Najtrudniej poznać samego siebie

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna? Zapewne każdy z nas chce być szczęśliwszy /ja chcę/, mieć większy wpływ na swoje życie, podejmować lepsze decyzje, osiągnąć sukces. Temu zaś służy właśnie samoświadomość. Zatem jest ona najważniejszą z umiejętności, który musimy posiąść, aby osiągnąć szczęście i miłość. To jest dokładnie to, co pozwoli nam stać się najlepszą wersją siebie. Stać się tym, kim chcemy być i jesteśmy.

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważnaCzym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna

Samoświadomość w tym wypadku to umiejętność skupienia się na sobie i na tym, jak działają myśli i emocje i czy są zgodne z wewnętrznymi standardami. Jeśli jesteśmy świadomi siebie, umiemy obiektywnie ocenić siebie, zarządzać swoimi emocjami, dostosowując swoje zachowanie do własnych wartości i standardów. Czyli możemy obiektywnie interpretować swoje działania, uczucia i myśli.

Niestety wielu z nas pogrąża się w emocjonalnej interpretacji naszych okoliczności. Natomiast samoświadomość to zdolność do zauważenia i zastanowienia się nad własnym stanem wewnętrznym. Osoby takie są introspekcyjne i z zaciekawieniem podchodzą do swoich uczuć i reakcji. Kiedy patrzymy do wewnątrz, możemy wyjaśnić nasze wartości, myśli, uczucia, zachowania, mocne i słabe strony. Jesteśmy w stanie rozpoznać wpływ, jaki wywieramy na innych. To zaś przeradza się w szczęśliwość i dobre relacje. W ślad za tym podąża satysfakcja.

Korzyści samoświadomości:

  • daje nam moc wpływania na wyniki,
  • pomaga stać się lepszym,
  • daje pewność siebie,
  • pozwala nam widzieć rzeczy z innych perspektyw,
  • uwalnia nas od założeń i uprzedzeń,
  • pomaga nam budować lepsze relacje,
  • daje nam większą zdolność do regulowania emocji,
  • zmniejsza stres,
  • uszczęśliwia,
  • pozwala kochać.

Wielu z nas dorastało z przekonaniem, że nie należy pokazywać emocji. A wręcz jest to zakazane “chłopaki nie płaczą”. Zatem staraliśmy się je ignorować lub całkiem tłumić. A przy negatywnych emocjach, a takie w większości znamy, nie jest to dla nas zbyt dobre. Albo je uzewnętrzniamy, co skutkuje gniewem, urazą, depresją i rezygnacją, albo obwiniamy, dyskredytujemy lub zastraszamy innych.

Wizualizuj zatem najlepszą wersję siebie. Nasza świadomość odzwierciedla nasze nadzieje, marzenia, aspiracje i wskazuje nasze umiejętności, zdolności, osiągnięcia, marzenia. Gdy jesteśmy w oporze do swoich mocnych stron, nie możemy się rozwijać. A aby stać się lepszą wersją siebie, możemy użyć naszego wyidealizowanego ja, by podążać we właściwym kierunku i nie rozpraszać się niepowodzeniami i przeszkodami.

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna – Podsumowanie:

U podstaw samoświadomości leży zdolność do autorefleksji. Ale należy sobie zadawać właściwe pytania. Pytania nie powinny zaczynać się od “dlaczego”. Może to nas zawieźć w kozi róg, gdyż zmusza nas do koncentracji na naszych słabościach i niepewności.

Uważność to praktyka. Pomaga nam być świadomymi tego, co dzieje się w naszym umyśle, ciele i środowisku. Droga do samoświadomości to trudna, ale satysfakcjonująca podróż. Najbardziej świadomi siebie ludzie widzą siebie na dążeniu do mistrzostwa, a nie w określonym celu. Idąc naprzód w rozwijaniu swojej samoświadomości, zadając sobie pytanie: “co dzisiaj zrobisz, czym zadziwisz świat?”.

PS. Nikogo nie obchodzi i nie dotyczy twoja świadomość, gdyż ona jest jedna. – August Witti

______________
#Samoswiadomosc

najnowsze z prawdziwie

Jak być człowiekiem

Jak być człowiekiem?

Jak być człowiekiem? Życie to wieczna nauka. Możemy z niego wyciągnąć ważne
Życie vs myśl

Życie vs myśl

Życie vs myśl. To nie jakiś magiczny rytuał ani też żadna tajemnica.
Pieprzenie

Pieprzenie we świat

Pieprzenie we świat to objaw lekkości języka i myśli. Już wiesz, że
Translate »
idź do góry