Czym jest nasze ego

Czym jest nasze ego?

w prawdziwie/świadomie/topowo

Czym jest nasze ego? To nadrzędny konstrukt myślowy oparty na separacji. Oddzielenie, w którym umysł uważa się za “ja”. Umysł musi mieć poczucie “ja”, by móc funkcjonować. Nigdy też ego nie czuje się całością, gdyż uważa się za oddzielne. Stąd też większość cierpienia wywołane jest przez opór i blokady upartego, oddzielonego ego. Świadomość pozwala na rozpuszczenie ego. Gdy ego staje się przeźroczyste, staje się podobnież jak reszta – światłem. Wówczas wyzwalamy się z oporu i stajemy się otwarci.

Czym jest nasze ego?

Czym jest nasze ego? – Obserwacja:

Gdy budzimy swoją świadomość, dostrzegamy ego, które nigdy nie jest i nie będzie szczęśliwe, bo trwa w oderwaniu, oddzieleniu i zawsze chce czegoś innego niż ma. Owszem bywają chwile zadowolenia, ale zawsze na powrót wraca niepokój, bo ono chce czego nie ma. Przez ten fakt, nigdy nie jest w zgodzie ze sobą, bo chce czegoś innego.

Aby poczuć się całością, musi się rozrzedzić i stać się przeźroczyste. Wówczas mimo swego istnienia, nie przeszkodzi świadomości łączyć się ze wszystkim. Wystarczy zrozumieć, że “chęć bycia gdzie indziej” to cecha umysłu i nic w tym dziwnego. Można to wiedzieć, doświadczać i nadal być świadomym, skoro jesteś. Ale najpierw trzeba być świadomym!

Czym jest nasze ego? – Rozważania:

Ego to pierwszy naiwny na świecie, bo zawsze ma złudzenie, że coś lub ktoś coś w jego sprawie zrobi, a tym samym zmieni to czego nie chce. Np. sprawi, że stanie się całością. To zaś utrzymuje nas i je w nieustannym rozczarowaniu, zawodzie i niepokoju. Bo pomocy znikąd, a ono chce.

W skrajnych przypadkach, przy braku siły skazuje nas na cierpienie, obsesyjne myśli, smutek, bo jest bezradne i z tej bezradności może nas zabić. Niezaspokojone pragnienia, na ogół oparte na braku, są również w konflikcie z naszym istnieniem. Ale dzięki temu dostrzec można, że ego to nie ja. Obecne czasy są również pomocne, gdyż są ciągłym strumieniem zmian, a ono zmian nie lubi. Ono uwielbia stagnację i stare znane mu schematy. Nowości są nie dla niego.

Czym jest nasze ego? – Podsumowanie:

Ale ego można rozpuścić. Staje się to gdy zdajemy sobie sprawę, że wszystko co musieliśmy zrobić, to rozpuścić wewnętrzne opory stworzone przez niego i często nie mające sensownego wytłumaczenia. Transparentne nie stanowi już dla nas problemu, gdy go odsłoniliśmy, przejrzeliśmy i w sumie go oswoiliśmy. Wiemy co che, dlaczego chce, wiemy jak działa, zatem nic nie jest dla nas zaskoczeniem i wszystko możemy zrozumieć, tym samym nie musimy żyć podług jego wskazań. Tym bardziej, że tak naprawdę w nim nie ma nas, albo bardzo mało. Każdy napotkany, każdy kto nas uczył, wychowywał, dostarczał wiedzy zostawił w nim ślad, najmniej my sami.

PS. Ego nigdy nie jest i nie będzie szczęśliwe, bo trwa w oderwaniu, oddzieleniu i zawsze chce czegoś innego niż ma. – August Witti