Egoizm, egocentryzm i samoświadomość

Egoizm, egocentryzm i samoświadomość

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Egoizm, egocentryzm i samoświadomość. To dosyć istotne rozważania, gdyż nasze społeczeństwo, budując swą samoświadomość, staje się egoistyczne niestety. Nie odróżniamy pojęć, tym bardziej nie rozróżniamy własnych zachowań, będąc przekonani, że rozwijamy własną świadomość.

Egoizm, egocentryzm i samoświadomośćEgoizm, egocentrycznym i samoświadomość

Egoizm to stawianie siebie i własnych potrzeb przed innymi i wykonywanie tego przez większość lub cały czas życia. Samolubna osoba zawsze chwyta ostatni kawałek czegoś dobrego. Pozbywa się słownie wszystkich obowiązków, wymyślając w to miejsce tysiące powodów. Samolubni nie dotrzymują danego słowa, nie przepraszają za to, zawsze są zajęci i zagonieni. Nigdy pierwsi nie rozpoczynają rozmowy, a tym bardziej gdy miało by się ich o coś poprosić. Zapominają o nas, nie potrafią być wdzięczni, konfabulują, oceniają, potępiają.

Owszem, bywa, że ktoś nie jest dostępny lub w danej sytuacji nie może nam pomóc, nie postawi na pierwszym miejscu czyichś potrzeb. A jeśli zdarza się to często lub cały czas, to jest to ewidentne samolubstwo. Ciężko się żyje z ludźmi, którzy wiedzą tylko, jak brać, a nic w zamian nie dawać. Zaś bycie świadomym to zupełnie inny wybór. Pamiętamy o własnych potrzebach lub pragnieniach i traktujemy je z taką samą uwagą, jak traktujemy potrzeby i pragnienia innych. Nasze potrzeby nie zawsze lądują na szczycie listy naszych priorytetów i dostępnego czasu. Bywa tak, ale nie jest to obligatoryjne.

Czasami to bardzo niewiele, gdy czyjeś potrzeby mają pierwszeństwo nad naszymi i nie dzieje się tak bez powodu. Można to nazwać dobrą dbałością o siebie, gdyż nasza dobra postawa to inwestycja. Gdy my prosimy o pomoc, będąc dostępnymi i przyjacielskimi, dostaniemy taka samą reakcję, czyli otrzymamy pomoc. W wypadku gdy nasz egoizm przewyższa wszystko, takiej pomocy nie możemy się spodziewać. Pozostajemy sami ze swoim problemem. Rodzi to separację i rozluźnienie związków społecznych. A świadomość jest dokładnym tego przeciwieństwem.

Nasz świat jest pełen ludzi. Jest na nim masa zarówno samolubnych i spora ilość bezinteresownych, którzy nieustannie pracują dla innych. Samolubni nie muszą być wcale szkodliwi, ale na ogół są. Ich spotkanie obfituje w zranienie naszej osoby pod wpływem ich decyzji, zatem to rodzaj toksyczności, którą należy omijać. Gdy wpadamy w ich sidła, rozróżnienie pozwala nam uniknąć trudnych sytuacji z nimi związanych i nie pozwalamy się krzywdzić. Istnieje kilka oczywistych oznak samolubstwa i warto je zidentyfikować, by zachować ostrożność.

Oznaki samolubstwa:

1. Dobrzy manipulatorzy

Samolubni są mistrzami manipulacji, aby osiągnąć swój cel. Trzeba być czujnym, aby nie dać im się namówić do zrobienia czegoś dla nich, bez wdzięczności, rewanżu, podziękowania.

2. Zawsze czegoś potrzebują od innych

Znakiem rozpoznawczym egoisty jest ciągła potrzeba. Zawsze od nas czegoś potrzebują. Jeśli ciągle coś dla nich robisz i nigdy nie otrzymujesz niczego w zamian, nadszedł czas powiedzieć dosyć.

3. Nie udostępniają i nie lajkują

Nigdy nie dzielą się ani nie dają niczego bez motywu. Nie dzielą się, a jednak zawsze proszą o przysługi. Martwią się tylko o własny interes i nie rewanżują się nigdy za pomoc.

4. Stawiają własne cele na pierwszym miejscu

Potrafią nawet zagrozić naszemu sukcesowi, jeśli stanie im na drodze.

5. Mają tendencję do lekceważenia potrzeb innych

Potrzeby innych nawet nie są dla nich drugorzędne. Po prostu je zbywają. Rozstanie z taka osobą to jedyne rozwiązanie przed zranieniem.

6. Na początku znajomości zawsze są przyjaźni

Są niezwykle uprzejmymi ludźmi i łatwo nawiązują kontakty. Wszak to jest ich środowisko życia. Samolubni nie potrafią żyć sami. Jeśli nie widzisz miłości i wrażliwości w człowieku, to szukaj gdzie indziej.

7. Nie cenią czasu innych

Egoizm obezwładnia wszystkie inne uczucia. Nie możesz spodziewać się szacunku. Zatem odpuść.

8. Najważniejsze są ich osobiste korzyści

Samolubni przejmują się naszym zainteresowaniem i naszymi pasjami. Jeśli są im potrzebne, mogą mocno naciskać, potrzebują bowiem, abyśmy zrobili coś dobrze dla ich własnego dobra.

9. Spotkania towarzyskie to okazja

Spotkania towarzyskie są zawsze dla nich po to, aby coś ugrać. To okazja do pomocy samemu sobie.

10. Unikają konfliktów i nie zajmują stanowiska

Samolubni unikają konfliktów, gdyż może pojawić się ryzyko narażenia na szwank ich interesów. Mogą nawet zrobić sobie wrogów z przyjaciół, gdy jest to zgodne z ich sprawą. Tu ewidentnie trzeba zwiewać.

Egoizm, egocentryzm, samoświadomość –  Podsumowanie:

Zatem to oczywiste, że samolubni zawsze będą myśleć o swoich osobistych korzyściach przede wszystkim. Nic nie może stanąć przed ich osobistymi celami. A ich towarzystwo to zawsze ból i cierpienie. Najlepiej unikać ich jak zarazy i uciekać gdzie pieprz rośnie.

PS. Kochać znaczy w kimś drugim siebie pokochać. – August Witti

_______
#Egoizm