Najtrudniej poznać samego siebie

Zmierzch Stanów Zjednoczonych

w europejsko/prawdziwie/topowo

Informacja ta sparaliżowała Stany Zjednoczone, najwięksi zagraniczni wierzyciele Stanów – Chiny, Rosja, Belgia, Francja i Turcja, redukują swój stan posiadania dolara amerykańskiego. W rękach zagranicznych wierzycieli do niedawna znajdowały się amerykańskie obligacje o wartości 6,153 biliona dolarów. Najwięcej, bo 1,244 bln USD – posiadali Chińczycy. Posiadali, bo już nie mają, następuje …

zmierzch Stanów Zjednoczonych!

usa1Chiny zbyły już 25,8 mld dol. długu Stanów i oddały pozycję lidera Japonii, która posiada dług USA warty 1,230 bln USD. Belgia ma obecnie o 78,6 mld USD (+30,6%) więcej, Francja zwiększyła zasoby dolara z 53,8 mld USD do 79,2 mld USD, czyli + 47,2%, Turcja z 52,2 mld USD do 77 mld USD, czyli +47,5%. Polska natomiast ma 27,7 mld USD długu USA. Rosja zredukowała stan posiadania z 108,1 mld USD do jedynie 86 mld USD. Dodatkowo zaczęto wycofywać złoto. Zdaniem analityków, wycofywanie złota z USA świadczy o nadchodzących zmianach w globalnych finansach.

W lipcu 2015 roku ilość złota w banku centralnym USA zmalała do 5950 ton. Jest to rekordowo niski poziom. Od początku ubiegłego roku zagraniczne Banki Centralne wycofały z USA 2246 ton złota. To, że z USA wywożone jest przechowywane tam zagraniczne suwerenne złoto, oznacza zakończenie epoki petrodolara. W marcu ubiegłego roku jeden z doradców prezydenta Władimira Putina Siergiej Głazjew stwierdził, że Rosja powinna sprzedać wszystkie amerykańskie obligacje i w ten sposób odpowiedzieć na zachodnie sankcje. Oto jak w dzisiejszych czasach wykańcza się przeciwnika bądź niesolidnego partnera lub niesprzyjający rząd. Nie wojną, nie inwazją, a szmalem i kruszcami. Co z tego wyniknie – zobaczymy. Stany zapewne będą chciały odzyskać pozycję petrolidera, ale teraz nie mając już własnej ropy, muszą sięgnąć po czyjąś. Byle nie naszą :D.

Jeszcze ktoś ma wątpliwości, że dzieje się coś wielkiego, nie koniecznie dobrego?

PS. Biorę zabawki i idę do domu. Dodatkowa refleksja to “raz na wozie, raz pod wozem”.

______
#USA

najnowsze z europejsko

Gesara i Nesara

Gesara i Nesara

Gesara i Nesara – Zaczęło się lata temu w Stanach Zjednoczonych. Gdy
Sorry Europo

Sorry Europo

Rumakowanie się skończyło, czas na refleksję. Wulkanolodzy ostro alarmują. Siedzimy na beczce
Translate »
idź do góry