Czarne lustro rzeczywistości

Czarne lustro rzeczywistości

w filmowo/oświecenie/pomysłowo

Czarne lustro rzeczywistości. Od kilku dni oglądam serial Netflixa „Black Mirror„. Z pewnością jest to serial poszerzający świadomość jeśli oglądać go wnikliwie i z zastanowieniem. Dla pozostałych może on być głupi, bo wszystko w nim staje na głowie, odwraca się i myli, ale czy aby na pewno?

Czarne lustro rzeczywistości

Czarne lustro rzeczywistości

Obecnie już nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nasze społeczeństwo w niepokojącym tempie przyjmuje coraz więcej technologii do własnego życia. Bez techniki nieraz jesteśmy bezradni, ale są już tacy co bez niej zginą.

Przejęła ono już wiele aspektów naszego życia, od komunikacji, przez zakupy, bankowość, do praktycznie wszystkich innych aspektów naszego życia. Technicyzacja pod wieloma względami jest wspaniała i pomocna, ale w dzisiejszym świecie posuwamy się już w tak szybkim tempie, że nasze życie staje się wydajne, szybkie i niebezpiecznie uzależniające. Ale wszystko to  dzieje się jakimś kosztem, prawda?

Ile nas taki rozwój kosztuje, dowiadujemy się w popularnym już serialu thrillerze science-fiction „Black Mirror” /powstały 4 serie/. „Czarne lustro” przestrzega nas przed tym jak wiele chwil z naszego życia absorbuje nam technologia, ale też co się dzieje, jeśli zrezygnujemy z technologii i jakie mogą być tego konsekwencje. Każdy odcinek to inna historia, obsada, bohaterowie i fabuła. Wszystkie natomiast są ostrzeżeniem przed przyjęciem zbyt dużej ilości technologii do naszego osobistego życia. W pewnym momencie następuje już zalew technologiczny i to czym już straszyli widzów w Matrixie i Terminatorze.

Świadomość siebie samego, własne przemyślenia, luźne myśli, własne decyzje i cele są nieodzowne w naszym życiu. W innym wypadku stajemy się tylko żywymi robotami, wykonującymi w całości polecenia innych. Okazuje się, że właśnie ta świadomość, jej rozwój i dbałość o nią, pozwala nam osiągnąć to co jest celem życia – szczęście, radość i miłość, a te z kolei nie lubią przymusu, podporządkowania i czasu. Do tego aby być w życiu szczęśliwym i kierować się miłością, trzeba dojrzeć. Wówczas można nazwać się w pełni człowiekiem, gdy bierzesz za wszystko odpowiedzialność.

PS. I uwaga, większość takich teorii jak przedstawione w serialu stała się faktem.

_________
#BlackMirror