Najtrudniej poznać samego siebie

Wiek bylejakości

Wiek bylejakości

w oświecenie/artystycznie/prawdziwie

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest, że rzeczy ręcznie wykonane – im starsze, tym bardziej stają się cenne, a współczesne wyroby są coraz tańsze? Otóż to nie rzeczy w ogólności im starsze tym cenniejsze, ale ich wykonanie. Żadna z masowych produkcji nie stanie się nigdy cenna, właśnie przez swoją powtarzalność. Zatem mamy obecnie …

wiek bylejakości.

Wiek bylejakościZasadniczo im mniej rzeczy tego samego rodzaju, im bardziej oryginalne i unikalne, wykonane ręcznie przez rzemieślnika bądź artystę, tym cena tej rzeczy z czasem się zwiększa. Nieustanna pogoń za pieniądzem, zniewolenie finansowe, wygoda i ignorancja spowodowały, że nabywamy rzeczy liche, banalne, wielomilionowych kopii i technicyzacyjne, nie dostrzegając potęgi ręcznych wyrobów. A wystarczy zamiast mebli z marketu, zamówić meble u dobrego stolarza. Cena zasadniczo jest ta sama, ale za kilkadziesiąt lat, ta wartość wzrośnie w przypadku wyrobów rzemieślnika, a w przypadku wyrobu taśmowego, straci zupełnie wartość.

Ta zasada dotyczy wszystkiego, całej ludzkiej pracy, znoju i mozołu. Wyrób taśmowy, gdy nowy może zachwycać, gdy stary nic nie wart, ale za to ręczne indywidualne wykonanie nieustannie cenowo wzrasta. Zatem rozwiązanie może być tylko jedno, nie kupować w markecie, a od rzemieślnika, który bardzo często jest właśnie artystą. I nie po to, aby się bogacić, nie dla snobizmu, ale ze zwykłej praktyczności i solidności wykonania. Po prostu te ręcznie wykonane mają dłuższą trwałość, są wykonane z naturalnych surowców i materiałów, mają duszę i energię włożoną przez twórcę. Niejednokrotnie ta energia właśnie buduje klimat naszego domu. Rzeczy taśmowe, no cóż, nie posiadają żadnej pozytywnej energii, co najwyżej ból i cierpienie wykorzystywanych pracowników.

Warto na tę właśnie energię zwrócić uwagę, gdyż jak mawiają “ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. My również u siebie możemy gromadzić dobrą energię, kumulować i szanować pracę rąk i wyobraźnię głowy. Możemy podziwiać, zachwycać się i kochać wyroby ręczne, ze szlachetnych naturalnych materiałów. A widzieliście, by ktokolwiek zakochał się i podziwiał meblościankę z płyty, albo oleodruk? A obraz, rzeźba, grafika, rysunek, wyrób rzemieślniczy można podziwiać i kochać, bo są one pełen energii, emocji i natchnienia. Zatem szanujmy twórców i rzemieślników, bo to oni tworzą magię, historię, radość naszą i przyszłych pokoleń.

PS. Prawdziwa miłość pragnie dobra przedmiotu miłości.

_____
#Sztuka

Hits: 576

najnowsze z oświecenie

Czym jest motywacja

Czym jest motywacja

Czym jest motywacja? To stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą
Życie jest magiczne

Życie jest magiczne

To, że życie jest magiczne, wiem to od zawsze, od nowości. Najpierw
Czym jest szczęście

Czym jest szczęście

Czym jest szczęście? Źródło szczęścia jest w nas samych, dlatego zaczyna się
Ja - duży człowiek

Ja – duży człowiek

Ja – duży człowiek – Świadomość jest zbiorem informacji wszelkich, od nas
Translate »
idź do góry