostarcza. Nasuwa się też pewien wniosek, a mianowicie poprzez wdzięczność możemy wydłużyć nasze życie, a to nie w kij dmuchał. Wdzięczność, gdy stosowana, polepsza jakość naszego życia i sprawia, że staje się ono satysfakcjonujące, jakiekolwiek by nie było.

Nie ma znaczenia czy wdzięczność czyni nas zdrowszymi ze względu na siłę pozytywnych myśli, czy z powodu dostarczonej do naszego mózgu dopaminy. Efekt i tak jest zadziwiający i godny polecenia. Bądź wdzięczny, bo wdzięczność jest korzystna dla Twojego ciała, umysłu i duszy. Ponadto wdzięczność poprawia kondycję wszystkich biorących w niej udział. “Bardziej się ciesz z wyświadczonych drugim, niż z odebranych dobrodziejstw, bo za pierwsze masz chwałę, a drugie wkładają na ciebie ciężar wdzięczności.” – Sokrates.

Nie analizujmy sytuacji, nie róbmy problemów, po prostu bądźmy wdzięczni i powiedzmy “dziękuję”, bo to nic nie kosztuje, a zdecydowanie pomaga. Zacznij od małego “dziękuję”, nie rzucaj się na głęboką wodę. Rozwijaj się i obserwuj. Bo nie potrzebujesz wymówek, aby dodać więcej swojej życzliwości światu, ale fakt, że wdzięczność jest zdrowa, jest czymś, za co możemy być wdzięczni i za co powinniśmy podziękować. Komu? Sobie, światu, świadomości.

“Kto przyjmuje dobrodziejstwo z wdzięcznością, spłaca już pierwszą ratę.” – Seneka Starszy

“Nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności.” – św. Ambroży z Mediolanu

“Okazywanie wdzięczności jest miarą naszego człowieczeństwa.” – Jan Stępień

“Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: należy zarówno do jego przyczyn jak i skutków.” – Walter Dirks

“Wdzięczność zależy od pamięci.” – Anne McCaffrey

PS. Szczęścia poszukuj we wdzięczności.

______
#Wdziecznosc

ostatnie z oświecenie

myśli utracone

Myśli utracone

Dziwna sprawa z tymi myślami, ale jeśli się z nimi utożsamiasz, wówczas
krótko i na temat

Krótko na temat

To ty ustalasz co jakie jest – nikt inny. Ty określasz ramy
po co nam wiara

Po co nam wiara

Temat “po co nam wiara?”, “pzym jest wiara?”, “po to jest wiara?”
Jak przestać narzekać?

Jak przestać narzekać?

Jak przestać narzekać? Bo przecież wszyscy to robimy, bezzasadnie i niejako bezmyślnie.
Translate »
idź do góry