Wyrabianie nawyków

Wyrabianie nawyków

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Wyrabianie nawyków to złożone zagadnienie. Czas wyrabiania nawyku może wynosić od jednej sekundy do wielu lat. Szybkość tworzenia nowego wzorca nawyku jest zdeterminowana przez intensywność /uwaga!/ emocji, która towarzyszy decyzji o rozpoczęciu działania w określony sposób. Po co nam to, skoro jakieś nawyki i tak mamy? Ano mamy i to na ogół te złe. Chodzi tu o wyrabianie nawyków nie tyle dobrych dla ogółu, co służących nam samym. To zaś mieści się w pojęciu miłości własnej, którą poprzez szlachetność chcemy osiągnąć. I nie jest to przymus, ale chęć stania się lepszą, a co za tym idzie zdrowszą, szczęśliwszą, ogarniętą, spełnioną, w dobrobycie osobą. Pewno wielu cech nie wymieniłem.

Wyrabianie nawykówWyrabianie nawyków

Wielu z nas zna to z autopsji, jednak efekty bywają mizerne. Decydujemy się np. schudnąć, czy rzucić palenie. Trwa to czasami całymi latami i nic. Próby, próby, próby i nic. A logicznym jest i oczywistym, że nam ten stan rzeczy nie służy z wielu przyczyn. Trwamy jak w zawieszeniu, zupełnie nie realizując zamiaru. Ale np. nagła myśl o śmierci może być tak intensywna lub przerażająca, że zmieniamy dietę, zaczynamy ćwiczyć, rzucamy palenie i na nowo stajemy się sobą, osobą zdrową i sprawną. Ale właśnie co zrobić, aby nie dotykała nas żadna ze strasznych myśli, pod wpływem której pękamy?

Każda intensywna radości lub ból może stworzyć nawykowy wzorzec zachowania, który będzie trwać przez resztę życia danej osoby. Przykładem jest przyłożenie dłoni do ognia, przewodu elektrycznego, zimnego lodu, co powoduje zmasowany ból i wstrząs. Trwa to czasem ułamek sekundy, ale przez resztę życia już mamy nawyk nie robienia tego ponownie. Zatem nawyk uformowany natychmiast jest trwały. Ile trwa wyrobienie nawyku? Różnie, zauważam, że pierwsze przełamanie schematów następuje po trzech dniach. Powoli znika zniechęcenie, obawy i ból. Eksperci, bo takowi i są, mówią, że przełamanie nawyku zajmuje około 21 dni. A życie pokazuje, jak pokazuje. Bez motywacji nie ma kreacji.

Opracowano też prostą, ale potężną metodę rozwoju nowych nawyków. Można jej użyć do rozwinięcia dowolnego nawyku, którego potrzebujemy. Oczywiście trening czyni mistrzem. Oto ta metoda:

Punkt 1/ Podejmij Decyzję

Najpierw podejmij decyzję. Zdecyduj jasno, że zaczniesz zachowywać się w określony sposób w 100% przypadków, gdy takie zachowanie jest wymagane. Na przykład, jeśli zdecydujesz się wstać wcześnie i ćwiczyć każdego ranka, ustaw zegar na konkretną godzinę, a gdy włączy się budzik, natychmiast wstań, załóż ubrania do ćwiczeń i rozpocznij serię ćwiczeń.

Punkt 2/ Nie ma wyjątków od nowego nawyku

Po drugie, nigdy nie dopuszczaj wyjątków podczas etapów formacyjnych. Nie rób wymówek ani racjonalizacji. Nie daj się zwieść. Jeśli postanowisz wstawać każdego ranka o 6:00 rano, zdyscyplinuj się, aby wstawać o 6:00 rano, każdego ranka, aż stanie się to automatyczne.

Punkt 3/ Powiedz innym

Po trzecie, powiedz innym, że zaczniesz praktykować określone zachowanie. To zdumiewające, o ile bardziej zdyscyplinowany i zdeterminowany staniesz się, gdy będziesz wiedział, że inni obserwują cię, aby sprawdzić, czy masz siłę woli, by podążać za swoim postanowieniem.

Punkt 4/ Wizualizuj swój nawyk

Po czwarte, wyobraź sobie, jak wykonujesz lub zachowujesz się w określony sposób w określonej sytuacji. Im częściej wizualizujesz i wyobrażasz sobie, że zachowujesz się tak, jakbyś miał już nowy nawyk, tym szybciej to nowe zachowanie zostanie zaakceptowane przez twoją podświadomość i stanie się automatyczne.

Punkt 5/ Utwórz afirmację

Po piąte, stwórz afirmację, którą powtarzasz sobie w kółko. To powtarzanie radykalnie zwiększa szybkość, z jaką rozwijasz nowy nawyk. Na przykład możesz powiedzieć coś w stylu: „Wstaję i zaczynam od razu o 6:00 rano!” Powtórz te słowa jako ostatnią rzecz przed zaśnięciem. W większości przypadków budzisz się automatycznie na kilka minut przed włączeniem budzika i wkrótce nie będziesz już potrzebować budzika.

Punkt 6/ Postanów wytrwać

Po szóste, postanów wytrwać w nowym zachowaniu, aż stanie się ono tak automatyczne i łatwe, że faktycznie poczujesz się nieswojo, gdy nie zrobisz tego, na co się zdecydowałeś.

Punkt 7/ Nagradzaj siebie

Po siódme i najważniejsze, daj sobie jakąś nagrodę za ćwiczenie nowego zachowania. Za każdym razem, gdy się nagradzasz, potwierdzasz i wzmacniasz zachowanie. Wkrótce zaczynasz kojarzyć, na poziomie nieświadomym, przyjemność nagrody z zachowaniem. Tworzysz własne pole siłowe o pozytywnych konsekwencjach, na które nieświadomie oczekujesz w wyniku zaangażowania się w zachowanie lub nawyk, na który się zdecydowałeś.

Wyrabianie nawyków – Podsumowanie:

To wyrabianie nawyków jest dla nas o tyle istotne, że możemy zmienić w sobie wszystko i wspomóc się w odzyskiwaniu zdrowia i kondycji. Możemy się również odmłodzić, o ile wytwarzamy nawyki zdrowotne i autoopieki. Łącząc nawyk solidności i pamiętania, możemy przy współudziale technik programowania wody, dwupunktu, hoponopono i wielu innych spowodować, że nasze życie stanie się dostatnie, pełne zdrowia i spełnienia, czyli najnormalniej w świecie szczęśliwe.

PS. Życie zależy od nawyków – to jeden wielki nawyk. – August Witti

______
#Nawyk

Tags: