Najtrudniej poznać samego siebie

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna

w świadomie/zdrowotnie

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna? Zapewne każdy z nas chce być szczęśliwszy /ja chcę/, mieć większy wpływ na swoje życie, podejmować lepsze decyzje, osiągnąć sukces. Temu zaś służy właśnie samoświadomość. Zatem jest ona najważniejszą z umiejętności, który musimy posiąść, aby osiągnąć szczęście i miłość. To jest dokładnie to, co pozwoli nam stać się najlepszą wersją siebie. Stać się tym, kim chcemy być i jesteśmy.

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważnaCzym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna

Samoświadomość w tym wypadku to umiejętność skupienia się na sobie i na tym, jak działają myśli i emocje i czy są zgodne z wewnętrznymi standardami. Jeśli jesteśmy świadomi siebie, umiemy obiektywnie ocenić siebie, zarządzać swoimi emocjami, dostosowując swoje zachowanie do własnych wartości i standardów. Czyli możemy obiektywnie interpretować swoje działania, uczucia i myśli.

Niestety wielu z nas pogrąża się w emocjonalnej interpretacji naszych okoliczności. Natomiast samoświadomość to zdolność do zauważenia i zastanowienia się nad własnym stanem wewnętrznym. Osoby takie są introspekcyjne i z zaciekawieniem podchodzą do swoich uczuć i reakcji. Kiedy patrzymy do wewnątrz, możemy wyjaśnić nasze wartości, myśli, uczucia, zachowania, mocne i słabe strony. Jesteśmy w stanie rozpoznać wpływ, jaki wywieramy na innych. To zaś przeradza się w szczęśliwość i dobre relacje. W ślad za tym podąża satysfakcja.

Korzyści samoświadomości:

  • daje nam moc wpływania na wyniki,
  • pomaga stać się lepszym,
  • daje pewność siebie,
  • pozwala nam widzieć rzeczy z innych perspektyw,
  • uwalnia nas od założeń i uprzedzeń,
  • pomaga nam budować lepsze relacje,
  • daje nam większą zdolność do regulowania emocji,
  • zmniejsza stres,
  • uszczęśliwia,
  • pozwala kochać.

Wielu z nas dorastało z przekonaniem, że nie należy pokazywać emocji. A wręcz jest to zakazane „chłopaki nie płaczą”. Zatem staraliśmy się je ignorować lub całkiem tłumić. A przy negatywnych emocjach, a takie w większości znamy, nie jest to dla nas zbyt dobre. Albo je uzewnętrzniamy, co skutkuje gniewem, urazą, depresją i rezygnacją, albo obwiniamy, dyskredytujemy lub zastraszamy innych.

Wizualizuj zatem najlepszą wersję siebie. Nasza świadomość odzwierciedla nasze nadzieje, marzenia, aspiracje i wskazuje nasze umiejętności, zdolności, osiągnięcia, marzenia. Gdy jesteśmy w oporze do swoich mocnych stron, nie możemy się rozwijać. A aby stać się lepszą wersją siebie, możemy użyć naszego wyidealizowanego ja, by podążać we właściwym kierunku i nie rozpraszać się niepowodzeniami i przeszkodami.

Czym jest samoświadomość i dlaczego jest ważna – Podsumowanie:

U podstaw samoświadomości leży zdolność do autorefleksji. Ale należy sobie zadawać właściwe pytania. Pytania nie powinny zaczynać się od „dlaczego”. Może to nas zawieźć w kozi róg, gdyż zmusza nas do koncentracji na naszych słabościach i niepewności.

Uważność to praktyka. Pomaga nam być świadomymi tego, co dzieje się w naszym umyśle, ciele i środowisku. Droga do samoświadomości to trudna, ale satysfakcjonująca podróż. Najbardziej świadomi siebie ludzie widzą siebie na dążeniu do mistrzostwa, a nie w określonym celu. Idąc naprzód w rozwijaniu swojej samoświadomości, zadając sobie pytanie: „co dzisiaj zrobisz, czym zadziwisz świat?”.

PS. Nikogo nie obchodzi i nie dotyczy twoja świadomość, gdyż ona jest jedna. – August Witti

______________
#Samoswiadomosc

najnowsze z świadomie

Kochaj świat

W rozwoju świadomości to bardzo ważne postanowienie: kochaj świat. To sposób na

Czym jest szacunek?

Czym jest szacunek? Szacunek to pozytywny sposób traktowania lub myślenia o kimś
Translate »
idź do góry
Skip to content