Najtrudniej poznać samego siebie

Czakry - wewnętrzne centra energetyczne

Czakry – wewnętrzne centra energetyczne

w oświecenie/tradycyjnie/zdrowotnie

Czakry – wewnętrzne centra energetyczne. Ćakra, czakra, czakram to ośrodek energetyczny w ciele, miejsce, gdzie krzyżują się kanały energetyczne /nadi/ i gromadzi się energia /prana/. Czakry magazynują i przekazują ciału energię konieczną do życia. Rozwijanie czakr prowadzi do rozwoju wewnętrznego i duchowego. Joga, bioenergoterapia, reiki i inne techniki rozwoju wewnętrznego bazują w dużej mierze na wiedzy o czakrach. Czakry są nierozerwalnie związane z naszymi ciałami. Każdy posiada siedem czakr znajdujących się wzdłuż kręgosłupa. Jak wszystko w naszym organizmie, tak i czakry wymagają co jakiś czas oczyszczenia dla należytego funkcjonowania.

Czakra Kolor Lokalizacja Główna funkcja Symbol
Korony
Sahasrara
सहस्रार
fioletowy rzadko biały nieco nad szczytem głowy myślenie całościowe
funkcje paranormalne
Trzeciego Oka
Adźńa
आज्ञा
indygo czoło nieco nad brwiami intuicja analiza percepcja pozazmysłowa
Gardła
Wiśuddha
विशुद्ध
jasnoniebieski pod kością grdyki mowa samoekspresja
Serca
Anahata
अनाहत
zielony, rzadko złoty na wysokości płuc poświęcenie miłość, współczucie uzdrawianie
Słoneczna
Manipura
मणिपूर
żółty/ blisko pępka nieco powyżej funkcje mentalne moc, kontrola ambicja, kariera
Sakralna
Swadhiszthana
स्वाधिष्ठान
pomarańczowy 3 cm poniżej pępka emocje twórczość seksualność
Podstawy
Muladhara
मूलाधार
czerwony podstawa kręgosłupa instynkt przetrwanie bezpieczeństwo

Czakry - wewnętrzne centra energetyczne

Czakry – wewnętrzne centra energetyczne

CZAKRA KORONY – SAHASRARA

Najwyższa czakra człowieka, dająca dostęp do kosmicznej świadomości. Gdy otwarta i czysta, wówczas mamy olbrzymie możliwości emocjonalne i duchowe, z łatwością zdobywamy wiedzę i mądrość, jednocześnie przyjmując świat takim, jaki jest. Gdy czakra korony jest zamknięta, wówczas mamy kłopoty z oświeconym, otwartym myśleniem i wszelką niechęć do duchowości.

Jak wzmocnić czakrę korony?

Celem tej czakry jest rozpoznawanie czystego piękna rzeczy, nawet tych skromnych, brudnych i zniszczonych. Oczyszczać możemy ją modlitwą, medytacją, mentalnie.  Zdrowa czakra korony pozwala uczyć się nam miłości, która przenika wszystko i łączy.

Co sprzyja?

Ćwiczenia: Powinieneś zacząć dzień od życzenia „Namaste” /uwielbiamy Cię/ i powtarzać je często.
Postawa: dłonie razem w okolicy serca, lekko pochylona do przodu głowa.
Kamień: kryształ górski
Napój: czarna herbata z cynamonem


CZAKRA TRZECIEGO OKA – AJNYA

Duża intuicja i wyobraźnia to świadectwo zdrowego trzeciego oka. Pozwala nam widzieć – dosłownie i w przenośni, ocenić właściwie dobro i zło. Jeśli ta czakra jest zamknięta, wówczas łatwo nam się jest pomylić, w życie wkrada się dezorganizacja, bałagan, a w najgorszych przypadkach chaos. Gdy AJNYA jest nadczynna, mamy tendencję do fantazjowania, a nawet pojawiają się halucynacje, widzenia.

Jak wzmocnić czakrę trzeciego oka?

Generalnie czynić dobro :), ale też można iść na spacer, wzdychać do księżyca, podziwiać gwiazdy i piękno. Można by rzec – zachowania romantyczne służą.

Ćwiczenia: skupić się na intuicji /wewnętrznym głosie/, nie tym który wylewa się ustami. Zastanawianie się nad sensem i kierunkiem życia.
Kamień: lapis
Napój: na bazie imbiru i cytryny


CZAKRA GARDŁA – VISHUDDHA

To czakra komunikacyjna, wyrażanie siebie i kreatywności. Otwarta – ma pozytywny wpływ na nasz język, jasne i szczere wypowiedzi. Jeśli zamknięta – my sami jesteśmy wówczas zamknięci, nieśmiali lub skryci. Nadczynna – wówczas mówimy zbyt wiele i nie potrafimy słuchać.

Jak wzmocnić czakrę gardła?

Śpiew, tworzenie muzyki, pisanie, malowanie, wszystko co artystyczne, co nas wyraża, przez co uczucia są bliżej nas.

Ćwiczenia: mantra, gdyż łączy mowę z głębokimi dźwiękami /OM/.
Kamień: turkus
Napój:  z lawendą, lukrecją lub miętą


CZAKRA SERCA – ANAHATA

Związana jest z miłością i relacjami społecznymi. Otwarta – jesteśmy zdrowi, nic nam nie przeszkadza, jesteśmy otwarci. Gdy zablokowana – jet nam smutno, obco i samotnie. Wielki smutek. Nadczynna – darzymy wszystkich bezwarunkową miłością.

Jak wzmocnić czakrę serca?

Dużo zieleni i to najlepiej tej rosnącej, ewentualnie joga lub medytacja. Nie umiesz medytować, zmów modlitwę, kilka razy.

Ćwiczenia: Klękamy /uda i tułów prostopadle do podłoża/, mostek wyprostowany, plecy proste, głęboko oddychamy, powoli. Pozostańmy w tej pozycji tak długo, jak się da. Powtarzamy 3 razy w tygodniu.
Kamień: Malachit
Napój: Zielona herbata z cynamonem i bergamotką.


CZAKRA SŁONECZNA /PĘPEK/ – MANIPURA

Symbolizuje środek osobistej wytrzymałości i siły woli. Otwarta – czujemy się komfortowo w relacjach z ludźmi, jesteśmy pełni wiary w siebie i asertywności, mamy siłę woli. Zamknięta – trudności w podjęciu działań i podejmowaniu decyzji, nieśmiałość, ale i zmęczenie, problemy żołądkowe, bezsenność. Nadczynna – dominacja i agresja.

Jak wzmocnić czakrę pępka?

Ćwiczenia: wykrzesanie wewnętrznego ognia, chęci do działania, ćwiczenia mięśni brzucha, trening asertywności, nieprzejmowania się.
Kamień: Bursztyn
Napój: na bazie imbiru, kopru i cynamonu


CZAKRA SAKRALNA – SVADHISTHANA

To nasze emocje i intymność, pragnienia, marzenia, fantazje i przyjemności. Otwarta – swobodny przepływ emocji. Energia, intymność i seksualność zdrowo, bez zniekształceń. Zamknięta – niemożność otworzenia się na innych.

Jak wzmocnić czakrę saklalną?

Ćwiczenia: najlepiej w wodzie, pływanie, sauna, jakuzzi, tak aby z łatwością móc odczuwać przyjemność. Ale może być też taniec. Pić dużo wody.
Kamień: Karneol
Napój: na bazie hibiskusa, pomarańczy i pieprzu


CZAKRA PODSTAWY – MULADHARA

Najważniejsza z czakr, czakra korzenia. Znajduje się u podstawy kręgosłupa i  jest nierozerwalnie związana z przetrwaniem, bezpieczeństwem i stabilnością życia. To dzięki niej możemy pozostawać w zgodzie z samym sobą i światem.

Ćwiczenia: skrzyżowane nogi na ziemi, ręce na kolanach. Wykonujemy tułowiem duże koła, raz lewoskrętne, raz prawo. Głowa, plecy, mostek proste. Podczas obracania do przodu – wdech, do tyłu – wydech.
Kamień: Red Jasper
Napój: na bazie szałwi, imbiru i czarnego bzu

Czakry – wewnętrzne centra energetyczne – Podsumowanie:

Troszkę się naczytałem o czakrach i poszukałem wnikliwie. Sam staram się nad nimi panować. Pisząc chodziło mi o jak najprostsze wskazania, a ponieważ sam mam czasami czakry do oczyszczenia i muszę wiedzieć jak to robić skutecznie. No to zapisałem 🙂 . Pamiętać jednak należy, że fakt oczyszczania czakr, umiejętności medytacji, czy znajomość techniki dwupunktu, nie świadczy o tym, że jesteś oświecony, ale jeżeli wszystkich bezwarunkowo kochasz, to tak 🙂 .

PS. Aby zrównoważyć czakrę, musimy mieć wiarę w cudowną rzeczywistość, która znajduję się ponad wszelkimi podziałami. – August Witti

_______
#Czakry

najnowsze z oświecenie

Kto jest autentyczny?

Kto jest autentyczny?

Kto jest autentyczny? Osoba autentyczna to ktoś, kto ceni przejrzystość, rzetelność i
http://www.augustynski.eu/oswiecenie-popandemiczne/

Oświecenie popandemiczne

Oświecenie popandemiczne. Dotarliśmy ponownie do okresu pandemicznego i albo wyciągniemy wnioski, albo

Czym jest ambicja?

Czym jest ambicja? Aby osiągnąć życiowy sukces, spełnienie marzeń, rozwój osobistej świadomości,
Translate »
idź do góry