Najtrudniej poznać samego siebie

Co nas powstrzymuje przed działaniem?

Co nas powstrzymuje przed działaniem?

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Co nas powstrzymuje przed działaniem? Niewielu rzeczom i zmianom w swoim życiu możemy przeciwdziałać. Ludzie na ogół mają pewne nieznośne cechy, które czynią nas bardzo słabymi w zmaganiu się z przeciwnościami. Te cechy w psychologii nazywane są: dystans, błąd potwierdzenia, domyślne, rabat i ideologia. Są to cechy większości ludzi i stają zawsze na drodze ważkim sprawom i tym ogólnospołecznym czy ludzkim, jak i indywidualnym. Spieszę z opisem tych cech, gdyż nie każdy może sobie je uświadamiać i na ogół tego nie robi. Istotnym jest jednak ich zrozumienie i skuteczne odsunięcie, skoro pragniemy dokonać w sobie zmian. Nie specjalnie wierzę w rozwój, a zwłaszcza rozwój tzw. świadomości u wszystkich. Do tego trzeba mieć pewne unikalne cechy. Mieć, jak to się mówi charakter, być konsekwentnym w swoich działaniach, solidnym i z natury pracowitym. Reszta to tylko pustosłowie.

Co nas powstrzymuje przed działaniem?Co nas powstrzymuje przed działaniem?

Dystans

A w zasadzie dystans psychologiczny, to długi czas oczekiwania na skutki własnych działań. Na ogół mamy trudności z myśleniem o działaniu i wpływie na rzeczy lub wydarzenia, które są postrzegane przez nas jako odległe w czasie /fizycznie odległe/. Dzieje się tak dlatego, że wiąże się to się z niepewnością, rozterkami i wątpliwościami. I jest to na ogół główna przyczyna niepowodzeń naszych działań. Uważamy bowiem, że coś, co wpłynie na nas, nasze dzieci i wnuki, a nie na nas bezpośrednio, nie ma dla nas znaczenia „po mnie choćby potop”. Myślimy o tym jako o fizycznie odległym. Widzimy, że to się dzieje, ale postrzegamy jako przesiąknięte niepewnością i niemożnością. W większości codzienne troski zalewają nas, pozostawiając niewiele wolnego miejsca na stresowanie się czymś odległym w czasie. Zatem zamiast działać, a raczej przeciwdziałać, wyciszamy to w sobie.

Odrętwienie /emocjonalne/

Zbyt często jesteśmy przeciążeni emocjonalnie. Zwłaszcza przez media i ludzi, którzy nieustannie próbują wzbudzić w nas strach i niepokój. Jeśli wielokrotnie wystawiani jesteśmy na emocjonalnie wyczerpujące wiadomości i obrazy, przestajemy na nie zwyczajnie reagować. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji innych ludzi, regionów, a nawet Ziemi. Ponadto mamy tendencje do wchłaniania informacji, które odpowiadają naszemu modelowi mentalnemu. Czyli ni mniej ni więcej potwierdzające to, co już uważamy za prawdziwe. Wówczas te informacje argumentują to, w co już głęboko wierzymy. Ponadto sceptycy podlewają ogniem tę naszą niewiarę w rzeczy, w które i my nie wierzymy np. zmiany klimatyczne i pogodowe.

Domyślne

Nasza ludzka stronniczość oparta jest o nasze status quo. A status quo to rzeczy robione jak zawsze, czy od zawsze. W ten sposób jest dla nas bowiem łatwiej i prościej. Społeczeństwo jest zbudowane w taki sposób, że domyślnie to co sprawdzone uważamy za dobre, choćby oczywiście szkodziło i przeszkadzało. Dla większości z nas zmiana zachowania wymaga zbyt wiele wysiłku. A nie ponoszenie wysiłku, a co za tym odpowiedzialności, jest nieświadome, o ile wręcz nie leniwe.

Rabat

Element czasu, wprowadza u nas złudną ocenę kosztów. To co mamy stracić dzisiaj, jest większe od tego co możemy stracić w przyszłości. To również dotyczy przyszłych konsekwencji zmian. Dzisiaj nie gotowi jesteśmy na zmiany, ale jutro zapewne będziemy. Ale trzeba działać już dziś, aby jutro w ogóle było.

Ideologia

Ostatnią z tych niefajnych cech ludzkości jest ideologia. Ideologia to zjawisko psychologiczne, w którym nasze przekonania są głęboko odczuwane i bardzo emocjonalne. Mimo iż nie bardzo wiemy, dlaczego jedne wnioski są dla nas tak słuszne, a drugie nie. Ma to ogromne skutki dla nas samych, jak i całego społeczeństwa.

Co nas powstrzymuje przed działaniem? – Podsumowanie:

Te i wiele cech ludzkości powoduje, że ta nieustannie trwa przy starych zasadach, nie bacząc, że im szkodzą. Jakoś nie bardzo przejmujemy się zarówno szkodliwością dla nas samych, jak i przyszłych pokoleń. To w zasadzie powoduje, że postrzegamy siebie jako głupców, którzy kolejny raz dali się nabić w butelkę. Przecież logicznym było, że jak pozbędziemy się kopalń, to węgla nie będzie, lub będzie drogi. Jak wytniemy drzewa, to nie będzie ani cienia, ani deszczu, ani też powietrza. Jak dziś nie zaczniemy ćwiczyć, to jutro nie będziemy chodzić. A jak nie zaczniemy dbać o siebie, to umrzemy. Ale cóż – kto o tym myśli? Przecież to dopiero będzie.

PS. Dziwny jest ten nasz ludki świat i strasznie popierdolony. To schizofreniczny świat. – August Witti

________
#Działanie

Tags:

najnowsze z prawdziwie

trójkąt dramatyczny

Trójkąt dramatyczny Karpmana

Trójkąt dramatyczny jest dobrze znanym modelem psychologicznym. Sporo ludzi powiela ten odwieczny, choć

Proste prawo przyciągania

Proste prawo przyciągania. O prawie przyciągania pisałem już wielokrotnie na DZIENNIKU WAREZA.
Dlaczego cierpimy?

Dlaczego cierpimy?

Dlaczego cierpimy? Źródłem cierpienia jest przywiązanie. Wszyscy cierpią. To część ludzkiej kondycji.
Świadoma opinia

Świadoma opinia

Świadoma opinia. To, czego uczeń musi się nauczyć, jeśli w ogóle się
Translate »
idź do góry