Amanita muscaria raz jeszcze

Amanita muscaria raz jeszcze

w święte rośliny i grzyby

Amanita muscaria raz jeszcze. Zapewne słyszałeś o psilocybinie. Psylocybina naturalnie występuje w znacznym stężeniu w grzybach rodzaju łysiczka, ale istnieje inny magiczny grzyb, który daje halucynacje jak ze snu. Wiedza o nim rozprzestrzeniła się szeroko. Ten grzyb nazywa się Amanita muscaria, znany jest również jako muchomor czerwony i jest bardzo trującym grzybem. To grzyb kosmopolitycznym, bo występuje w wielu miejscach na Ziemi. Opisany został po wielokroć jako jeden z najbardziej niezwykłych i najpiękniejszych grzybów. Ma też mocne konotacje w historii i religii.

Amanita muscaria raz jeszczeAmanita muscaria raz jeszcze – Obserwacja:

Amanita muscaria jest grzybem trującym. Współczesna medycyna radzi sobie z tym grzybem, ale zdarzały się przypadki, że ludzie zapadali w śpiączkę po zjedzeniu. Wśród ludzi nie ma wiarygodnie udokumentowanych przypadków śmierci z powodu toksyn w tych grzybach w ciągu ostatnich 100 lat, mimo iż grzyb został niesprawiedliwie przedstawiony jako obraz czystej trucizny. Istnieje wiele negatywnych skutków, które mogą wystąpić po jego zjedzeniu.

Nudności i wymiotów należy się spodziewać, ale większość skutków dotyczy ośrodkowego układu nerwowego. Ludzie doświadczają konwulsji, dezorientacji, zniekształceń widzenia i nie tylko. Amanita muscaria może odurzać, ale psychoaktywny składnik wcale nie jest znaną psilocybiną ani psilocyną. Są to dwa składniki zwane muscimolem i kwasem ibotenowym. Muscimol oferuje zupełnie inny haj w porównaniu z psilocybiną. Jego działanie można opisać jako uspokajające, depresyjne i majaczące.

Amanita muscaria raz jeszcze – Rozważania:

Jeśli chcesz go przyjmować i to bezpiecznie, musisz najpierw wykonać kilka kroków, aby go odtruć i pomóc zmniejszyć niektóre negatywne skutki. Toksyczne działanie Amanita muscaria jest spowodowane przez kwas ibotenowy. Gotowanie grzyba usuwa kwas, co czyni go w większości nieszkodliwym. Suszone grzyby są lepsze dla żołądka niż surowe. Przetworzeniu i spożyciu poddawane są tylko czerwone kapelusze. Gdy czapka grzyba wyschnie, można ją zjeść na surowo lub ugotować i wypić napar w stylu herbaty. Większość amatorów zaleca ten proces, ponieważ zmniejsza ryzyko bólów brzucha. Początkowa dawka Amanita muscaria to jedna mała czapka grzyba lub mniej niż pięć gramów. Jeśli to pierwszy raz, zdecydowanie zaczynaj powoli od mikrodawek.

Haj opisywany po zjedzeniu Amanita muscaria różni się od haju spowodowanego psilocybiną. Efekty zwykle zaczynają pojawiać się od 30 do 90 minut po spożyciu. Odczuwalne są silne wizje o treści religijnej i ludycznej. Pojawić się mogą krasnoludki, elfy i gnomy. Efekty pojawiają się, gdy zasypiamy. Często pojawia się uczucie zapętlenia – robienie rzeczy w kółko. Ponadto trudno stwierdzić, czy pojawiające się rzeczy są prawdziwe, czy nie.

Bywa, że grzyb na jednego nie działa, a drugi ma głęboką podróż, która pozostawiaja mnóstwo nowych pytań następnego ranka. Niektórzy zgłaszają euforię, podczas gdy inni czują się chorzy i przestraszeni. To ostatnie to bed trip, który jest objawem nieprzygotowania i strachu. Powszechnie uważa się, że grzyb ten jest nieprzewidywalny, a efekty mogą trwać od 4 do 10 godzin. W Polsce Amanita nie jest sklasyfikowana w żadnej z grup środków psychoaktywnych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Czyli grzyb ten jest legalny. Jest również legalny w Szwecji, Irlandii i Rosji, ale nielegalny w Australii, Rumunii, Holandii i Tajlandii.

Amanita muscaria raz jeszcze – Podsumowanie:

Amanita muscaria, czyli muchomor czerwony jest grzybem emocji. Nie można zaprzeczyć, że jest jednym z najbardziej kultowych grzybów na świecie. Wraz z trwającym współczesnym psychodelicznym renesansem, ponownie zyskuje on na popularności. Jeśli chcesz sam spróbować tego grzyba, upewnij się, że kapelusz został dobrze wysuszony, najlepiej na słońcu i na wiór. Jeśli dodatkowo go odpowiednio ugotujesz w postaci herbaty, powinien być bezpieczny i smaczny.

PS. Trujące muchomory nie gubią swych kropek. – J.K. Rowling

______________
#AmanitaMuscaria