Czym jest medytacja i co daje?

Czym jest medytacja i co daje?

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Czym jest medytacja i co daje? Medytacja nie zmienia osobowości, nie stajemy się nową osobą, a nawet nie stajemy lepszą osobą. Medytacja to trening świadomości i uzyskanie z czasem zdrowego poczucia perspektywy. Nie wyłączamy w niej swoich myśli i uczuć, ale uczymy się je obserwować bez osądu. Po co to wszystko? Aby w końcu moc zacząć je lepiej rozumieć. Tym samym lepiej rozumieć siebie. Nauka medytacji jest nauką jak każdej umiejętności. Niczym się nie wyróżnia. Nie ma czegoś takiego jak doskonała medytacja. Czasami skupienie opadnie lub zapomnisz podążać za oddechem. Ale najważniejsze to konsekwentnie medytować. To jedna z rzeczy, w których podróż jest ważniejsza niż cel.

Czym jest medytacja i co daje?Czym jest medytacja i co daje?

Medytacja naturalnie zwiększa naszą pamięć, moc mózgu, inteligencję (IQ). Dzięki niej stajemy się mądrzejsi, bez względu na wiek. Nasz potencjał intelektualny i twórczy nie jest stały. Są pewne rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić wydajność. Posiadanie sprawnego mózgu otwiera zaś drzwi do niesamowitej gamy korzyści zmieniających życie. Medytacja umożliwia nam synchronizację mózgu. Z czasem cały układ nerwowy reorganizuje się i optymalizuje na coraz wyższym poziomie. Powstają nowe ścieżki neuronowe, otwierające połączenie między lewą i prawą półkulą mózgu. Medytacja przywraca równowagę półkulom mózgu. Dzięki niej możemy wykorzystać pełny potencjał całego mózgu.

Mózg – Obserwacja:

Cechy lewej części mózgu Cechy prawej części mózgu
Matematyczny umysł
Zorientowany na szczegóły
Umiejętności naukowe
Rządzą fakty
Rzeczywistość
Celowość
Analityka
Logika
Przyczynowość
Kolejność
Praktyczność
Strategia
Miłosny porządek
Wzorce
Bezpieczeństwo i ostrożność
Język pisany
Język mówiony
Potencjał
Perspektywa
Intuicja
Filozofia
Duchowość
Kreatywność
Muzyka
Pomysłowość
Odczucia
Zmysł artystyczny
Znaczenie
Życie
Odwaga
Beztroska
Symbole i obrazy
Postrzeganie przestrzenne
Możliwości

Zapewne nie wiemy, która połowa mózgu jest w nas dominująca? Nie powinno też nas dziwić, że wielu kreatywnych oraz odnoszących sukcesy ludzi praktykuje medytację. Zatem jakich korzyści można się spodziewać po silniejszym i zdrowszym mózgu? Z pewnością są to wyższe poziomy skupienia i koncentracji. Poczucie większej mocy mózgu i jaśniejszego myślenia, połączone z większym poczuciem spokoju. Ponadto wyostrzenie pamięci długo i krótkotrwałej, a także odczuwalna szczęśliwość, optymizm, zgoda ze światem. Dodatkowo sukcesy finansowe i zawodowe. Wszystkie te korzyści budują jedna drugą, kumulując się w czasie.

Czym jest medytacja i co daje? – Rozważania:

Medytacja pobudza mózg do optymalizacji poprzez stymulację tworzenia dodatkowych komórek nerwowych. Powoduje ich namnażanie się i wzmacnianie wzajemnych połączeń, chroniąc je przed normalnym zużyciem związanym z wiekiem. Toruje nowe ścieżki neuronowe, aktualizując istniejące. Kluczem jest tutaj koncentracja uwagi, która w obecnym świecie stale jest zakłócana. Przy mniejszej ilości bodźców i zminimalizowanym pobudzeniu, medytacja sprawia, że mózg jest znacznie bardziej wydajny. Zostaje też uzbrojony w najwyższe i najlepsze dostępne informacje, tak więc można rzec, że medytacja ładuje mózg.

Powiększa i pogrubia hipokamp mózgu /czołową istotę szarą/ i jednocześnie zwiększa jego niezwykle ważne zmarszczenia i fałdy. To sprawia, że mamy więcej pozytywnych i stabilnych emocji, mniejsze zużycie mózgu związane z wiekiem, lepsze przetwarzanie informacji, bardziej przejrzyste tworzenie pamięci długoterminowej i krótkotrwałej, lepsze podejmowanie decyzji, a wszystko to przy akompaniamencie skupienia i uwagi. Z czasem medytacja wzmacnia zdolność stawiania czoła każdemu wyzwaniu.

Czym jest medytacja i co daje? – Podsumowanie:

Medytacja jest niewiarygodnie potężnym narzędziem. Jest sekretem inteligentnego zagłębiania, nawigacji i wykorzystywania ogromnej rezerwy informacji skrytych w podświadomości i nieświadomości. To najlepszy sposób wytrenowania umysłu, by był bardziej precyzyjny, funkcjonujący i uważny. To sposób na skorzystanie z ogromnej rezerwy kreatywności, wglądów i cennych informacji, do których dzięki niej mamy dostęp.

PS. Medytacja jest potrzebą, nie powinnością. – August Witti

_________
#Medytacja