Dobra wiadomość bankowa

w patriotycznie/polsko/prawdziwie

Otóż w tym tygodniu weszła w życie oczekiwana nowelizacja ustawy prawo bankowe. Na podstawie tej noweli zlikwidowany został Bankowy Tytuł Egzekucyjny (BTE). Czyli straszak na obywateli, którzy zaciągnęli i zaciągają kredyty w Polsce. To naprawdę …

dobra wiadomość.

bank2Dodatkowo ustawa wprowadza obowiązek restrukturyzacji zadłużenia kredytobiorców i pożyczkobiorców. Co to oznacza? W chwili gdy kredytobiorca spóźni się ze spłatą zobowiązań, bank będzie musiał wystosować do niego list z wezwaniem go spłaty, z  terminem nie pow. 14 dni i jednocześnie zaproponować kredytobiorcy restrukturyzację zadłużenia. Bank winien na podstawie zgłoszonej restrukturyzacji, zaproponować zmianę warunków i terminów spłaty kredytu na podstawie swojej oceny sytuacji finansowej kredytobiorcy, czyli pójść nam na tzw. przysłowiową rękę :D. Dla banków to wielka niedogodność, dla nas spokój i normalizacja życia. Wciąż pytany “czego oczekuję po nowym rządzie” odpowiadam, otóż właśnie tego.

Znika zatem przywilej bankowy z czasów komuny, którego banki broniły przez ostatnie 25 lat. Przypominam, że na podstawie BTE banki w ciągu kilku dni uzyskiwały w sądzie klauzulę wykonalności i uruchamiały komorników, nie bacząc na sytuację kredytobiorcy. Dodatkowo banki zagraniczne, wykorzystywały BTE do niszczenia polskich przedsiębiorstw, które były konkurencją dla zaprzyjaźnionych firm zagranicznych. Generalnie BTE był nadużywany. Dotyczyło to również posiadaczy kredytów frankowych i nie tylko. Kredytobiorcy znajdowali się wówczas pod groźbą stosowania BTE i egzekucji należności w sposób bezwzględny. Likwidacja BTE i zmuszenie banków do przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia w przypadku kłopotów kredytobiorcy staje się wreszcie cywilizowana, taka jak w innych krajach UE. Może i kredyty nie będą tak chętnie przydzielane, może będą wymagać większych zabiegów, ale za to nikt nas nie złupi i nie puści z torbami.

PS. Kolejna szczytna zmiana – żaba zjadła bociana :D.

______
#Banki