Dlaczego koty są mądrzejsze od ludzi?

Dlaczego koty są mądrzejsze od ludzi?

w kocio/prawdziwie/świadomie

Dlaczego koty są mądrzejsze od ludzi? Inteligencja kotów – to nie śmiesznostka i oksymoron. Koty to najmądrzejsze stworzenia na Ziemi. Inteligencja jest definiowana jako zdolność uczenia się na podstawie doświadczenia. Zachowanie tej wiedzy i wykorzystywania jej do rozwiązywania problemów w nowym środowisku. Inteligencja jest osadzona w mózgu, ale podczas, gdy mózg kota mierzy około 5 cm i waży ok. 30 gram, to fałdowanie powierzchni i struktura mózgu są najważniejsze w ocenie inteligencji, a nie rozmiar.

Dlaczego koty są mądrzejsze od ludzi?Dlaczego koty są mądrzejsze od ludzi?

Ta struktura i to fałdowanie powierzchni mózgu u kotów jest w 90% podobne do ludzkiego. U ludzi zaś to kora mózgowa, czyli obszar mózgu, który kontroluje myślenie i racjonalne podejmowanie decyzji, zawiera od 21 do 26 miliardów neuronów, czyli komórek nerwowych. Koty mają ok. 300 milionów neuronów. To potężna moc przerobowa inteligencji kotów. Podobnie jak ludzie, koty uczą się poprzez obserwację i działanie. Przykładowo uczą się otwierać drzwi, dzwonić dzwonkiem, a także włączać światło. To pamięć proceduralna, która wyróżnia koty. Inteligencja dorosłego kota jest porównywalna z inteligencją dwuletniego niemowlaka. Koty mają umiejętność rozpoznawania obiektów i świadomość obiektów.

Otóż koty są w stanie utrzymać obiekt w umyśle i rozumować, gdzie on może się znajdować. Mają lepszą zdolność uczenia się nowych informacji, łączenia ich z istniejącymi informacjami, przywoływania ich i wykorzystywania tych informacji w innych sytuacjach niż dwulatek. Ta zdolność poznawcza sprawia, że ​​są wysoce inteligentne. A ponadto są też sprytne i doprawdy wysportowane.

Dlaczego koty są mądrzejsze od ludzi? – Obserwacja:

Inteligencję bada się poprzez obserwację behawioralną połączenia umiejętności i zdolności. Test ocenia cztery kryteria: rozumienie werbalne, organizację percepcyjną, pamięć roboczą i szybkość przetwarzania. Koty wykazały, że mają w pełni rozwiniętą koncepcję trwałości obiektu, co oznacza, że ​​inteligencja sensomotoryczna jest u kotów całkowicie rozwinięta. Koty jednak nie rozumieją koncepcji „przyczyna” i „skutek” w taki sam sposób jak ludzie. Mają doskonałą pamięć. Ponadto łatwo przystosowują się do obecnego środowiska, ponieważ mogą dostosowywać swoje wspomnienia z przeszłych środowisk przez całe życie. Zatem zmiana domu dla kota to nie problem. Podobnież jakakolwiek zmiana otoczenia.

Podobnie jak u ludzi, zaawansowany wiek może wpływać na pamięć u kotów. Niektóre koty mogą doświadczać osłabienia zarówno zdolności uczenia się, jak i pamięci, co wpływa na nie w sposób podobny do tego, który dzieje się u starzejących się ludzi. Spowolnienie funkcji jest normalne. Starzenie się może wpływać na pamięć, zmieniając sposób, w jaki mózg przechowuje informacje i utrudniając przywoływanie przechowywanych informacji. Koty tracą komórki mózgowe wraz z wiekiem, też podobnie jak ludzie. Im starszy kot, tym bardziej te zmiany mogą wpływać na jego pamięć. Koty mogą mieć podobny stan do Alzheimera.

Oczywiście te badania inteligencji kota dotyczą tylko kota udomowionego. Ponadto z obserwacja kotów można wnioskować, że koty są zdrowsze i dłużej fizycznie sprawne niż ludzie, a to z prostej przyczyny, której ludzie nie stosują. Koty uwielbiają ruch, przemieszczanie, rozciąganie, wygrzewanie, spanie, dodatkowo lepiej niż ludzie się odżywiają i piją dużo wody. Czego my ludzie często nie tyle unikamy, co zapominamy.

Dlaczego koty są mądrzejsze od ludzi? – Rozważania:

Patrząc na śpiącego kota na naszych kolanach, niejednokrotnie nie doceniamy siły kota. Koty mają mocne i elastyczne ciała, szybki refleks i potężne mięśnie tylnych nóg. Ale siła naszego kota tkwi w jego układzie mięśniowo-szkieletowym. Ich lekka, niesamowicie wytrzymała struktura kości i rozciągnięte mięśnie pozwalają na nagłe przypływy prędkości i niesamowitą zwinność. Koty mają złożoną sieć mięśni, która nadaje im elegancki wygląd, ale to siła mięśni pomaga im wykonywać szybkie i zwinne ruchy. Mięśnie szkieletowe kota są dość podobne do innych gatunków, plasują się pomiędzy żabą, szczurem i królikiem z jednej strony, a małpą i człowiekiem z drugiej. Tak więc istnieje podobieństwo między ludźmi i kotami w sposobie ich budowy, ale koty wyżej wyewoluowały. Kot ma około 250 kości w swoim szkielecie, a człowiek zaledwie 206. Te dodatkowe kości są odpowiedzialne za elastyczność i zwinność kota, których nam jako ludziom oczywiście brakuje. My mamy 32-34 kręgi, a koty mają 52 do 53, co daje im przewagę. Koty swobodnie się obracają i skręcają, a ponieważ nie mają obojczyków i mają swobodnie unoszący się zestaw kości, ramiona mogą przecisnąć się przez każdą dziurę.

Dlaczego koty są mądrzejsze od ludzi? – Podsumowanie:

Koty domowe nie mogą nas przytłoczyć, ale mogą wyrządzić krzywdę, jeśli spróbują zaatakować. Zawsze są też w stanie uciec. Gdyby były w naszych rozmiarach, wygrałyby każdą walkę czy potyczkę. Kolejną zaletą kota jest wzrok. Mają szerokie pole widzenia, ok. 200 stopni /człowiek tylko 180 stopni/. Słyszą dźwięki o różnych częstotliwościach, zwłaszcza wysokiej. Stąd wiedzą, kiedy mają zostać nakarmione, bez względu na to, gdzie są. Wąsy kota są strategicznie rozmieszczone na pysku, aby przekazywać krytyczne informacje sensoryczne, takie jak zdolność dopasowania się do przejść, potencjalne przeszkody, a nawet poczucie ogólnej równowagi. Zatem pełen szacun do kota, bo nie dosyć, że dla nas jest mistrzem ZEN, to na dodatek równie mądrym, ale o wiele sprawniejszym.

PS. Szanuj kota swego jak siebie samego. – August Witti

_____________
#KotyMadrzejsze