Domena internetowa

Domena internetowa

w internetowo/webastersko

Domena internetowa. To ciąg nazw systemu Domain Name System (DNS) wykorzystywany w Internecie, składający się z wyrazów umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem /np. “.bitis.pl”).

Domena internetowa

Domena internetowa

Składa się ona z dwóch części, pierwsza to nazwa główna, druga to końcówki tzw. rozszerzenie. Nazwę główną tworzy klient, czyli my. Może to być: nazwa firmy, organizacji, nazwa działalności, dowolna nazwa, nazwisko – wybór należy do nas i z dnia na dzień jest coraz mniejszy. Rozszerzenie jest ustalone z góry, np. każdy kraj posiada własne rozszerzenia, np. Polska – .pl , Rosja – .ru , Niemcy – .de , ale też Unia Europejska – .eu. Domeny najwyższego poziomu, to: .com , .net , .org, .biz, .info i stosunkowo nowa .co, także dla poszczególnych krajów /jeżeli taż tam działamy/ i kompilacji z com: .de, .co.uk, .cz, .es, .be, .it, .fr, .ru, .me, .eu.com, .mobi, .name, .tv, .nl, .lt, .se, .com.ua, .ro, .ch, .in, .lv, .jp., .us . Od stycznia 2015 roku mamy nowe rozszerzenia /ok. 700 końcówek/. Przykładowe to: .company, .email, .guru, .ninja, .technology, .club, .computer, .center, .support, .cool, .marketing, .bike, .today, .expert, .dance, .tools, .holiday, .house, .menu, .zone, .wiki, .systems, .solutions, .events, .gallery, .land, .photos, .tips, .xyz, .trade, .bar, .finance, .london, .moda, .pub, .website, .city, .life, .top, .market, .pizza, .network, .business, .software, .gifts, .fm, .to, .xxx.

Domeny tworzą hierarchię, która pozwala katalogować komputery w sieci według pewnych kategorii, dzięki czemu adresy internetowe stają się uporządkowane i możliwe do zapamiętania. Każda z nazw domenowych może zawierać litery, cyfry lub znak ‘-‘, natomiast wielkie i małe litery nie są odróżniane. Możliwe jest także stosowanie narodowych znaków diakrytycznych, ale generalnie lepiej ich unikać.

Wiele czynników składa się na wartość domeny. Może okazać się, że wartość gotówkowa domeny jest znikoma, ale wartość rynkowa fenomenalna. I tutaj mamy do czynienia właśnie z tymi wieloma czynnikami. To tak zwana magia internetu, chcący uchylić rąbek tajemnicy, można samemu poddać stronę analizie, ale czy będzie można to zrozumieć, tego już nie wiem. Analizerów wszelkiej maści jest od groma w necie, jedne lepsze, jedne gorsze, ale proszę jednak się nie załamywać, tylko zgłosić się do dobrego webmastera :D. On, o ile w ogóle wie co to domena, z pewnością poprawi jej status.

Domena internetowa – Podsumowanie:

Zakup domeny to nie betka i trzeba naprawdę dobrze się zastanowić, a najlepiej poradzić. Okazuje się dosyć często, że lepiej kupić wieloletnią domenę na rynku wtórnym, niż nową /tabula raza/, bez żadnej historii. Istnieją jeszcze subdomeny i one są również bardzo istotne, ale o tym wspomnę następnym razem. Najciekawsze jest jednak to, że większość, u nas w kraju, nie zdaje sobie wagi z posiadania domeny. Mówię pierwszy i ostatni raz, to cholernie ważna sprawa, gdyż by żyć, trzeba istnieć, a jeśli cię nie ma w sieci, to cię nie ma w ogóle. Dzisiaj domeny i strony nie potrzebujesz, jutro już będzie za późno.

PS. Padaj mi swoją domenę, a powiem ci kim jesteś.

________
#Domena