Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra

w anarchistycznie

Anarchia jest dobra. Żadna ze znanych mi osób nie wierzy, że anarchia tworzy porządek. No, może kilka. A pomysł, że anarchia przewyższa rząd, wydaje się absurdalny. Wielkie systemowe umysły opowiadają się za rządem, aby lepiej chronić własność i tworzyć współpracę. Jednak samorządność to przyszłość i klucz do niej. Ironią w tym momencie staje się fakt, że anarchia czerpie swoją siłę z dowodów empirycznych, a nie z teorii. To zaś coraz bardziej przekonuje ludzi.

Anarchia jest dobraAnarchia jest dobra

Otóż większość świata, przez wieki swojej historii, istniała bez rządów. Nie było biurokracji, urzędów kontroli, ba, nie było nawet policji, która chroniłaby własność prywatną, aż do XIX wieku. A obecnie rządy są zbyt słabe lub dysfunkcyjne, aby wykonywać podstawowe zadania, które im powierzamy jako suweren. Często się zdarza, że rząd i władza nie mogą być wszędzie i nie są. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że ​​ludzie na ogół nie mogą liczyć na ochronę rządowej biurokracji w kwestii własności lub egzekwowania umów, mimo że teoretycznie mamy dobrze funkcjonujące państwo. Ale i tak wciąż są wojny, strajki, niepokoje, inflacja, deflacja ect. Kurczy się też handel międzynarodowy i  pogarszają się standardy naszego życia. Rządzi drożyzna i wyzysk. A ponoć mamy rząd. Niektórzy wierzą nawet, że dobry. Przykro się im będzie obudzić z ręką w nocniku. Ale taka jest przyszłość.

Anarchia jest dobra – Rozważania:

W anarchii mechanizmy samorządności opierają się na reputacji w celu zapewnienia dobrego i należytego postępowania. Co to oznacza? Że wszystko może zależeć tylko od nas. Wyobraźmy sobie, że idziemy np. do restauracji i coś konkretnego zamawiamy. Jednak po spróbowaniu okazuje się, że restaurator podał nam coś innego i tańszego. Na dodatek nam to nie smakuje. Zostaliśmy oszukani. Co w tej sytuacji możemy zrobić? W przypadku rządowym, że tak to ujmę, możemy pozwać właściciela do sądu, ale wówczas sprawa będzie trwała, a rezultaty mogą nas zadziwić. Ale możemy też zbojkotować sprawę i nie zapłacić za taki posiłek /anarchia/. Przestaniemy tam bywać, kupować i jeść. Możemy także rozgłosić wszystko, robiąc dokumentację zdjęciową. A obecnie mamy takie narzędzia, że strach z nami zadzierać. I proszę, jak się można domyślić, bez wpływu rządu restaurator traci.

Anarchia jest dobra – Obserwacja:

Okazuje się bowiem, że wszelkie regulacje, zakazy i nakazy sensu nie mają. Widać to gołym okiem w państwach mało rozwiniętych, jak je nazywamy. W miastach bez znaków i sygnalizacji świetlnej, na dużych skrzyżowaniach ruch jaki był taki jest. Z tym, że /w anarchii/ ten ruch sam się reguluje, co dodatkowo uruchamia jego płynność. Wszak nikt nie chce zginąć lub mieć jakikolwiek wypadek. Zatem każdy uważnie dąży do celu. Tym sposobem nie ma korków, nie ma przestojów, nie ma kolizji. I taka jest prawda. Tym sposobem też wydłuża się nasze się życie. Bo gdy każdy jest uważny i odpowiedzialny za siebie, nie ma zagrożeń. Takich przykładów można by było mnożyć. Bowiem zaletą anarchii jest porozumienie się /dogadanie/, a nie wykonywanie bzdurnych, wręcz nierealnych przepisów.

Zatem anarchia jest dobra, ponieważ działa lepiej niż nam się wydaje. W obliczu przeszkód życiowych w anarchii, jesteśmy zmuszeni do współpracy dla obopólnych korzyści. Tym samym opracowujemy rozwiązania, które te przeszkody przezwyciężą. Jest to tak samo prawdziwe w społeczeństwie rządzonym przez rząd, jak w społeczeństwie istniejącym bez rządu. Ale tam, gdzie państwo nie zapewnia prawa, porządku ani wymaganych, sprawnych instytucji, pojawiają się prywatne instytucje, które pełnią tę role. A to już jest anarchia. Prywatnej instytucji lub firmy nie stać na blamaż społeczny, ani bojkoty, bo nie zarobią. Rządu to nie szczyka, bo bierze co chce od nas, a obecnie zdecydowanie za dużo. Jednocześnie pozostaje bierny. Jaki więc społeczeństwo ma w tym interes, by takiego darmozjada żywić? Żaden!

Anarchia jest dobra – Podsumowanie:

W rzeczywistości /tzw. realu/ nie ma „planu” na to, jak anarchia ma działać. I o to właśnie chodzi. Prywatne odpowiedzi instytucjonalne odzwierciedlają konkretne problemy, miejsca i warunki, które je wywołują. Dopóki istnieją niezrealizowane korzyści do zrealizowania, ludzie znajdą sposoby na ich urzeczywistnienie. A to już jest anarchia. Podobnież anarchią jest całe nasze życie, gdyż musimy się dogadywać między sobą. Ale gdy wchodzi rząd ze swoimi podatkami, przepisami i nakazami, tworzy się system. A to już takie skuteczne i dobre nie jest. Ponadto jest to zdzierstwo i z punktu widzenia suwerena bezprawie, gdyż stale i wysoko opłaca coś, co nie funkcjonuje. Ponadto stale słyszy, że te pieniądze są defraudowane, malwersowane, żeby nie powiedzieć, rozkradane. To ja już wolę zapłacić instytucji, jak płace obecnie już za wiele usług.

PS. Chcieć być anarchistą oznacza wolne życie poza systemem. A takie życie jest świadome, uważne i pełne miłości. – August Witti

_______
#Anarchia

Tags: