7 sposobów pielęgnowania miłości

7 sposobów pielęgnowania miłości

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

7 sposobów pielęgnowania miłości. Nieustannie szukamy kogoś do kochania lub kto nas pokocha. Ale nieustannie zapominamy o sobie i o pielęgnowaniu miłości własnej. Poczucie własnej wartości ma znaczenie, gdyż niska samoocena może uniemożliwić czerpanie korzyści z miłości. Myślimy o sobie w oparciu o to, co nam przekazano, czyli błędne wnioski i fałszywe przekonania wynikające z traumatycznych doświadczeń i wychowania. Te nasze przekonania, mechanizmy obronne i nawyki nie są tym, kim jesteśmy, ani też naszą naturą. Wszyscy rodzimy się niewinni i godni miłości. Nasze wady, błędy i sytuacje, które nam się przytrafiły, wpływają na nas, ale nie są tym, kim jesteśmy z natury. Gdy to zrozumiemy, możemy zacząć zmieniać naszą samoocenę i pielęgnować nasze prawdziwe ja.

7 sposobów pielęgnowania miłości7 sposobów pielęgnowania miłości

Kultywowanie samoakceptacji:

Gdy nie akceptujemy siebie, wzmacniamy negatywną samoświadomość. Nasza niska samoocena wzmacnia siebie, utrudniając nam zmianę i samoakceptację. Natomiast, gdy zaakceptujemy nasze wady, łatwiej jest nam je odpuścić. To nasza samoakceptacja toruje nam drogę do miłości własnej, gdyż jest uhonorowaniem i zaakceptowaniem nas samych, naszych wad, wyglądu, naszych błędów i uczuć. W tym miejscu czas na odrzucenie samokrytycyzmu i zdrowe podniesienie własnej samooceny.

Kultywowanie samoprzebaczenia:

Nieustanne obwinianie się i potępianie samego siebie jest dla nas szkodliwe. Co prawda poczucie winy może motywować do zmian, ale uzdrowienie jest tak czy inaczej możliwe dzięki przebaczeniu samemu siebie i zadośćuczynieniu. To przebaczenie i pozbycie się poczucia winy uwalnia nas od przeszłości. Stajemy się nową osobą i pozwalamy sobie na transformację, pełnię jestestwa, szacunek do samego siebie i miłość. Stan miłości jest niepodzielny. Jeśli dotrzemy do stanu miłości własnej, możemy kochać wszystko. Trudno bowiem jest kochać siebie, kiedy żywimy nienawiść do kogokolwiek lub czegokolwiek. Gdy wybaczamy innym, czujemy się swobodniejsi i wolni. Podobnie jest, gdy rozwijamy współczucie dla siebie i wybaczamy sobie, bardziej akceptujemy i współczujemy innym. Uczymy się kochać.

Kultywowanie samooceny:

Nasz ludzki umysł nie dokonuje rozróżnienia między pochwałami pochodzącymi od innych a naszymi własnymi słowami i myślami. Taka jest jego natura. Przypominaj sobie swoje mocne strony, osiągnięcia, akty odwagi oraz pragnienie dawania, kochania i rozwoju. Ćwicz docenianie siebie i innych. Gdy brak nam dobrej samooceny, każdego dnia napiszmy kilka rzeczy, które zrobiliśmy dobrze. Doceńmy swoje cechy i skoncentrujmy się na pozytywach, a nie na negatywach. Bądźmy dla siebie dobrzy.

Wyrażanie siebie

Gdy zaprzeczamy bolesnym emocjom, w rzeczywistości blokujemy również te pozytywne. Blokując ból, nie czujemy radości. Tym samym zamykamy nasze serca i znieczulamy się. Tłumienie uczuć to forma odrzucenia siebie, która prowadzi do depresji i złego stanu zdrowia, a często także do choroby. Nasza miłość wzrasta, gdy wyrażamy nasze uczucia, potrzeby i pragnienia. Negatywne uczucia wówczas się rozpuszczają, zaś pozytywne rosną.

Pielęgnowanie miłości

Gdy ignorujemy lub ukrywamy nasze potrzeby i pragnienia, stajemy się drażliwi, urażeni i nieszczęśliwi. Zaspokajanie naszych potrzeb i pragnień to podstawowe sposoby kultywowania miłości własnej. To klucz do szczęścia, który nas uspokaja i rewitalizuje. I odwrotnie, kiedy postępujemy w sposób sprzeczny z naszymi wartościami, na przykład kłamiemy lub kradniemy, podważamy naszą samoocenę. Godne szacunku czyny podnoszą naszą samoocenę. Wykonujmy zatem przypadkowe akty dobroci, by wzrastać.

Kultywowanie wdzięczności

Wdzięczność to wysoka wibracja, która otwiera nasze serca. Ćwiczmy wdzięczność, szukajmy w swoim życiu rzeczy, za które możemy i powinniśmy być wdzięczni. Postarajmy się okazywać tę wdzięczność zarówno sobie jak i innym.

Wizualizacje miłości własnej

Wizualizujmy swoją miłość. Wyobraźmy sobie jak ona rośnie, wzrasta, nabiera kolorów. Skoncentrujmy się na rzeczach pięknych, za które jesteśmy wdzięczni. Myślmy o miłości, wyobrażając sobie jej szczegóły. Postarajmy się wysłać tę miłość do tych, na których nam zależy, do potrzebujących jej i do świata. A przede wszystkim do siebie. Pamiętajmy – stan miłości jest niepodzielny, jeśli w nim trwamy, wówczas kochamy wszystko dokoła.

7 sposobów pielęgnowania miłości – Podsumowanie:

Te ćwiczenia otwierają nasze serce, a to dla nas ważne i zdrowotne. Pamiętajmy, że człowiek jest naczyniem miłości i aby być szczęśliwym, winien się nią napełniać. Wszyscy wiemy jak miłość uzdrawia, ale nie wiemy, że możemy ją rozwijać, a nie czekać aż spadnie na nas z nienacka, bo możemy się nie doczekać. Tak naprawdę oprócz miłości nie ma w naszym życiu nic ważniejszego i nic nie potrafi jej zastąpić.

PS. Miłość to życie. – August Witti

_________________
#PielegnowanieMilosci