Najtrudniej poznać samego siebie

Czym jest lenistwo

Czym jest lenistwo

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Czym jest lenistwo? To pragnienie bycia bezczynnym, nie robienia niczego, opierania się wysiłkom, zwlekania i odkładania robienia jakichkolwiek rzeczy. Jest to stan bierności i pozostawienia rzeczy takimi, jakimi są. Z natury lubimy być leniwi, ale po ciężkiej pracy, czy wysiłku psychicznym, to już nie jest lenistwo, a odpoczynek. Jeśli jednak często zdarza nam się nic nie robić, wówczas dobrze coś z tym zrobić, jakoś to naprostować, dla szczęśliwości po prostu.

Czym jest lenistwoCzym jest lenistwo?

Tak już jest, że nasz rozum lubi lenistwo, lubi też odwracać uwagę od istotnych rzeczy i zawsze chce być w miejscu przeciwnym, robić coś innego. Taka jego natura. Ale jeśli to wiemy, a chcemy wykonywać swoje zadania, wydajnie pracować, żyć pełnią życia i odnosić sukcesy, musimy to lenistwo przezwyciężyć. Podobnież musimy zauważyć sprzeczność umysłu do bycia gdzie indziej i po prostu przestać zwracać na to uwagę. Gdy już pewne rzeczy zauważasz świadomie, łatwiej nad nimi pracować, bo podpowiedzi przychodzą w świadomości same.

Naszym ludzkim mankamentem jest niewiara w siebie. Ani sobie nie ufamy, ani nie dowierzamy, ani też nie lubimy konsekwencji, już nie mówię o samej pracy. Oczywiście, że możesz nic fizycznego nie robić, ale przynajmniej powinieneś być tego świadom i nie tłumaczyć swoich zachowań lenistwem. Bo wówczas tracisz wiarygodność w stosunku do siebie, a to obniżenie własnej wartości. Człowiek często popada w lenistwo z braku motywacji, celu i pasji. Z powodu nieumiejętności życia. To po co żyć jak kto nie umie? Jednak gdy zdecydujesz się żyć i zechcesz żyć pełnią, mam dla ciebie kilka rad.

Podziel zadanie na mniejsze

Wizja pracy nas przeraża, zbyt często unikamy zadań, uważając je za zbyt duże, a co za tym idzie zbyt przytłaczające, męczące lub czasochłonne. Wówczas warto skorzystać z intelektu i rozbić zadanie na mniejsze. Na ogół to rozwiązuje problem. Przy mniejszych zadaniach nie reagujemy już przerażeniem, niechęcią, czy wrażeniem trudu. Zamiast jednego dużego zadania tworzymy serię małych zadań, które nie wymagają zbytniego wysiłku. Oczywiście to podejście stosujemy również do celów i wszystkiego innego. To zaś powoduje stopienie lenistwa i wewnętrznego oporu, którego często doświadczamy.

Odpoczywaj i ćwicz

Często lenistwo to wynik zmęczenia i braku energii. Wówczas siłą rzeczy należy zapewnić ciału odpoczynek i sen, ale także zapewnić organizmowi wystarczającą ilość ruchu, świeżego powietrza, witamin. Traktowanie swojego ciała i myśli jako siebie nie sprzyja. Ale gdy zrozumiesz, że ciało to narzędzie, pojazd o który musisz dbać, aby należycie działał, wówczas sprawa się rozwiązuje. Już nie mamy tak mocnej więzi z ciałem, traktujemy je jako dodatek do siebie, zatem możemy działać na tym polu bez oporów i bez strachu.

Zmotywuj się

W niektórych przypadkach przyczyną lenistwa jest brak motywacji. Motywacja zaś to stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian. Wewnętrzny stan człowieka, mający wymiar atrybutowy. Możesz wzmocnić swoją motywację poprzez afirmacje, wizualizację i pozytywne myślenie o tym, jak ważne jest wykonanie zadania lub czynności do osiągnięcie celu.

Miej wizję kim chcesz być

Wewnętrzna refleksja nad sobą jest tym czym programowanie np. programu komputerowego. Wszędzie masz ustawienia, również w sobie. Chcesz być jakiś, z jakimiś cechami i osobowością, wówczas to właśnie kształtujesz. Wszystko możesz kształtować – cel, który chcemy osiągnąć i życie, jakim chcemy żyć. Ta wizja siebie motywuje nas do planowania, ale i działania, aby to co sobie zaplanowaliśmy osiągnąć. Nie inaczej.

Myśl o korzyściach

Świadome działanie to właśnie myślenie o korzyściach zgodnych i harmonicznych z nami. Pomyśl o korzyściach, jakie odniesiesz, jeśli przezwyciężysz swoje lenistwo i podejmiesz działania. Zaprzestań natychmiast myśleć o trudnościach lub przeszkodach, aby ich nie kreować. Skup się na wykonaniu podjętego zadania, tu i teraz. Wyobrażenie korzyści motywuje, wyobrażanie trudności zaś degraduje. Trzeba mieć tego świadomość. Generalnie jak jesteś piękny w środku i szczęśliwy, twoje życie jest piękne. Nie na odwrót.

Myśl też o konsekwencjach

Konsekwencje lenistwa bywają bardzo przykre. Na dłuższą metę wiąże się to z rozpadem struktur zewnętrznych. Myślenie o konsekwencjach braku działania może nieźle zmotywować do działania, a dzięki temu unikamy negatywnych konsekwencji braku własnych działań. I pamiętać należy, że stagnacja i niemoc, prowadzi wprost do poczucia żalu i apatii. Myśl o konsekwencjach!

Rób jedną rzecz na raz

Podzielność uwagi to mit. Umysł skupia się na jednej rzeczy, drugą wykonuje bezwiednie, czyli nieświadomie. Skoncentruj się na robieniu jednej rzeczy na raz. Jeśli czujesz, że dużo jest do zrobienia, prawdopodobnie poczujesz przytłoczenie i górę zacznie brać lenistwo. Jeśli zaś podejmiesz tylko jedno zadanie naraz i skupisz się tylko na tym zadaniu, sprawy staną się łatwiejsze do wykonania i prostsze.

Wizualizacja

Wyobraźnia ma ogromny wpływ na umysł, nawyki i działania. Wizualizuj sobie jak łatwo, energicznie i entuzjastycznie wykonujesz każde zadanie. Zrób to przed rozpoczęciem zadania, a także gdy twój umysł szepcze ci, żebyś porzucił to, co robisz.

Afirmacje

Powtarzaj w kółko:

„Mogę osiągnąć cel”.
„Mam energię i motywację do działania i robienia wszystkiego”.
„Działanie czyni mnie silniejszym”.
„Mam siłę, by zrobić to, co chcę”.
„Budzę swoją motywację”.
„Rób teraz, nie później”.

Zadanie jako ćwiczenie

Potraktuj każde zadanie jako ćwiczenie. To ćwiczenie sprawi, że staniesz się silniejszy, zdecydowany i asertywny. Wyzwolisz swoją wewnętrzną siłę, poprzez wyjście ze strefy komfortu i działanie. To zaś pomoże rozwinąć umiejętność radzenia sobie ze wszystkim w życiu z odwagą i pewnością siebie.

Prokrastynacja

Unikaj zwlekania, które jest niezaprzeczalną formą lenistwa. Jeśli jest coś, co musisz zrobić, nie odkładaj. Zrób to teraz.

Ucz się od najlepszych

Obserwuj ludzi sukcesu, podpatruj ich. Przezwyciężenie lenistwa jest trudną sztuką, a realizowane jest poprzez szereg codziennych czynności i ćwiczeń. Sam decydujesz się działać, zamiast być pasywnym i leniwym. Każdorazowe pokonanie lenistwa, wzmacnia, zwiększa zdolność wygrywania, osiągania celów i ulepszania życia.

PS. Lenistwo to chwilowa utrata świadomego myślenia, na rzecz strachu i bojaźni. – August Witti

Tags:

najnowsze z prawdziwie

Kształtuj swoją wyobraźnię

Kształtuj swoją wyobraźnię. Wyobraźnia to najlepsza część człowieczeństwa. Nie ma na świecie
Cel w życiu

Cel w życiu

Cel w życiu. Posiadanie celu jest jednym z podstawowych czynników szczęścia. Bez
Rozmowa wewnętrzna

Rozmowa wewnętrzna

Rozmowa wewnętrzna. Z tych samych przyczyn wierzymy i nie wierzymy w Boga.
Translate »
idź do góry