Najtrudniej poznać samego siebie

Dobre wychowanie - co zacz?

Dobre wychowanie – co zacz?

w oświecenie/tradycyjnie

Dobre wychowanie – co zacz? Żyjemy w nierozerwalnej grupie – społeczeństwie, zatem obowiązują nas pewne zasady. Etykieta, savoir vivre i dobre wychowanie świadczyć powinny o nas samych i zobowiązani jesteśmy do ich przestrzegania. Chcąc być człowiekiem kulturalnym, światowym jak mawiano drzewiej, obytym i dobrze wychowanym, winniśmy sami zadbać o nasze zachowanie, jeżeli go nam nie wpojono. Każdy kiedyś zaczynał.

Dobre wychowanie - co zacz?

Dobre wychowanie – co zacz?

Dlaczego o tym piszę, wśród felietonów o oświeceniu? Dlatego, że dobre wychowanie sprzyja oświeceniu, buduje relacje między ludźmi i zapewnia pozytywne myślenie. Zatem zastanówmy się czym jest to dobre wychowanie, w jaki sposób się przejawia? Nie każdy wyniósł z domu zasady, nie każdy też ma tradycje, nie każdemu było dane mieć światłych rodziców i nie dla każdego wzorce kultury są obowiązujące. Ale chcąc się mienić człowiekiem kulturalnym, inteligentem jak mawiano w niedawno minionych czasach, lub szlachetnie urodzonym jak było dawniej, powinniśmy o te zasady zadbać, wpoić je sobie i swoim dzieciom.

Człowiek kulturalny dba o swój wygląd, nie znaczy to, że ma być bogato odziany, w najnowsze ciuchy. Znaczy, że ma być schludny, pachnący i czysty. To proste. Człowiek kulturalny zważa na swoje zachowanie w domu, ale też przede wszystkim na ulicy i w towarzystwie. Zawsze się wita i żegna, zawsze stosuje słowa grzecznościowe. Młodsi pierwsi witają starszych, ze względu na szacunek. Nie ważne w tym momencie jest wykształcenie i status, istotny jest wiek. Mężczyźni witają kobiety, chłopcy dziewczyny. Witając się, składamy ukłon lub wyciągamy rękę. Młodsi ustępują starszym, mężczyźni kobietom. Zawsze bezwzględnie używamy słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, gdy czegoś chcemy, gdy ustępujemy miejsca, gdy przerywamy rozmowę, itd.

Gdy cokolwiek otrzymujemy lub ktoś dla nas jest grzeczny, dziękujemy. Mile widziany jest rewanż, w niedalekiej przyszłości. Jeżeli zdarzy się, że kogoś przypadkiem potrącimy, dotkniemy lub co gorsza urazimy, niezwłocznie przepraszamy. W rozmowie kierujemy się szczerością, ale zachowujemy dla siebie brutalną szczerość. Ważna jest punktualność, a jeżeli już zdarzy się nam niezawinione spóźnienie to obowiązuje nas dopuszczalne 15 min. Ręce zachowujemy czyste, umyte i suche, przy witaniu, siadając do posiłku myjemy. Jedząc życzymy współbiesiadującym „smacznego”. Jemy w ciszy, nie prowadząc rozmów, lub zwięźle odpowiadając. Kończąc wycieramy usta i palce serwetką. Bezwzględnie dziękujemy po posiłku.

Do innych odnosimy się tak jak chcemy aby do nas się odnoszono. Nigdy nie oszukujemy i nie kłamiemy, możemy co najwyżej pewne kwestie przemilczeć. Nasze zachowanie ma być stonowane. Nie dajemy oznak zniecierpliwienia, nie patrzymy na drzwi, nie dłubiemy w nosie, w zębach i nie plujemy. Zawsze odpowiadamy zapytani. Rozmowę kończy ten, kto ją zaczął. Nie wypada rozmawiać dłużej niż 20 minut. Aby okazać szacunek innym, których darzymy szacunkiem, ułatwiamy wszystko co możliwe i w naszym zakresie. Widząc osobę leżącą na ulicy, omdlałą, zawsze pomagamy, mimo iż może to być pijak. Skąd wiesz, że osoba nietrzeźwa nie traci w tym momencie życia?

Z zasady jesteśmy uczynni, grzeczni, mili i przyjacielscy, ale w sytuacjach na które się nie godzimy wolno nam być stanowczym i zdecydowanym. Wg starego kodeksu osobie obrażającej i niegrzecznej wolno nam dać w pysk – ale i dzisiaj się to sprawdza. Zasady etykiety, savoir vivre, nie są ścisłe, powstają i zmieniają się wraz z rozwojem społeczeństwa. Dawniej, witając kobietę, mężczyzna całował ją w rękę, dzisiaj nie jest to obowiązkowe zachowanie, ale zawsze wita się pierwszy. To samo dotyczy przepuszczania w drzwiach kobiety pierwszej. Trudno abyś w markecie wpuścił wszystkie kobiety przed sobą, ale już sam na sam, tak.

Dobre wychowanie – co zacz? – Podsumowanie:

Wbrew pozorom tych zasad nie jest wcale dużo i warto się ich nauczyć, aby inni postrzegali cię w dobrym świetle, nie wstydzili się z tobą rozmawiać, znać, przyjaźnić. To co nazywamy dobrym wychowaniem znacznie ułatwia życie, załatwianie spraw, pracę, wypoczynek – powoduje, że inni darzą cię szacunkiem. A przede wszystkim ty sam jesteś z siebie zadowolony. Wszak podstawą oświecenia jest bezwarunkowa miłość do siebie, a co za tym idzie i do innych.

PS. Takie tam bzdety odnośnie etykiety.

________
#Kultura

najnowsze z oświecenie

Teoria rezonansowa

Teoria rezonansowa. Synchronizacja, harmonizacja, wibracje lub po prostu rezonans ma integralny związek
http://www.augustynski.eu/oswiecenie-popandemiczne/

Oświecenie popandemiczne

Oświecenie popandemiczne. Dotarliśmy ponownie do okresu pandemicznego i albo wyciągniemy wnioski, albo
Co podtrzymuje Matrixa

Co podtrzymuje Matrixa

Co podtrzymuje Matrixa? Jedyne co tak naprawdę podtrzymuje ten fikcyjny świat Matrixa,
Prawa boskie

Prawa boskie

Prawa boskie, to prawa rządzące naszym wszechświatem. To podstawa duchowości. Bez tych
Translate »
idź do góry
Skip to content