Dobroć jest dobra

Dobroć jest dobra

w prawdziwie

Dobroć jest dobra. Traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany. Istnieje wiele rzeczywistych korzyści związanych ze sposobem, w jaki traktujemy innych. Nauka pokazuje, że jako dzieci jesteśmy biologicznie przygotowani do bycia dobrymi i możemy dalej rozwijać tę cechę poprzez praktykę i powtarzanie. Czasami jednak, z powodu wpływów zewnętrznych i stresu naszego codziennego życia, możemy utracić tę wrodzoną zdolność. Życzliwość i empatia pomagają nam nawiązywać relacje z innymi ludźmi i mieć bardziej pozytywne relacje z przyjaciółmi, rodziną, a nawet nieznajomymi. Jednak oprócz poprawy relacji osobistych, życzliwość może sprawić, że staniesz się zdrowszy.

Dobroć jest dobraDobroć jest dobra – Obserwacja:

Dobroć uwalnia hormony dobrego samopoczucia

Zauważyć należy, że kiedy robimy coś miłego dla kogoś, czujemy się lepiej. Robienie miłych rzeczy dla innych zwiększa poziom serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie satysfakcji i dobrego samopoczucia. Podobnie jak ćwiczenia, altruizm uwalnia również endorfiny, zjawisko znane jako „haj pomocnika”. Jeśli więc pomagamy komuś w potrzebie, niejako tworzymy własny środek pobudzający.

Dobroć łagodzi niepokój

Lęk, stres, nerwowość, czy panika, są powszechnymi ludzkimi doświadczeniami. I chociaż istnieje kilka sposobów na zmniejszenie tych stanów, takich jak medytacja, ćwiczenia, leki i naturalne środki, okazuje się, że bycie miłym dla innych może być jednym z najłatwiejszych i najtańszych sposobów na powstrzymanie lęku. Lęk wiąże się z niską samooceną, która może znacząco wpływać na samopoczucie psychiczne i funkcjonowanie adaptacyjne. Rozwiązaniem jest tutaj radość, zainteresowanie i czujność. Ale najbardziej pomaga pomoc innym. Nie trzeba wiele, bo można się uśmiechać do kogoś lub zadzwonić do bliskiego przyjaciela. Można zająć się wolontariatem lub służyć jakiejś organizacji pomocowej. Nawet mały gest może zrobić dużą różnicę.

Życzliwość jest dobra dla serca

Sprawienie, by inni czuli się dobrze, ogrzewa nasze serce. Bycie miłym dla innych również wpływa na naszą równowagę chemiczną serca. Dobroć uwalnia bowiem hormon oksytocynę. Ta zaś powoduje uwalnianie substancji chemicznej zwanej tlenkiem azotu w naczyniach krwionośnych, która rozszerza naczynia krwionośne. To obniża ciśnienie krwi i chroni serce. Dobroć wzmacnia serce fizycznie i emocjonalnie.

Pomaga żyć dłużej

Jesteśmy bardziej narażeni na choroby serca, jeśli nie mamy silnej sieci kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. A gdy jesteśmy dobrzy dla innych, rozwijamy silne, znaczące relacje i przyjaźnie.

Zmniejsza stres

Pomaganie innym pozwala wyjść poza siebie i odpocząć od stresorów we własnym życiu. Takie zachowanie sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani do radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Zachowanie afiliacyjne to każde zachowanie, które buduje relacje z innymi. A jest ono ważnym elementem radzenia sobie ze stresem i wskazuje, że angażowanie się w zachowania prospołeczne jest skuteczną strategią zmniejszania wpływu stresu na funkcjonowanie emocjonalne.

Życzliwość zapobiega chorobom

Zapalenia w organizmie wiążą się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, rak, przewlekły ból, otyłość i migreny. Wolontariat wykazuje związek z niższym poziomem stanu zapalnego. Dzieje się to za sprawą oksytocyny, która zmniejsza stan zapalny. Nawet niewielkie akty dobroci mogą wywołać uwalnianie oksytocyny.

Dobroć jest dobra – Podsumowanie:

Życzliwość zatem jest sekretnym zdrowego, szczęśliwego życia. Podziel się uśmiechem, przekaż darowiznę, zostań wolontariuszem lub pomóż innym i zobacz, co to w tobie zmienia. Co daje? I jak poprawia jakość życia. Nie ma co tracić cennego czasu i zabiegać o zdrowie, mając pod ręką tak proste rozwiązanie wszystkich naszych problemów. To nie mit, a prawda, że honorując prawa boskie, nasze życie staje się spełnione, szczęśliwe i pełne miłości, a tym samym samego życia, gdyż miłość w każdej formie jest jego sensem.

PS. Dobre uczynki i słowa są łatwe, ale ich echo trwa. – August Witti

_______
#Dobroc

Tags: