Być neurotycznym

Być neurotycznym

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Być neurotycznym oznacza zbyt często używanie innych nazw ze słownika. Mówimy wówczas o poddenerwowaniu, lęku, fobiach, napadach paniki, depresji, a nawet wkurwieniu. A to zwykła nerwica, która powoduje np. obsesyjne myślenie, niepokój, stres i dysfunkcje w codziennych zadaniach. Te zachowania są wynikiem nerwicy lub jak to lubi nazywać świat medyczny – neurotyzmu. Szacunkowa częstość występowania nerwicy wynosi 11% populacji i obejmuje fobie specyficzne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, wegetatywne i fobie społeczne. Nie jesteśmy zdrowi, mimo iż nam się tak wydaje. Neurotyzm wiąże się z zamartwianiami lub nadmiernym myśleniem o smutkach. Żyjąc w niezdrowym środowisku, a obecnie każde jest takie, zmierzamy wprost do zaburzeń lękowych. Te zaś do nieświadomego, egotycznego i strachliwego życia, gdzie wszystko wydaje się nam zagrażać.

Być neurotycznymByć neurotycznym

Jeśli zastanawiasz się czy masz nerwicę, zadaj sobie pytanie czy kiedykolwiek doświadczyłeś któregokolwiek z objawów? Na przykład niepokoju lub obawy, zamartwiania i poczucia winy, skłonności do negatywnych emocji i reakcji, drażliwości lub złości, niskiej samooceny, słabej reakcji na stresory, interpretacji codziennych sytuacji jako zagrożenia, depresji czy niestabilności emocjonalnej. Jeśli tak, to z pewnością masz nerwicę. A ludzie znerwicowani /psychotyczni/ nieustannie potrzebują wsparcia, są nadmiernie zależni od innych, zwłaszcza w związkach, często mówią o niezadowoleniu lub stresie, często konfliktują się z innymi, mają perfekcjonistyczne tendencje lub obsesję na punkcie robienia rzeczy dobrze i częstokroć odlatują przy poważnych życiowych rozmowach.

Być neurotycznym – Obserwacja:

To tylko wzorce zachowań i wcale nie muszą tego dokładnie oznaczać. Jednak nerwica może przerodzić się w większe problemy zdrowotne z czasem. Dzieje się tak, ponieważ bycie neurotykiem odbija się na zdrowiu psychicznym i zdolności do funkcjonowania w życiu codziennym. Przejawia się to na ogół w nadmiernym wyczerpaniu, problemach sercowych, dysfunkcji układu odpornościowego, astmie czy zespole jelita drażliwego. Nerwica często prowadzi do problemów małżeńskich, spadku wydajności pracy, niepowodzeń zawodowych, podatności na schorzenia związane z odżywianiem i nastrojem. Bardzo często jest wynikiem przeżyć, przykrych doświadczeń i trudów życia. A mowa jest tu nie o pierdołach, a o molestowaniu, biciu, znęcaniu się psychicznym i fizycznym w młodym wieku i na ogół przez rodziców lub opiekunów.

Jeśli natomiast neurotyczne zachowania stają się problemem, czas się tym zająć osobiście, nie cedować tego na lekarzy i psychoterapeutów. Medycyna przepisuje leki, a leki zmieniają chemię mózgu. Ale można też stosować różne formy autoterapii, homeopatii, witamin i zdrowego trybu życia. Pomocnym staje się też zmiana samego stylu życia, o ile jest niezdrowy. I tu właśnie wkracza rozwój samoświadomości i uważne rozpoznawanie tego, co wywołuje w nas te neurotyczne zachowania. Pomocnym staje się stworzenie listy negacyjnej, medytacyjne ćwiczenia oddechowe, relaks i ćwiczenia fizyczne. Pamiętać należy jednak, że neurotyczność nie jest zaburzeniem psychicznym, ale cechą osobowości, która charakteryzuje się obsesyjnym myśleniem i niepokojem. Może, owszem, przyczynić się do rozwoju zaburzeń lękowych, ale nie musi. Nie jest to coś, co można wyleczyć. Można natomiast zmniejszyć zachowania nerwicowe, rozwijając zdrowe sposoby radzenia sobie z codziennym stresem.

Być neurotycznym – Podsumowanie:

Nie możemy wyleczyć cech naszej osobowości, ale możemy nauczyć się z tym żyć, uświadamiając sobie, co stanowi wyzwalacze i pogarsza nasze neurotyczne objawy. Pamiętać zawsze należy, że to, co jesz, karmi sposób, w jaki się czujesz. Powodowane jest to serotoniną /neuroprzekaźnik emocjonalny/, który wytwarzany jest w przewodzie pokarmowym. Czas zatem ustalić zdrową dietę, zacząć ćwiczyć i relaksować się właściwie. Ale przede wszystkim należy sobie wybaczyć, a także wybaczyć sprawcom tegoż zamieszania, gdyż wybaczenie leczy nas, nie sprawcę. Istotnym jest też skupienie się na sobie, na odkrywaniu siebie i swoich mocy, na autorozwoju, na medytacji i rozwoju świadomości. Gdy wiesz po co żyjesz i żyjesz z pasją, wszystko inne traci na znaczeniu. Neurotyzm towarzyszy dużej wrażliwości, a więc jest cechą dosyć często geniuszy.

PS. Z nerwicą żyje się ciężko, ale się od tego nie umiera. – August Witti

______________
#BycNeurotycznym