Celowość życia

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Celowość życia. Każdy świadomy siebie człowiek zastanawia się w którymś momencie życia po co żyje. Dotarcie do przekonania własnego rozwoju jest pomocne, lecz nie stwarza celu. Zaś znalezienie celu w życiu to jedna z rzeczy, których pragnie większość świadomych siebie ludzi. Chcą poprzez odkrywanie siebie znaleźć swój cel i sens własnego istnienia. Przeczuwają, a nawet wiedzą, że rozwój i poszukiwanie celu są sensowne i istotne. Na ogół mamy z góry przyjęte wyobrażenia na temat celu życia. Te zakorzenione wyobrażenia często pochodzą od naszych rodzin i społeczności, w których dorastamy. Celem naszego życia często jest małżeństwo i posiadanie dzieci. Ale to cele zwyczajowe i systemowe, które nie koniecznie muszą odzwierciedlać nas i nasze poglądy na życie.

Celowość życiaCelowość życia

Osobiste poczucie celu jest mniej konkretnym celem końcowym, ciągłym wpływem na świat, dużym lub małym. To osobiste poczucie celu prowadzi nas i podtrzymuje przez lata. Nawet gdy zdarzają się nam niepowodzenia, nasz świat wywraca się do góry nogami, cel daje nam stabilność i poczucie kierunku. Dlatego znalezienie celu jest tak istotne i zarazem niezbędne do szczęśliwego, zdrowego i spełnionego życia. Odnalezienie własnego celu może zapewnić nam satysfakcję i sukces we wszystkich obszarach naszego życia. Bywa też, że pomaga nam odkryć własne moce. A każdy jakieś ma, mimo iż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Czym zatem jest cel w życiu?

Celowość życia – Obserwacja:

Coraz więcej ludzi zaczyna zadawać sobie pytanie „dlaczego tu jestem?” lub „po co tu jestem?”. Pochylanie się nad własną egzystencją ma prowadzić do większego poczucia siebie, do świadomości istnienia i satysfakcjonującego i spełnionego życia. Okazuje się bowiem, że cel każdego z nas jest tak wyjątkowy, jak odcisk palca. Wszyscy mamy określony zestaw talentów, doświadczeń, umiejętności i zainteresowań, które nas wyróżniają. Zaś cel jest naszym powodem istnienia. To dlatego żyjemy, staramy się, działamy, gdyż mamy jakiś cel. Cel zaś winień być długoterminowy, nie znikomy. Nasz cel łączy się z tym, co nas interesuje i sprawia nam radość. Znajdując to, co kochamy i wiążąc to z potrzebami świata, z tym, w czym brylujemy, świat nam za to się odwdzięcza. Poczucie celu budujemy na pasji, umiejętnościach i darach, a także praktycznych rozważaniach /przemyśleniach/.

Dla innych znalezienie sensu w pracy i połączenie go z osobistym poczuciem celu nie jest takie łatwe. Między pracą, obowiązkami rodzinnymi i oczekiwaniami często porzucamy idealistyczną wersję siebie, która pragnęła by znaleźć sens i cel w życiu. Wierzymy, że musimy dokonać kompromisu – że cel nie może istnieć z pragmatycznych względów. Że mamy obowiązki wobec innych. A to nie jest pomocne, a wręcz szkodliwe. Każdy potrzebuje poczucia celu, aby utrzymać się w poczuciu własnej wartości. Nawet gdy życie wydaje się pasmem kompromisów, nadal możemy odkrywać swój cel i łączyć się z nim, odkrywając to, co sprawia nam radość w życiu i poświęcać na to lwią część.

Prowadzenie sensownego życia przyczynia się do lepszego zdrowia fizycznego i sprawności umysłowej, a to dla naszego samopoczucia jest ważne. Zmniejsza również ryzyko wszelkich chorób, a zwłaszcza tych wielce konfliktowych. Pomaga nam także żyć dłużej i zdrowiej. Poczucie celu wynika dosyć często z poczucia więzi z innymi, ale nie jest to warunek konieczny. Wykorzystywanie swoich darów w służbie innym może pomóc nam znaleźć prawdziwy cel, podczas gdy izolacja i samotność mogą spowodować kryzys egzystencjalny. Wszystko zależne jest od osobowości i mocy charakteru.

Celowość życia – 12 wskazówek:

Jeśli w ogóle zadajemy sobie pytanie: „Jaki jest nasz cel życia?” jesteśmy na najlepszej drodze do wzrostu. Cel to tak naprawdę istota naszego istnienia, zatem poszukiwanie go jest jednym z najważniejszych czynności życiowych. Jeśli pragniesz poszukiwać celu swojego życia, przeanalizuj te dwanaście wskazówek.

1. Nastaw się na rozwój

Już samo nastawienie wiąże się z poczuciem celu. Ciągły rozwój i stawanie się lepszą wersją siebie pomaga dookreślić nasz cel i zobowiązać samego siebie do jego realizacji. Traktujmy wyzwania jako szanse. Starajmy się wytrwać mimo porażek.

2. Stwórzmy własną wizję samego siebie

To pomoże nam radzić sobie ze stresem i znaleźć równowagę w życiu. Jest wspaniała mapą, która poprowadzi wprost do celu, identyfikując podstawowe wartości i ustalając, co jest w życiu ważne. Deklaracja celu ułatwia nam podejmowanie decyzji zgodnych z naszymi wartościami. Pomaga także zachować motywację do realizacji osobistych celów.

3. Prospołeczność

Bardzo często potrzebujemy innych ludzi. Bycie prospołecznym wzmacnia poczucie sensu i celu życia. Oznacza to ni mniej ni więcej, że gdy pomagasz innym, pomagasz sobie. Bądźmy użyteczni. Wykonujmy przypadkowe akty dobroci.

4. Wdzięczność

Skupianie się na wdzięczności w połączeniu z aktami altruizmu wzmacnia poczucie celu. Ponadto wdzięczność aktywuje w mózgu te same reakcje na nagrodę, co zachowanie prospołeczne. Pielęgnowanie wdzięczności czyni nas bardziej hojnymi i prowadzi do aktów życzliwości, które znacznie przyczyniają się do znalezienia poczucia celu.

5. Zamień ból na cel

Zmaganie z życiem jest naturalnym objawem życia. Pokonywanie wyzwań kształtuje nas i to, kim się stajemy. Daje nam także unikalne moce. Zwiększa perspektywę widzenia świata. Można rozwijać swoją karierę, pracując bezpośrednio z ludźmi. Ale można też tworzyć, aby dotykać życia innych poprzez sztukę, pisząc, malując lub tworząc muzykę.

6. Poznaj swoje pasje

Nasze pasje i zainteresowania są istotne w znalezieniu celu życia. Sposobem na znalezienie pasji jest myślenie o tym, w czym jesteśmy dobrzy. Po znalezieniu pasji, można przekształcić ją w pracę lub źródło dochodu.

7. Bądź częścią społeczności

Poczucie więzi z innymi dla wielu jest nieodzowne. Zatem bycie aktywnym członkiem społeczności może przyczynić się do większego poczucia celu w życiu. Gdy zaś znajdziemy swój cel, odkryjemy, że istnieją inni, którzy podzielają nasze pasje, zainteresowania i wartości. To doskonały sposób na tworzenie społeczności, które w konsekwencji pozwala nam znaleźć poczucie więzi z innymi podczas wspólnego działania nad wspólnym celem.

8. Zainspiruj się

Pozytywne nastawienie i zorientowanie na cel inspiruje nas do podobnego sposobu myślenia. A to pozwala nam odkryć swój cel. Otaczajmy  się zatem ludźmi z aspiracyjnymi, pozytywnymi pomysłami, którzy nas podnoszą na duchu.

9. Czytaj jak najwięcej

Książki literatury faktu są przydatne do zdobywania wiedzy na niektóre tematy. Ale fikcja czy fantastyka przynosi nam więcej korzyści. Podobnież jest z myśleniem i marzeniami. Myślenie nie poprawia naszej kondycji do zdobywania celu, ale marzenia owszem. Czytanie fikcji poprawia naszą empatię oraz krytyczne i kreatywne myślenie. Dzieje się tak dlatego, że kiedy wcielamy się w postać, wyobrażamy sobie, jak reagowalibyśmy w podobnej sytuacji.

10. Dołącz do jakiejkolwiek słusznej sprawy

Nasze uczucia dotyczące sprawiedliwości społecznej, dobrostanu zwierząt lub środowiska aż błagają o zasilenie. Natomiast dołączenie do wsparcia słusznej sprawy pozwala nam na bycie częścią społeczności, robienie czegoś, co nas pasjonuje, otoczenie się ludźmi inspirującymi. Cokolwiek to jest, zaangażowanie się w sprawę pomoże ci znaleźć cel w swoim życiu.

11. Ćwicz samoakceptację

Zaakceptowanie swoich ograniczeń może nam pomóc być dla siebie lepszymi. A przecież porażki to szansa na rozwój. Gdy akceptujemy siebie, potrafimy zadziałać w każdej sytuacji. Prowadzi to do większego poczucia więzi z innymi i nadaje sens naszemu życiu.

12. Zaopiekuj się sobą

Dbanie o siebie jest istotne. Być może lubimy spacery, ćwiczenia na świeżym powietrzu, piesze górskie wędrówki, sport etc. Pozwala nam to na zrelaksowanie, a przez to jesteśmy bardziej kreatywni. Nie można służyć innym, gdy walczy się ze samym sobą.

Celowość życia – Podsumowanie:

Pamiętać należy, że kreatywne myślenie przychodzi naturalnie, wówczas gdy nasz umysł jest zrelaksowany. Bez celu w życiu jedziemy na autopilocie, w zasadzie wegetując. Zidentyfikowanie, uznanie i szanowanie własnego celu to podstawa wszechstronnego życia. Owszem, wymaga odwagi, ale otwiera pytania i pomysły. Warto go szukać i warto znaleźć, gdyż cel zapewnia nam wewnętrzny kompas, który kieruje każdą naszą decyzją i prowadzi do doświadczeń, które rozświetlą naszą duszę.

PS. Cel w życiu to jak wygranie głównej nagrody w totolotka. – August Witti

___________
#CelowoscZycia