Najtrudniej poznać samego siebie

10 strategii manipulacji

10 strategii manipulacji

w polsko/prawdziwie/topowo

10 strategii manipulacji – Noam Chomsky “Silent Weapons for Quiet War”. Ukochane przez rząd PO kluczowe elementy kontroli społeczeństwa, są strategią, która w dalszym ciągu służy odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian. My, czyli społeczeństwo, gwarzymy o pierdołach, a oni, czyli politycy /PO i PSL/, wprowadzają nowe przepisy prawne i działania, które w swoim czasie uderzą nas jak obuchem w łeb. To czyni rząd większościowy, bo polityka to biznes.

10 strategii manipulacji

10 strategii manipulacji

Odwracając naszą uwagę od rzeczy istotnych i ważnych, władza skupia się na emocjach i mówi do nas jak do małych dzieci, a co gorsza w ten sposób też nas traktuje. Utwierdza nas w przekonaniu, że dobrze jest być przeciętnym i zamienia nasz społeczny bunt ostatnich miesięcy w poczucie winy. A my jak niemoty spoczywamy na laurach, traktując małe osiągnięcie jak wygraną.

A tym czasem dopiero teraz trzeba wziąć się w garść i mówić, gadać, trąbić, pisać, dyskutować, obalać nieprawdę, obnażać kłamstwo, wyciągać na wierzch wszystkie przewiny i krzyczeć, krzyczeć, krzyczeć. Jeżeli komuś się wydaje, że jesienią Platforma odda władzę społeczeństwu, to grubo się myli i jest w błędzie. Zmiany prawne przepisów, które obecnie są wprowadzane, być może w niedalekiej przyszłości spowodują, że Duda prezydentem nie będzie, a rząd przejdzie przemianę osobową i znów nas będzie tłamsił, dusił i gniótł.

Oto 10 sposobów oszukiwania społeczeństwa spisanych przez Chomsky’ego, a tak ochoczo wykorzystywanych w ciągu ostatnich kilku lat przez ekipę Platformy Obywatelskiej wraz ze współpracującymi z nią mediami.

 1. Odwrócić uwagę:
  Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą. Opinia publiczna ślepa na realne problemy społeczne, ogłupiona przez nieważne sprawy, staje się zajęta bzdetami i nie ma czasu na myślenie.
 2. Stworzenie problemów i zaproponowanie ich rozwiązania:
  Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Np. zezwolenie na rozprzestrzenienie się przemocy, lub krwawych ataków tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Kreacja kryzysu ekonomicznego, w celu usprawiedliwienia radykalnych cięć praw społeczeństwa i demontażu świadczeń społecznych.
 3. Stopniowanie zmiany:
  Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób forsuje się radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.
 4. Odwlekanie zmian:
  To sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany, “bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w nieodległej przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu tu i teraz. Do tego społeczeństwo ma zawsze naiwną tendencję do zakładania, że “wszystko będzie dobrze” i że może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.
 5. Traktowanie społeczeństwa jak małego dziecka:
  W treści skierowanej do opinii publicznej wykorzystuje się sposób wysławiania, argumentacji czy tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej zamglony obraz wypowiedzi, tym chętniej sięga się po taki ton. Powód: jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała 12 lat, to wtedy, pod wpływem sugestii, osoba ta odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.
 6. Skupienie na emocjach, nie na refleksji:
  Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego ma na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku. A użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.
 7. Utrzymanie społeczeństwa w ignorancji i przeciętności:
  Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała. Jeśli nie rozumiesz tego co czytasz, to osiągnąłeś ten właśnie niższy poziom.
 8. Utwierdzenie społeczeństwa w przekonaniu, że dobrze jest być przeciętnym:
  Społeczeństwo ma uwierzyć, że jednostka nie potrzebuje wykształcenia, żeby coś osiągnąć. Fajnie jest być bezrozumnym, wulgarnym i niewykształconym. Nie matura leć chęć szczera, zrobi z ciebie oficera.
 9. Zamiana buntu na poczucie winy:
  Społeczeństwo ma wierzyć, że jest jedynym winnym swoich niepowodzeń, przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Wówczas zamiast się buntować przeciwko systemowi, jednostka będzie żyła w poczuciu niskiej samooceny, własnej wartości, winy, co sprowadzi ją do depresji, a tym samym do wyhamowania działań. Bez działań nie ma rewolucji!
 10. Poznaj ludzi lepiej niż oni siebie:
  Szybki postęp w nauce spowodował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. System osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Oznacza to, że ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

10 strategii manipulacji – Podsumowanie:

Pamiętać należy jednak, że wiedza nie jest póki co obszarem zamkniętym i dostęp do niej, każdy ma nieograniczony poprzez internet. Dlatego podstawą do wszelkich działań jest wiedza i umiejętności, a jedynym ograniczeniem jest nasz strach przed nieznanym. Jeżeli natomiast subiektywnie czujemy swoją ograniczoność, to dobrze skorzystać z postaci mentora, guru, mistrza w swoim otoczeniu. Osoby co do której mamy zaufanie, jest dla nas wzorem, a która intelektem znacznie nas przewyższa. Szukajcie a znajdziecie :D. I przede wszystkim należy zrezygnować z mediów publicznych, gdyż służą one zniewoleniu. Lepiej zaufać intuicji.

PS. System ma nas w dupie, dlatego trzymajmy się w kupie. – autor nieznany

_______
#System

najnowsze z polsko

Drzewa a duchowość

Drzewa a duchowość

Drzewa a duchowość – drzewa mają priorytetową rolę w świecie duchowym, a
Proste prawdy życia

Proste prawdy życia

Proste prawdy życia i ich przedstawienie. Nasza miłość często objawia się niewerbalnie,
Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów, ale nie tak dawno szanowało się wiedzę, zdolności, umiejętności
Translate »
idź do góry